שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרסומת נגד הטרור שהכעיסה את הסורים
  חברת תקשורת מכווית הפיצה פרסומות לרמדאן עם מסרים נגד טרור, אך דמותו של ילד שדומה לזה שנפצע בסוריה - דווקא מירי אסד - הלהיטה את הרוחות. צפו ב"יא אללה"

   

  צפו ב"יא אללה"    (צילום: אורי דוידוביץ')

  צפו ב"יא אללה"    (צילום: אורי דוידוביץ')

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כמו התוכניות לרגל החג שעליהן סיפרנו ב"יא אללה" לפני שבועיים, סדרות הפרסומות בחודש הרמדאן זוכות גם הן לתשומת לב מיוחדת. כבכל שנה, פרסמה חברת התקשורת והסלולר הכוויתית "זין" פרסומת מושקעת, ואחד ממסריה הוא "לפוצץ את האלימות באמצעות רחמים". במילים אחרות: להיאבק בטרור ולהראות שאין קשר בין האיסלאם לבין האידיאולוגיה של הטרוריסטים. אחת הפרסומות הצליחה לעורר כעס בסוריה, משום שלטענת גורמים במדינה אחת מהדמויות מזכירה ילד שנפגע במהלך הפצצה של אסד דווקא.

   

  "עבוד את האל שלך מתוך אהבה ולא מתוך פחד", "התעמת עם היריב שלך בשלום ולא במלחמה", "בואו נפוצץ את השנאה באמצעות אהבה", "בואו נפוצץ את הקיצוניות למען חיים טובים יותר", הם חלק מהמשפטים שנשמעים בפרסומת, שזכתה לתהודה רבה וליותר מ-3.6 מיליון צפיות.

  הילד בפרסומת ()
  הילד בפרסומת

  הילד שנפגע בהפצצה אמיתית ()
  הילד שנפגע בהפצצה אמיתית
   

  בפרסומת נראה אדם מוסלמי מכין לעצמו חגורת נפץ במטרה לבצע פעולת טרור. כשהוא עומד לעשות זאת, האחרים משכנעים אותו בטיעונים דתיים שהוא צריך לסגת מכוונתו. בסרטון מופיעים גם קורבנות של פיגועי טרור שמדברים על לבו של המפגע הפוטנציאלי. על הצד המוזיקלי של הפרסומת אמון הזמר חוסיין אל-ג'סמי מאיחוד האמירויות.

   

  התרעומת הייתה רבה. הסיבה: בסרטון מופיע ילד מדמם שמגלם תפקיד של אחד מקורבנות הטרור. ילד שנראה שכפול של הילד הסורי עומראן דאקניש, שנגע בלבבות של רבים אחרי שצולם מדמם באמבולנס אחרי שנפגע מתקיפה של חיל האוויר הסורי או הרוסי באחת מהשכונות הנצורות של חלב לפני שהעיר נפלה. בסרטון נראה אותו ילד כשפניו מכוסות בדם יושב באוטובוס אל מול הטרוריסט שעוטה את חגורת הנפץ, ומנסה לשכנע אותו שהנביא מוחמד דגל בסובלנות ולא פגע באחרים, גם כאשר הם פגעו בו.

   

  הזעם נבע מכך שניתן להבין מהפרסומת שהילד המדובר היה קורבן להתקפות של ארגוני טרור ולא לתקיפות של משטר אסד בחלב. "זין מעוותת את האמת", היה אחד מההאשטגים (תיוג לפי נושא ברשתות חברתיות, עם הסימן #) הפופולריים שנפוצו בהקשר זה. גולש בשם אוסמה אבו זייד כתב: "הסיבה לטרגדיה של עמראן והילדים בסוריה היא העריצות והנפשעות של אסד, איראן ורוסיה וזיוף העובדות מצד אלה שמתיימרים לסייע לבני אדם".

   

  הפעילה הסורית לינה א-שאמי אף העלתה סרטון שבו דרשה מהחברה להתנצל בפני העם הסורי: "נראה שאלה שאחראים על הסרטון שכחו שמי שגרם לסבל של הילד הסורי עמראן ואלפי ילדים סורים הוא העומד בראש הטרור בסוריה והוא לא מזוקן ולא עוטה חגורת נפץ. הוא לובש חליפה ועניבה ויושב בארמון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים