שתף קטע נבחר

נפתרה תעלומת אותות ה"וואו!" משנת 1977, שנחשדו כמגיעים מהחלל החיצון

טלסקופ רדיו הממוקם באזור אוהיו שבארצות הברית קלט אותות משונים אי אז בשנת 1977. במשך שנים, חובבי תיאוריות קונספירציה האמינו כי מדובר היה באותות שמקורם בחלל החיצון, אבל המציאות הרבה פחות מסעירה

40 שנים אחרי - נפתרה תעלומה ששילהבה את מוחותיהם של חובבי קונספירציות: אותות שנקלטו באמצעות רדיו טלסקופ בשנת 1977 באזור אוהיו שבארצות הברית, וזכו לכינוי "אותות וואו!", הם לא סימן לתקשורת חוצנית אחרי הכל. עכשיו מתברר שהאותות האלה הם בסך הכל עקבות של שני כוכבי שביט שחלפו על פני כדור הארץ.

 

אותות ה"וואו" המקוריים כפי שנקלטו בשנת 1977 (צילום מסך) (צילום מסך)
אותות ה"וואו" המקוריים כפי שנקלטו בשנת 1977(צילום מסך)

 

ד"ר ג'רי אהמן, אסטרונום שקיווה למצוא אותות מהחלל החיצון בשנת 1977, נתקל בתופעה מעניינת. הוא הבחין במעין "פיצוץ" של אותות רדיו שנמשך כ-72 שניות ונקלט בעוצמה רבה. מרוב התלהבות, הוא סימן על דף הפלט של האותות את המילה "וואו!", והקיף אותה בעיגול. מכאן מקור הכינוי לאותות המסתוריים.

 

האותות הגיעו מכיוונה של קבוצת הכוכבים קשת, אולם לא נמצאו כמשוייכים לאף אחד מגרמי השמים הכלולים בה. התעלומה פתחה פתח עבור קונספירציות שונות, שלפיהן האותות, שהיו בעוצמה חזקה פי 30 מרעשי רקע מוכרים שנקלטים מפעם לפעם, הם תולדה של תקשורת חוצנית.

 

עכשיו, לאחר 4 עשורים של תהייה, מתברר כי האמת הפשוטה היא שכוכבי שביט הם אלה שיצרו את האפקט שהוביל לקליטת האותות. פרופסור אנטוניו פריס, אסטרונום ממכללת סיינט פיטרסברג שבפלורידה, בילה את השנה האחרונה בניסיון לפענח את מקור אותות ה"וואו".

 

באמצעות שימוש בתיעוד ארכיוני של גרמי שמים, הוא מצא שני כוכבי שביט שחלפו על פני כדור הארץ בתאריך 15 באוגוסט 1977, בדיוק באותו לילה שבו ד"ר אהמן כתב בהתרגשות "וואו" על דף המידע שלו. אז, כוכבי השביט עוד לא היו ידועים והם התגלו רק בשנת 2006. פרופ' פריס הציע כי קיימת אפשרות שענן של גז מימן שנפלט מכוכבי השביט, הוא שעורר תגובה וגרם לקליטת האותות.

 

כדי לבחון את התיאוריה שלו, נאלץ פריס להמתין במשך כמעט שנה למעבר נוסף של כוכבי השביט על פני כדור הארץ. ואכן, כשחלפו שוב, הם הפיקו בדיוק את האותות שנקלטו אי אז לפני ארבעים שנים.   

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים