שתף קטע נבחר

שרת התרבות נגד מופעי העירום בפסטיבל ישראל: "תקציב המדינה - לא לפעולות שפוגעות בערכים"

שרת התרבות והספורט שיגרה מכתב למנהל הפסטיבל וביקשה להוציא שני מופעים מהמסגרת הממומנת. "אין קשר בין חופש הביטוי וחרות היצירה לבין הטלת חובת מימון על המדינה"

מירי רגב דורשת להוציא שני מופעים מפסטיבל ישראל, בשל העובדה כי הם מכילים עירום מלא. במכתב שכותרתו "מופעי עירום בפסטיבל ישראל" אשר הוציאה רגב הבוקר למנהל הפסטיבל, אייל שר, התייחסה שרת התרבות למופעים "ומה אעשה בחרב הזאת" של הבמאית הספרדית הותיקה אנג'ליקה לידל ו"פינודרמה", של הכוריאוגרפית הברזילאית הותיקה, ליה רודריגס.

 

"הופתעתי לשמוע שגם השנה יתקיימו מופעים בעירום מלא כחלק אינטגרלי מהמופעים המוצעים לציבור הישראלי בפסטיבל ישראל בירושלים. מופע בעירום מלא - גם כשהוא בחסות אומנותית - מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם של אוכלוסיות רחבות", כתבה רגב.

 

נושא חופש המימון נמצא בהתדיינות. מירי רגב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נושא חופש המימון נמצא בהתדיינות. מירי רגב(צילום: אוהד צויגנברג)

  

"זכותו של כל יחיד כמובן לנהוג כרצונו, וזכותכם כפסטיבל לבחור את הבחירות האומנותיות שלכם, בכך אינני מתערבת", כותבת רגב. "אך תקציב המדינה לא יכול להיות מחולק לפעולות הפוגעות בערכי החברה ובזהותה. כמקובל בחוק האמריקאי ובמדינות נוספות, אין קשר בין חופש ביטוי וחרות היצירה שהינן זכויות חשובות ומוגנות לבין הטלת חובת מימון על המדינה ביחס לכל יצירה אומנותית".

 

לטענת השרה, נושא חופש מימון המדינה נמצא בימים אלה בהתדיינות שלה מול היועץ המשפטי לממשלה, ונוגע גם למקרים של מה שהיא מכנה "פגיעה בערכים החברתיים הבסיסיים" של מדינת ישראל. "לכן אבקשך לפעול להוציא אירועים אלו מהמסגרת הממומנת של פסטיבל ישראל", חותמת רגב, "ולא להגיש אירועים אלו בבקשת התמיכה של הפסטיבל למשרדי".

 

תגובתם של אייל שר ופסטיבל ישראל: "אנחנו מודים לשרת התרבות על הברכות על התפתחותו של הפסטיבל בשנים האחרונות – צוות הפסטיבל עובד קשה להשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו ואני שמח עד מאוד שהתוצאות נראות לעין ומתקבלות בהערכה. תודה מיוחדת למשרד התרבות על התמיכה והסיוע להמשך צמיחתו של הפסטיבל ופריחתו. כפי שהשרה ציינה במכתבה, מופעי הפסטיבל אשר יש בהם מרכיב של עירום הם אכן חלק אינטגראלי מהתכנית האמנותית. נדגיש שהמופעים הללו הנם מופעי אולם מכורטסים, כלומר אינם מתקיימים במרחב הציבורי הפתוח לכל, ואנו מציינים בבירור ובהבלטה בתכנייה שהם כוללים עירום, בדיוק מכיוון שאנו מתחשבים באותו ציבור שאולי אינו מעונין במופעים אלה. ציבור זה מוזמן לבחור מתוך מגוון המופעים המשובחים האחרים שהפסטיבל מציג".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
לא תממן מופעים המכילים עירום. מירי רגב
צילום: תומריקו
לאתר ההטבות
מומלצים