שתף קטע נבחר

החוקרת הפרטית שתבדוק לכם את הדייט

אם בעבר אנשים היו שוכרים את שירותיו של חוקר פרטי כדי לבדוק אם בני הזוג שלהם בוגדים בהם, היום הטרנד הוא להזמין חוקר פרטי כבר בשלב הדייטים הראשונים. תומר און שוחח עם החוקרת פאני אוזן, ושמע ממנה קצת על הלקוחות ששוכרים את שירותיה, ומדוע מרגע שאתה מערב חוקר פרטי, עלולים להיחשף בפניך גם פרטים שכלל לא תכננת למצוא

אנחנו מכירים אנשים ששוכרים חוקרים פרטיים כדי לרגל אחר בני הזוג שלהם ולבדוק אם הם לא בוגדים בהם, אבל מה אם אספר לכם שיש היום לא מעט רווקים ורווקות שבוחרים לקחת את שירותיו של החוקר הפרטי כדי לחקור דווקא את הדייט שלהם? לתופעה ההזויה הזאת נחשפתי דרך פאני אוזן, חוקרת סמויה למעלה מ-30 שנה, וחוקרת בכירה במשרד החקירות "בטיחות אנוש". פאני טוענת שהיא ביצעה עשרות חקירות כאלה רק בשנה האחרונה, ושעיקר לקוחותיה הן נשים אשר מבקשות לגלות את האמת אודות הבחור עמו הן יוצאות, בטרם ימשיכו בקשר.

 

לפעמים זה קורה אחרי כמה חודשים, אבל יש כאלו שמבקשים חקירה כבר אחרי שניים-שלושה דייטים בלבד. "רק בשנה האחרונה קיבלנו בין 40 ל-50 פניות", טוענת פאני. "זה לא יאומן מה שקורה. עכשיו, יש חקירות שמבקשים בהן משהו מינימליסטי - כלומר לבדוק האם באמת הטלפון הזה שייך לבחור, האם הבחור אכן עובד במקום עבודה שהוא טוען שהוא עובד בו וכדומה. מאחר שחלק גדול מעולם הדייטינג היום מבוסס על רשתות חברתיות, נוצר מצב שבו יש לנו ביד רק תמונה של הרווק, אבל אנחנו לא באמת יודעים מי עומד מאחוריה פרט למה שהוא מספר לנו, ואז מבקשים לחקור".

פאני אוזן. חוץ מתמונה, לא יודעים היום הרבה על הרווק שמדבר איתנו (צילום: סטודיו שלום) (צילום: סטודיו שלום)
פאני אוזן. חוץ מתמונה, לא יודעים היום הרבה על הרווק שמדבר איתנו(צילום: סטודיו שלום)
 

כי הם בעצם עומדים להיכנס למערכת יחסים עם זר מוחלט, לא מישהו שהכיר להם חבר או מישהו שעובד או לומד איתם.

"בדיוק. פעם זה היה קיים במגזר הדתי - אנשים היו בודקים הכל דרך השדכנית, אבל היום - אם בתי תבוא ותגידי לי שהיא הכירה מישהו מהפייסבוק או שהיא הכירה מישהו מאיזה אתר, אני מיד אבדוק לה לעומק מי הבחור הזה".

 

אני הכרתי את אשתי דרך הפייסבוק.

"מה אתה אומר? גדול! אצלכם זה נגמר בטוב, אבל אתה שומע ביום-יום המון סיפורים שזה לא 'האפי אנד'".

 

תני לי דוגמה לסיפור כזה.

"יש לנו במשרד מאות סיפורים פיקנטיים. אחד מהם הוא על מישהי, גרושה עם ילד, שניהלה מערכת יחסים עם בחור במשך חצי שנה. לפעמים בשעות הערב הוא לא היה עונה לה לטלפון, דבר שמיד עורר את חשדה. הוא סיפר לה שהוא גרוש עם שני ילדים, ולפי התמונות וההיכרות הראשונית הוא באמת היה נראה מקסים. היתה לו משרה טובה, והוא היה מגיע אליה הביתה ויושב עם משפחתה ועם הילד שלה, וכמובן שגם היה נשאר לישון מדי פעם".

 

אז מה היתה הבעיה?

"היתה לה תחושת בטן לא טובה. אז היא ביקשה שאחקור. בחקירה סמויה חשוב שלא יעלו על החוקר, ובדרך עקיפה אתה מאמת את הפרטים שאתה יודע על הנחקר. במקרה הזה יצרתי קשר עם אמו של הבחור, וסיפרתי לה סיפור שהמטרה שלו היתה לגרום לה לדבר על הילדים שלה. ואז היא מספרת לי שכל הילדים שלה נשואים! היא אימתה לי את כל הנתונים לגבי הבחור, והוסיפה פרטים לגבי מי זו אשתו, איפה היא עובדת וכדומה".

 

"אני הייתי בשוק טוטאלי. חיפשתי את אשתו בפייסבוק, וראיתי שגם שם היה רשום שהיא נשואה. בניתי סיפור כיסוי נוסף של איזה מכתב שצריך להימסר ביד לבעלה, והיא אישרה לי שהוא חוזר הביתה בין השעות כך וכך. זאת היתה ההוכחה הסופית שהבחור נשוי. הלקוחה סיפרה לי שהיו לה חששות, אבל היא לא האמינה שזה באמת יקרה לה. מבחינתה זה היה בגדר התעללות נפשית לכל דבר! בעימות מולו הוא ניסה להכחיש, וכמובן שזו לא עזר לו מכיוון שכל השיחות עם אמו ועם אשתו היו מוקלטות".

 

מדהים.

"היה גם אבא אחד שאשתו נפטרה ויש לו בת יחידה. היא הכירה בחור גרוש, והאבא עצמו פנה אליי. הוא לא רצה לדעת מה הבחור למד והיכן הוא עובד. האבא רצה לדעת רק דבר אחד: למה הבחור התגרש אחרי שנתיים בלבד. זה משהו שהרבה אנשים מבקשים לדעת, אגב. אז בניתי סיפור כיסוי, וגיליתי שהאמא של גרושתו היא אישה חד-הורית. שיתפתי אותה בכמה קשה העולם הזה של הורה אחד, והיא שיתפה אותי שגם הבת שלה גרושה".

 

"שאלתי אותה אם זה עובר בתורשה, והיא מספרת לי שהבנאדם התעלל בה. הכה אותה בלי סוף. עוד לפני החתונה הם לא אהבו אותו, אבל הוא היה קונה לבתה מתנות. הוא ממש רכש את ליבה, ואחרי החתונה מכה אחת ועוד אחת. סיפרתי את הכל מיד ללקוח שלי, שנפגש עם הבחור והבהיר לו שיתרחק מהבת שלו וכמה שיותר מהר. בזה זה נגמר".

יש דברים שאסור לה לעשות, למשל להתחזות לשוטרת. פאני (צילום: סטודיו שלום) (צילום: סטודיו שלום)
יש דברים שאסור לה לעשות, למשל להתחזות לשוטרת. פאני(צילום: סטודיו שלום)
 

"היה לנו גם מקרה עם מישהו שהיה מצולם עם דרגות וסיפר לאישה שהוא קצין, ובבדיקה הסתבר שהוא לא. הוא סתם אמר את כל זה כדי למצוא חן. היה מקרה שאחרי שעשינו בדיקת רקע, האבא הזמין מעקב על הבחור. כל הזמן הבחור היה אומר לאישה שהוא עסוק, והיה נעלם לחמשושים שלמים. הסתבר שבזמן שהוא יצא עם אחת, הוא ניהל מערכת יחסים עם חברה אחרת".

 

החקירות הללו, זה משהו שקורה עוד לפני הדייט הראשון?

"לא, אבל זה יכול לקרות אחרי שניים-שלושה דייטים. היא מתחילה לראות שהוא חמוד אבל היא רוצה להיות רגועה למשל. ולמה שהיא לא תהיה? אנחנו שומעים בתקשורת על כל כך הרבה מקרים. אנשים הגיעו לאיזה חוסר אמון בבני אדם. הם רוצים לדעת אם לא עובדים עליהם. כל עוד זה לא מישהו שהם הכירו דרך המשפחה, או מחוג החברים – אז זה בהחלט עלול להיות חשוד. ולמה לא לעשות את הבדיקה הזאת?!"

 

את בעיקר מספרת על נשים שמבקשות חקירות על גברים. אנחנו באמת כל כך רעים?

"נשים יותר מפחדות, והרבה פעמים ההורים רוצים להיות שקטים כשזה מגיע לחתונה. האהבה עיוורת, ולפעמים אנחנו, ההורים, רואים דברים שהילדים שלנו יגידו - 'אמא, מה את מבינה'. אבל גם לגבי הורים שמבקשים חקירה על בן הזוג של הבת זו בדרך כלל בעיקר יוזמה של האמא, אבל גם האבא לפעמים".

 

אז יש גם מקרים הפוכים.

"ברור שיש. גברים רוצים לדעת למה היא התגרשה, מה המצב שלה בעבודה ואיזו מין אישה היא. מעניין אותם איך היא נתפסת בעיני הסביבה שלה למשל. תפסנו אישה שבמהלך חקירה סמויה שאלנו אותה 'למה התגרשת?', והיא אמרה 'אל תשאלי, בעלי בגד בי ולא הייתי מוכנה לחיות עם בוגד', ובסוף הסתבר שיש לה בעל מדהים, והם התגרשו בגלל שהיא היתה זו שבגדה בו".

בעבר התרכזו בלבדוק בגידות (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
בעבר התרכזו בלבדוק בגידות(צילום: Shutterstock)
 

הייתה לי תקופה ארוכה שהייתי מנוי באתר היכרויות ויוצא כל יומיים עם מישהי חדשה, זרה. מה היית ממליצה לי לעשות? רוב הרווקים בגילי לא ממש יכולים לממן ולעשות חקירה על כל אחת.

"לא. ברור שלא. אבל כשתהיה בטוח שזו הבחורה שאתה רוצה להמשיך ולצאת איתה, תבוא ותבקש ממני לעשות בדיקה. אם אתה לא רגוע ואתה לא רוצה להוציא כסף, תנסה באופן עצמאי לאמת את הנתונים שהיא נותנת לך - אם זה מקום מגורים, מקום עבודה, לימודים. אתה יכול פשוט להרים כמה טלפונים ולבדוק. אבל אם אתה רוצה לבדוק לעומק זה כבר משהו אחר".

 

נניח שבמקרה הטוב, אני מגלה שהיא לא מסתירה כלום. הבעיה היא מה קורה אחרי זה. מה קורה ביום בו אחליט לחשוף בפניה את האמת, ולשתף אותה בכך שפעם שלחתי אחריה חוקרת פרטית. גילוי כזה יהיה הרסני לקשר הרי. מי תרצה להישאר עם בן הזוג שלה אחרי דבר כזה?

"מה פתאום לגלות לה! אסור לספר את זה. רובם הגדול של ההורים שמקבלים את תוצאות החקירה דורשים דיסקרטיות מלאה, ומשביעים אותי שהבת שלהם לא תדע בחיים שבדקתי על החבר שלה. היה לי לקוח שלקח את דו"ח החקירה לאחר שקרא אותו ואז קרע אותו לגזרים, ואמר לי 'לא ראית אותי ולא שמעת אותי'".

 

אבל אם אני חקרתי את מי שלימים תהיה אשתי - גם אז לעולם לא לספר לה? את מצפה שאשמור ממנה סוד כזה לנצח?

"תגיד לי, תומר, זה באמת הסוד היחיד שאתה מסתיר מאשתך?"

 

אני מתחמק באלגנטיות מתשובה על שאלתה של פאני, והיא ממשיכה: "לא. זה לא שלא סמכת עליה. הייתם בתחילת הדרך וקצת לא היית רגוע עם כל מה ששומעים ותגיד לה - את היית נראית לי מושלמת מדי. אני צריכה להציע לך איזה סיפורים לספר לה?"

 

קרה שנשלחתם לגלות משהו אחד אבל גיליתם משהו אחר שגרם לכם לתהות האם כדאי לחשוף את הממצאים החדשים הללו?

"חקירה בהחלט יכולה להוביל אותנו לתוצאות שלא התכוונו לקבל. היה לי מקרה של גרוש שהייתי צריכה להוכיח בשביל מזונות שגרושתו עדיין עובדת. היא הייתה רפלקסולוגית והלכתי לקבל אצלה טיפול. מפה לשם, אנחנו מדברות בינינו, ובאחד הטיפולים היא מספרת לי שהבחור שאיתו היא חיה כיום זה למעשה בחור שהיא כבר בגדה איתו בבעלה, עוד כשהיו נשואים. את זה הבעל לא ידע: שאשתו ניהלה רומן עם אותו הבחור שהיא חיה איתו היום, כשאני רק רציתי להוכיח שהיא עובדת. אבל אני לא יכולה לבוא ולהגיד - את זה אני לא אספר לו. פשוט נתתי לו את ההקלטה, ובמהלכה הוא קיבל ממני גם את האינפורמציה הזו".

 

יש לך כחוקרת קווים אדומים?

"אני לא מתחזה ועובדת רק על פי חוק. דברים שאסור, אנחנו לא נעשה בשום אופן. אסור לי למשל להתחזות לשוטר או לרופא, או למישהו מטעם מס הכנסה. אבל אתה כן בונה סיפור כיסוי. הכל מוקלט ומתועד כמו שצריך".

 

יש אנשים שחזרו אליך? שיש להם אצלך כרטיסייה?

"ברור! יש לי אב שהחבר של בתו למד במכון מחקר. הוא כל הזמן היה משלם עליהם במסעדות, יש לו דירה והוא לא עובד. עשינו בדיקה והתברר שאמו חד-הורית והיא מממנת אותו. בסופו של דבר, גילינו שהאמא אובססיבית לבן שלה ומחליטה כל מה שקורה איתו. התברר לנו משיחה איתה שלא מוצאת חן בעיניה הבחורה שיוצאת איתו מאחר והיא מגיעה מבית מסורתי, והאמא חוששת שהיא תקרב אותו לדת, ואז הוא יפסיק לבוא לבקר אותה בשישי-שבת. הלקוח קרא את הממצאים וכעבור כמה חודשים עדכן אותי שזה לא הסתדר ושהם נפרדו".

 

"כעבור שנה הוא התקשר אליי ואמר לי שהבת שלו שוב יוצאת עם מישהו, ואם אני יכולה לבדוק גם אותו. שאלתי אותו, למה? מה הפעם? 'יותר מדי טוב', הוא ענה לי. 'אולי הוא משחק אותה'. הוא ביקש בדיקת פרופיל מלאה - איפה הוא למד, משפחה, הכל, והדבר היחיד שמצאנו זה שיש לו בעיית אסטמה. כעבור כמה חודשים הוא עדכן אותי שבתו התארסה ושהוא רגוע כי אני אשרתי לו את זה".

 

אבל זה הכי אנטי רומנטיקה! בזוגיות אתה מקלף שכבה אחר שכבה. אם אתה עושה חקירה אחרי שלושה דייטים ואתה יודע עליו הכול, מה עוד הוא יגלה לך בדייט הרביעי?

"זה היה פעם. היום אנשים מכירים בצורה אחרת. פעם היו הולכים לגרפולוג כדי לנתח את כתב היד של הבחור, אבל היום יש שיטות טובות יותר ואנשים רוצים להיות רגועים. ושתדע לך - כמעט בכל חקירה מתגלה פגם או אי דיוק במשהו שסיפר הנחקר".

 

בשלב זה של השיחה, פאני לוקחת לי את התפקיד, ושואלת אותי מה יקרה אם בתי בעוד 20 שנה תבוא ותגיד לי שהיא יוצאת עם מישהו, וכשאשאל אותה עם מי, היא תספר לי שהיא יוצאת עם איזה בחור שהיא הכירה באינטרנט. האם כשהדלת תיטרק מאחוריה באמת אוכל להיות רגוע. אני מודה שבעוד 20 שנה, כשבתי תצא מהבית, לא אהיה רגוע בשום מקרה עד שהיא תחזור, אפילו אם זה בשביל להוריד את הזבל.

 

בכל זאת, אני אומר לפאני, בין האופציות של לא לסמוך על אף אחד ובין להאמין לאנשים, אני בוחר באופציה של להאמין לאנשים. אני מעדיף להישאר מודאג ולקוות שנתתי לבתי את הכלים הטובים ביותר שיעזרו לה לזהות שרלטן כשהיא תצא איתו. טוב, בסדר. אני אשמור את הטלפון של פאני. שיהיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סטודיו שלום
פאני אוזן. "אם בתי תכיר מישהו בפייסבוק, אני מיד אבדוק אותו"
צילום: סטודיו שלום
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים