שתף קטע נבחר

נאור מתנגדת ליוזמת שקד לשדר את דיון הוועדה לבחירת שופטים

שרת המשפטים מאיימת כי אם הדיון בשיטת הסניוריטי למינוי ותיקת השופטים לנשיאת העליון לא יהיה פתוח - היא לא תכנס את הוועדה. נשיאת העליון חוששת מפוליטיזציה של הליך הבחירה

 

השרה שקד, הנשיאה נאור (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
השרה שקד, הנשיאה נאור(צילום: גיל יוחנן )

הסתעפות בוויכוח בין נשיאת בית המשפט העליון לבין שרת המשפטים. הנשיאה מרים נאור מתנגדת לדרישת השרה איילת שקד ולפיה הדיון על שיטת הסניוריטי, שצפוי להתקיים בוועדה לבחירת שופטים, יהיה ציבורי וישודר בתקשורת. 

 

על פי שיטת הסניוריטי ממנים נשיא לבית המשפט העליון את הוותיק מבין השופטים. כיום מתנהלים דיוני הוועדה בחשאי, ומשתתפים בה רק תשעת חבריה. נאור מתנגדת לכך שהדיון העקרוני על הסניוריטי יהיה פתוח. היא חוששת שבמהלכו יתקפו חלק מהמשתתפים את מערכת המשפט, ומכך ששינוי השיטה יוביל לפוליטיזציה בהליך הבחירה.

 

שקד מצדה, מתוקף היותה יו"ר הוועדה לבחירת שופטים, הבהירה כי לא תכנס את הוועדה כל עוד נאור לא תסכים שהדיון יהיה פתוח. בחודש אוקטובר צפויה הנשיאה המכהנת לפרוש.

 

במשבר בין השרה לשופטת התבטא בין השאר גם בפגישה בין השתיים בשבוע שעבר, שהסתיימה באי הסכמה. שקד סירבה לפרסם ברשומות את מועד הישיבה של הוועדה לבחירת שופטים. זו אמורה הייתה להכריז על בחירתה של אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון ב-18 ביולי. על פי החוק יש לפרסם את סדר היום 45 יום מראש. 

 

שקד מתנה את ההסכמה לפרסום סדר היום בהסכמה מראש על בחירת שני שופטים עליונים נוספים שיצטרפו במהלך השנה לבית המשפט העליון, במקום השופטים הפורשים יורם דנציגר ואורי שוהם. שקד, נאמנה לתפיסותיה האידאולוגיות, מבקשת למנות שופטים "שמרנים" נוספים על אלה שמונו באחרונה כבר בשלב זה, ובכך להשפיע על הרכב בית המשפט העליון לשנים הבאות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה שקד, השופטת נאור
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים