שתף קטע נבחר

פנטזיה מקומית: כך הגיע לוויתן ענק למדבר

הצלם והאנימטור שי גטסוף יצר במסגרת לימודיו במכללה האקדמית "הדסה", סרט קצר המפגיש בין אישה סקרנית ללוויתן גדול סנפיר עצום שפורש סנפיר ועף למדבר. "הכיף הגדול הוא לא להיות מחוייב למציאות וליצור משהו מעבר למה שנמצא לנו ביום יום מול העיניים", הוא אומר ומקווה כי הסרט יגביר את המודעות למצבם של היונקים הימיים בעולם

 

(בימוי, צילום, עריכה: שי גטסוף | שחקנית: הדס סיימון |  עוזרי צלם: דני שונפלד ודניאלה גטסוף | עוזרת סאונד: דניאל מרקוביץ' | מנחה: סנואו רון שי | מוסיקה: Epic Soul Factory / Cesc Vilà - Everdream)

 

לוויתן גדול סנפיר עדיין לא נצפה בים התיכון, אך בזכות כנפי הדמיון ואנימציית תלת מימד, חופי ישראל והמדבר זכו לארח למספר דקות את אחד היונקים הימיים הגדולים בעולם, שמגיע לאורך של כ-15 מטר ולמשקל של כ-25-30 טון.

 

מי שיצר את השילוב בין גיבורת הסרט הקצר ללוויתן המרחף בשמי הארץ, הוא שי גטסוף, צלם ואנימטור בתלת מימד, וסטודנט לתקשורת צילומית במכללה האקדמית "הדסה".

 

גטסוף (27) המתגורר בגבעת זאב, מספר כי הוא מצלם טבע וציפורים מזה כשבע שנים. לדבריו, הסרטון שצילם וביים נועד כדי להגביר את המודעות למצבם השברירי של הלוויתנים בעולם.

 

 (צילום ואנימציה: שי גטסוף) (צילום ואנימציה: שי גטסוף)
(צילום ואנימציה: שי גטסוף)

 

העבודה על הסרט "Saorsa" ("חופש" בסקוטית עתיקה) נמשכה כחודשיים ואת עיקר פרק הזמן, השקיע גטסוף במלאכת האנימציה והשילוב של הלוויתן לצילומים בעולם האמיתי. "חיפשתי שם מיוחד לסרט שיגרום לצופה לשאול שאלות ויתייחס גם לנושא של פגיעה בסביבה ובטבע", אומר גטסוף. "הכיף הגדול בצילום סרט קצר בשילוב עם אנימציית תלת מימד הוא לא להיות מחוייב למציאות, אלא להפעיל את הדמיון וליצור משהו מעבר למה שנמצא לנו ביום יום מול העיניים".

 

 (צילום ואנימציה: שי גטסוף) (צילום ואנימציה: שי גטסוף)
(צילום ואנימציה: שי גטסוף)
 

 

הלוויתנים גדולי הסנפיר מנו בעבר כ-250 אלף פרטים, אך ציד ברוטאלי הביא לירידה חדה במספרם. כיום לאחר התאוששות ושיעורי רבייה גבוהים שנמשכו למעלה מארבעה עשורים, הם הוסרו באזור ארה"ב מרשימת היונקים המצויים בסכנת הכחדה, אך חלק מהאוכלוסיות בעולם עדיין מוגדרות בסכנה. כיום מוערכת האוכלוסיה שלהם בעולם בלפחות 30 אלף פרטים.

 

 (צילום ואנימציה: שי גטסוף) (צילום ואנימציה: שי גטסוף)
(צילום ואנימציה: שי גטסוף)

 

גטסוף מציין כי חלם על יצירת סרט קצר שיהיה קשור לטבע אך גם ייקח את הצופה למסע לא מציאותי. "תכננתי את הפרויקט כך שגם ישלב בין הצילום האמיתי לאנימציית תלת מימד. היא מאפשרת לי לקחת לוויתן ולהוציא אותו מהמקום הטבעי שלו, מהים אל המדבר הישראלי, שהוא המקום הכי שונה מהמקום הטבעי של הלוויתן, בלי מים והכל יבש".

 

 (צילום ואנימציה: שי גטסוף) (צילום ואנימציה: שי גטסוף)
(צילום ואנימציה: שי גטסוף)

 

לדבריו, הוא השקיע זמן רב בעיצוב והנפשת הלוויתן, כשהוא מתבסס על מודל קיים של לוויתן שהפיח בו רוח חיים. גטסוף מקווה כי הסרט יצליח להעביר את המסר לשמירת טבע גם לצופים בחו"ל ולכן הקריינות הוקלטה מראש באנגלית ולבקשת ynet, גם התווספו כתוביות בעברית.

 

"המשמעות של החופש והרצון להיות חופשי, נפגעים אצל החיות בגלל פעולות האדם ואני מקווה שהסרטון יגיע לצופים רבים", הוא מסכם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ואנימציה: שי גטסוף
צילום ואנימציה: שי גטסוף
צילום: הודיה טולידאנו
שי גטסוף
צילום: הודיה טולידאנו
מומלצים