שתף קטע נבחר

מתיחות גוברת בסוריה: לוחמים הנאמנים לאסד נהרגו בתקיפה אמריקנית

הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב תקפה כוחות המזוהים עם משטר אסד בקרבת הגבול עם עיראק. "חרף התראות קודמות, הכוחות נכנסו לאזור מפורז עם טנקים וארטילריה", נמסר. צבא סוריה דיווח כי יש הרוגים בתקיפה. לפני שלושה שבועות בוצעה תקיפה דומה על רקע התקדמות כוחות אסד

כוחות אמריקניים בסוריה, ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות אמריקניים בסוריה, ארכיון(צילום: AP)

בפעם השנייה בתוך שלושה שבועות – צבא ארה"ב תוקף חיילים התומכים בכוחותיו של אסד. מטוסי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית הנלחמת נגד דאעש תקפו כוחות המזוהים עם משטרו של הנשיא בשאר אסד באזור א-תנף סמוך לגבול עיראק, כך נמסר בהודעה רשמית מטעם הקואליציה. לפי לשון הודעת הפנטגון, הכוחות הסוריים איימו על הכוחות האמריקניים ושותפיהם בדרום המדינה.

 

"חרף התראות ואזהרות קודמות, כוחות הנלחמים עבור המשטר הסורי נכנסו לאזור חיץ מפורז ומוסכם עם טנק, ארטילריה, נשק נגד מטוסים, רכבים משוריינים ויותר מ-60 חיילים", נמסר. לפי הודעת הפנטגון, האזור המפורז מוסכם גם על ידי רוסיה – בעלת בריתו של אסד לצד איראן ומיליציות שיעיות שונות.

 

"הקואליציה לא מנסה להילחם במשטר הסורי או בכוחות המזוהים עם המשטר, אך מוכנה להגן על עצמה אם הכוחות התומכים במשטר יסרבו לנטוש את האזורים המפורזים", נמסר בנוסף.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

צבא סוריה מסר כי מטוסי הקואליציה הבינלאומית תקפו שלשום (ב') אחר הצהריים את אחד מעמדותיו הצבאיות בכביש א-נתפ באזור א-שחימה בפרבר המזרחי של העיר חומס. כתוצאה מכך היו מספר הרוגים ונגרמו נזקים. גורם צבאי מסר כי "התוקפנות הזו מדגישה פעם נוספת את העמדה של הכוחות האלה, שתומכים בטרור בזמן שהצבא הסורי ובעלי בריתו נוחלים הישגים יום יומיים במאבק נגד ארגון דאעש. הפיקוד הכללי של צבא סוריה מזהיר מהסכנות הטמונות בהסלמה הזו והשלכותיה". בנוסף צבא סוריה קרא למטוסי הקואליציה להפסיק את הפעולות התוקפניות האלה יהיה אשר יהיה התירוץ שלהן: "הצבא הסורי ובעלי בריתו נחושים להמשיך את המלחמה נגד ארגוני הטרור ובראשם דאעש וג'בהת א-נוסרה ולרדוף אחר שרידיהם בכל רחבי סוריה".

 

לפני פחות משלושה שבועות תקפו שוב מטוסיה של הקואליציה הבינלאומית, בצעד נדיר, כוחות המזוהים עם משטר אסד בשטח סוריה. התקיפה, שכוונה נגד מיליציה התומכת באסד וזוכה לתמיכה מאיראן, נעשתה קרוב לגבול סוריה-ירדן. בארה"ב אמרו כי התקיפה נועדה למנוע התקרבות של כוחות תומכי אסד אל כוחות המורדים שבהם תומכת ארה"ב. בסוריה, באופן טבעי, גינו בחריפות את התקיפה של כוחות הקואליציה שמטרתם הרשמית היא להילחם בארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש). 

 

ארה"ב אמנם תקפה גם כמה שבועות לפני כן בסיס של צבא אסד בעזרת טילים מהים בעקבות הטבח הכימי שביצע המשטר באזרחים, אבל תקיפות אוויריות מסוג זו שבוצעה היום ולפני שלושה שבועות הן חריגות בלחימה המתמשכת במדינה.

 

בימים האחרונים הפוטנציאל לעימות בין הציר של הקואליציה הבינלאומית בהובלתה של ארה"ב והכוחות הנאמנים לה בשטח לבין הציר של המשטר הסורי - איראן, רוסיה, חיזבאללה ומיליציות שיעיות אחרות - נמצא בשיאו. ההתפתחות המרכזית היא קריסת דאעש באזור המדבר הסורי, בדרום-מזרח המדינה, מה שאפשר לצבא הסורי ולשותפיו - ובהם מיליציות בעלות גוון עדתי שיעי שנתמכות על ידי איראן - לשעוט קדימה.

 

אך ככל שהכוחות מתקדמים החיכוך בינם לבין פלגי מורדים שנתמכים על ידי ארה"ב הולך וגובר, מה שגרם בשבועות האחרונים לקואליציה הבינלאומית לתקוף באופן תקדימי מיליציות שנתמכות על ידי המשטר שהתקדמו לעבר אזור בסיס א-תנף, במשולש הגבולות בין ירדן, סוריה ועיראק. בבסיס זה כוחות מערביים שמכשירים את פלגי המורדים.


פורסם לראשונה 06/06/2017 21:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים