שתף קטע נבחר

מה מתכנן צבא הבוטים של טראמפ בטוויטר

7 מיליון עוקבים חדשים הצטרפו לחשבון הטוויטר של נשיא ארצות הברית מאז חודש פברואר, מתוכם כ-4 מיליון בוטים. מה הם זוממים והאם זה קשור לפרשת ה-"Covfefe"?

עוד לא נרגענו מפרשת ה-"Covfefe", והנה הרומן של טראמפ עם טוויטר מספק שוב חדשות: מתברר שלא פחות מ-4 מיליון בוטים החלו לעקוב אחרי חשבון הטוויטר של נשיא ארצות הברית מאז חודש פברואר, מתוך 7 מיליון עוקבים חדשים בסך הכל. נכון, גידול במספר העוקבים של נשיא ארצות הברית הוא טבעי, בייחוד בתקופה שלאחר בחירתו ובייחוד כשמדובר בדמות צבעונית כמו טראמפ, שהיד שלה על המקלדת קלה במיוחד.

 

הבוטים נוהרים. חשבון הטוויטר של טראמפ (צילום מסך) (צילום מסך)
הבוטים נוהרים. חשבון הטוויטר של טראמפ(צילום מסך)

 

ובכל זאת, קצת קשה להסביר את העניין הגובר של בוטים בחשבונו של הנשיא. למעלה מ-31.5 מיליון עוקבים יש לטראמפ כרגע בטוויטר, אולם כשנכנסים אל תוך הרשימה הזו, רואים בעיקר הרבה "ראשי ביצה" - האייקון הטוויטרי שמוצב כברירת מחדל עבור חשבונות שבחרו לא לשתף תמונת פרופיל. המספר הגבוה הזה הוא עדיין נמוך מאוד בהשוואה לכמעט 902 מיליון העוקבים אחרי חשבונו של קודמו בתפקיד - ברק אובמה.

 

באמצעות כלים לניטור רשת, אפשר להבחין שבמהלך חודש מאי האחרון בלבד נוספו 2.3 מיליון עוקבים לחשבונו. מדובר בקצב גידול של 573,000 עוקבים בשבוע, כשמתוך העוקבים החדשים הללו כ-57 אחוזים הם חשבונות של בוטים - כלומר, חשבונות מזוייפים ואטומטיים.

 

 (צילום: Twitter Audit) (צילום: Twitter Audit)
(צילום: Twitter Audit)

 

אמנם רק לאחרונה פורסם כי 15 אחוזים מהתוכן ברשת הציוצים החברתית מיוצר על ידי בוטים, ונכון שגם לפוליטיקאים ואישים אחרים יש בוטים ברשימת העוקבים, אבל הגידול הפתאומי בחשבונו של טראמפ הוא מוזר ובלתי פרופורציונלי.

 

במקרה של טראמפ רק 51 אחוזים מסך העוקבים הם חשבונות של אנשים אמיתיים, זאת לעומת 79 אחוזים במקרה של ברק אובמה ו-61 אחוזים במקרה של הילרי קלינטון. כשלוקחים בחשבון את העובדה שקרוב ל-33 אחוזים מהציוצים האוהדים את טראמפ בטוויטר במהלך קמפיין הבחירות הנשיאותי הגיעו מבוטים - בעיקר תוצרת רוסיה, אפשר להבין שמדובר בנתונים מטרידים במקצת, שלהם השפעה כלשהי על עיצוב דעת קהל ועל תפוצה של חדשות מזוייפות.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים