שתף קטע נבחר

מחקר: מתי התינוק צריך לעבור לישון בחדר נפרד?

לפני כשנה פורסמו הנחיות חדשות שממליצות על שינה של התינוק בחדר ההורים בשנה הראשונה, למניעת מוות בעריסה. אבל מחקר שפורסם בארה"ב מגלה שתינוקות כאלה ישנים פחות מתינוקות שישנים בחדר נפרד, וכי הם בסיכון גבוה יותר לחזור ולישון במיטת ההורים

תינוקות בחדר ההורים ישנים פחות: כך מגלים ממצאיו של מחקר שפורסם בארה"ב, בצל הנחיות קודמות שהמליצו על שינה בחדר ההורים עד גיל שנה. ממצאי המחקר החדש פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת המוביל לרפואת ילדים – Pediatrics.

 

לפני כשנה פרסם האיגוד האמריקני לרפואת ילדים המלצות מעודכנות למניעת מוות בעריסה, ובה חידש כי על תינוקות לישון בחדר ההורים עד גיל שנה. השינה כמובן במיטה נפרדת, על גבו, כשהמזרן קשיח, ללא צעצועים או חפצים על מיטתו וכשהחדר מאוורר.

 

זאת מתוך ההנחה שהשינה בחדר ההורים תאפשר להורים לשים לב יותר לאירועים חריגים במטרה למנוע מוות בעריסה ולהקל על ההורים הטריים.

 

תנו לילד לישון לבד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תנו לילד לישון לבד(צילום: shutterstock)

 

מגיל חצי שנה: להעביר לחדר נפרד

במחקר החדש, החוקרים העבירו שאלונים ל-230 אמהות טריות כאשר התינוק היה בגילאי 4, 9, 12 ו-30 חודשים. בגיל תשעה חודשים, התינוקות שישנו בחדר נפרד, ישנו 40 דקות יותר בלילה, מאשר תינוקות שישנו באותו חדר עם האם. אלה שישנו לבדם בגיל 9 חודשים, ישנו 45 דקות בלילה יותר כשהיו בגיל 30 חודשים, בהשוואה לתינוקות אחרים.

 

תינוקות שישנו עם הוריהם באותו חדר בגילאי 4 ו-9 חודשים, היו בסיכון גבוה פי 4 לישון במיטת ההורים במהלך הלילה. תופעה זו מגבירה משמעותית את הסיכון למוות בעריסה. המחקר לא בדק האם השינה בחדר או בנפרד משפיעה על שינת ההורים.

 

"הבדל של 45 דקות שינה בלילה הוא משמעותי מאוד עבור תינוקות", מסביר הפרופ' גיורא פילר, מנהל מחלקת ילדים בביה"ח כרמל ומומחה לרפואת שינה בילדים, "ההמלצה שלי היא שהתינוק יישן בחדר משלו בגיל חצי שנה. זהו בערך הגיל בו התינוקות מתחילים להפיק רווח משני והרגלי שינה לא טובים שעלולים להתקבע אצלם".

 

"תינוקות עלולים לא ללמוד נכון לישון לבד ובכוחות עצמם", מוסיף פרופ' פילר, "ממצאי המחקר החדש יכולים בהחלט לנבוע מהתעוררויות של תינוקות בשל פעולות של ההורים, ושנתם מתפתחת להיות יותר תלותית בנוכחות הורית בחדר. לכן בהחלט מומלץ שתינוקות ילמדו לישון לבד ובחדר משלהם".

 

צפו: על מה חולמים תינוקות?

 

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתי התינוק שלכם ישן טוב יותר?
צילום: shutterstock
מומלצים