שתף קטע נבחר

"הראש של הילד שלי היה בתוך הפה של הזאב"

משפחה מגבעתיים שהגיעה ללינה בבית ספר שדה עין גדי טוענת כי בנה בן השש הותקף ע"י זאב שנשך אותו בראשו ובישבן. "אם זאבים החלו לטרוף חתולים ותקפו ילדים, למה לא אומרים מילה למטיילים? צריך להזהיר את הציבור". בחודש האחרון ננשכו ארבעה ילדים באזור עין גדי ומצדה

נורית (שם בדוי), תושבת גבעתיים, נסעה עם משפחתה ומספר משפחות נוספות ללינה בבית ספר שדה בעין גדי. ביום רביעי לפנות ערב, בזמן שהחלו בהכנות לארוחת ערב בשטח בית הספר, היא חזתה בבנה בן השש מותקף על ידי חיית בר.

 

הילד שננשך בראשו לאחר תפרים (שמאל). במשפחה טוענים כי הילד ננשך על ידי זאב (תמונה ימנית למטה). בחברה להגנת הטבע טוענים כי מדובר בשועל מצוי (ימין למעלה) (צילום: באדיבות המשפחה, גיל כספי, חנן לבבי רשות הטבע והגנים) (צילום: באדיבות המשפחה, גיל כספי, חנן לבבי רשות הטבע והגנים)
הילד שננשך בראשו לאחר תפרים (שמאל). במשפחה טוענים כי הילד ננשך על ידי זאב (תמונה ימנית למטה). בחברה להגנת הטבע טוענים כי מדובר בשועל מצוי (ימין למעלה)(צילום: באדיבות המשפחה, גיל כספי, חנן לבבי רשות הטבע והגנים)

 

"הבן שלי הלך בשביל לידינו והיה מולי במרחק של כחמישה מטר. היינו בקרבה של כ-30 איש ליד תאורה בשטח בית הספר. הזזתי את הראש שלי לשנייה וכשחזרתי להביט בו, ראיתי את זאב עליו והראש של הילד שלי בתוך הפה של הזאב", היא משחזרת את האירוע הקשה. "הוא זריז, מהיר, בא משום מקום ואין יכולת להתגונן מפניו".
 

"כללי המשחק השתנו וצריך להזהיר את הציבור"

"הבן שלי סבל מחתכים עמוקים בראש ובאזור הישבן. הכל קרה כהרף עין ואני התחלתי לצרוח. למזלי, הצרחות שלי הבהילו אותו והוא ברח. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה מפחד מהצרחות שלי. הם צריכים לעדכן את האנשים שמגיעים לאזור על המצב".

 

בני המשפחה הזעיקו למקום אמבולנס ולאחרי התייעצות עם הצוות המטפל, הם התפנו באופן עצמאי להמשך טיפול בבית החולים "איכילוב" בתל-אביב.

 

זאבים מחפשים מזון בקיבוץ עין גדי (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
זאבים מחפשים מזון בקיבוץ עין גדי(צילום: אבישג אילון)

היא מציינת כי בנה קיבל חמישה חיסונים נגד כלבת באותו לילה. "שתיים מהזריקות היו בתוך החתכים. הילד צריך לקבל טיפול אנטיביוטי".

 

לדברי המשפחה, עד כה לא יצרו איתם קשר מרשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, כדי לתחקר אותם על המקרה. "מנהל האכסניה התנצל שזה קרה, אך גם זה היה לאחר שחיפשנו אותו כל הבוקר. ברשות הטבע והגנים ביקשו מאיתנו שנכתוב להם מייל".

 

לטענת נורית, על רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע יש להתריע בפני הציבור על סכנת הזאבים והשועלים באזורים בהם אירעו התקיפות בחודש האחרון.

 

"יש כאן זאבים שמסכנים באופן חד משמעי את הציבור. לא ברור לי איך הרשויות לא עשו מעשה. צריך להזהיר את הציבור שלא להגיע לשם ואם זה קרה לנו, כקבוצה שהייתה ביחד, אני לא רוצה לדמיין מה יקרה לאחרים", היא אומרת. "אם זאבים החלו לרדוף ולטרוף חתולים, תקפו ילדים, למה לא אומרים מילה למטיילים? הילד שלי היה על ארבע והזאב היה מעליו. הוא נותר עם חור בראש. אם יש תקיפות כל הזמן, כללי המשחק השתנו".

 

החברה להגנת הטבע: "מדובר בשועל בגודל של חתול"

בחברה להגנת הטבע דוחים בתוקף את הטענות כי זאב נשך את הילד וטוענים כי מדובר בשועל מצוי.

 

"מדובר בשועל, בעל חיים קטן, בגודל של חתול, ולא בזאב. שטח בית ספר שדה עין גדי מגודר בכל היקפו בגדר רציפה, המקיפה את כל שטח המתחם", כך נמסר ל-ynet מדוברות החברה להגנת הטבע.

 

שועל מצוי בעין גדי (צילום:  גיל כספי) (צילום:  גיל כספי)
שועל מצוי בעין גדי(צילום: גיל כספי)

 

"מיד עם היוודע המקרה, אנשי החברה להגנת הטבע עדכנו את הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים, האחראית על הטיפול בחיות בר, שהגיע למקום באופן מיידי. אנשי החברה להגנת הטבע ליוו את בני המשפחה עד סוף הטיפול הרפואי של מד"א ובזמן ההחלטה שלהם להתפנות עצמאית לטיפול בבי"ח ליד הבית. בית ספר שדה עין גדי נמצא בלב הטבע של מדבר יהודה, וחיות בר, כמו יעלים, שפני סלע וחיות אחרות, הן חלק מהטבע של המדבר".

 

עוד ציינו בחברה להגנת הטבע כי "מקרים בהם מעורבים חיות בר אירעו בעבר גם בקיבוץ עין גדי הסמוך ובחניוני הלילה שמסביב, זו תופעה הפוקדת את כל האזור ואנשי רשות הטבע והגנים מטפלים באמצעים שונים להרחקת חיות הבר מאזורים אלה". 

 

זאבים תקפו ילדים בעין גדי ומצדה: "הזאב נתן ביס בילד הכי קטן"

בתחילת החודש שעבר דווח על אירוע נשיכה של פעוט כבן שנתיים וחצי, ששהה בחופשה עם משפחתו מהצפון בבית ספר שדה בעין גדי.

 

"הבנו שהזאבים באזור הפכו להיות אטרקציה והיינו רוצים שאנשים ישימו לב לנושא", סיפרה ל-ynet אם המשפחה. "התקדמנו מחדר האוכל לכיוון החדרים. היה זאב שהסתובב ורבים ראו אותו. הוא לא יצר איום על איש. מדובר באזור מלא בטבע, עם שפני סלע ויעלים. התיישבנו עם הילדים והזאב החל להתקרב. נלחצנו והוא הלך אחורה".

 

לדברי האם, "הילדים היו שני מטר מאיתנו. לאחר מכן הוא התקרב לאט לאט ונתן ביס בילד הכי קטן בחבורה, הבן שלי. הוא ישר ברח. אנשי רשות הטבע והגנים הגיעו ישר יחד עם צוות מעין גדי. אמרו לנו להגיע למשרד הבריאות. פנינו למיון של בית החולים "עפולה העמק" לאחר יומיים והילד קיבל זריקות נגד כלבת".

 

המשפחה אמרה כי הם לא רוצים שאחרים יימנעו מלטייל באזור אך שיהיו מודעים לסכנות. "אנחנו ידענו שאין מה לעשות. אנחנו רק רוצים שאנשים יהיו מודעים לסכנה. אנחנו מקווים שהרשות ידריכו את המשפחות באזור. צריך להמשיך לטייל אבל בזהירות".

 

בחודשיים האחרונים התרבו הביקורים הליליים של שני זאבים, ככל הנראה זכר ונקבה, בקיבוץ עין גדי בחיפוש אחר מזון בין פחי האשפה. לאחרונה החלו לנסות את מזלם בציד חיות מחמד קטנות ואף הצליחו לצוד מספר חתולים.

 

זאבים טורפים חתולים בקיבוץ עין גדי (צילום: גיל כספי) (צילום: גיל כספי)
זאבים טורפים חתולים בקיבוץ עין גדי(צילום: גיל כספי)

 

ל-ynet נודע כי ביום רביעי לפנות בוקר אירע אירוע נשיכה נוסף באזור חניון האוטובוסים של מצדה, מחוץ לגבולות האתר. על פי דיווח של רשות הטבע והגנים, קבוצת מטיילים שהגיעה למקום ירדה מהאוטובוס בשעה חמש לפנות בוקר. זאב שהתקרב אליהם, ככל הנראה תקף ילד וגרם לו לפציעות קלות עד שהוברח מהמקום. 

 

רשות הטבע והגנים: "אירועים חריגים המתרחשים לעיתים רחוקות"

"בשבועות האחרונים התקבלו מספר דיווחים ממטיילים ותושבים באזור עין גדי ומצדה על כך שזאב, שועל או בעל חיים אחר הדומה להם התקרב אליהם, בא איתם במגע ואף שרט אותם. מדובר באירועים חריגים שמתרחשים לעיתים רחוקות, שכן חיות הבר בעצמן לרוב חוששות מקרבת האדם", כך אומרים ברשות הטבע והגנים בתגובה לפניית ynet.

 

"עם קבלת הדיווחים השונים הגיעו לשטח פקחי רשות הטבע והגנים על מנת לסייע, לתחקר את האירועים ולבצע סריקות ותצפיות בשטח, כאשר עד כה לא עלו ממצאים חריגים ובעייתיים בסריקות".

 

חשוב לציין כי מדובר באזורים הסמוכים לשמורות טבע בהם תנועת בעלי חיים שכיחה מאוד ומקורות מזון ופסולת עלולים למשוך את החיות למרחב האדם. על כן הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חיות בר המתקרבות למרחב האדם היא מניעה, ולאור זאת רשות הטבע והגנים מבצעת פעולות הסברה ומבקשת בין היתר מהציבור לשמור על הניקיון ולהימנע ממגע והאכלה של חיות בר".

 

"במקביל הגבירה הרשות את סיוריה באזור ונוקטת בכל האמצעים על מנת למנוע עד כמה שאפשר הישנות מקרים אלו. בכל מקרה של חשש מחיית בר שמתקרבת לאדם יש להבריח אותה בין היתר באמצעות קולות ורעשים להפחדה והרתעה ולעדכן בכך את הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים".

 

המידע הראשוני הגיע במייל האדום

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה, גיל כספי, חנן לבבי רשות הטבע והגנים
צילום: באדיבות המשפחה, גיל כספי, חנן לבבי רשות הטבע והגנים
מומלצים