שתף קטע נבחר

מחקר: בתוך 45 שנים - בינה מלאכותית תגבר על המוח האנושי

עד 2024, בינה מלאכותית תהיה טובה יותר בתרגום שפות, עד 2027 תנהג במשאיות באופן עצמאי וטוב יותר, ועד 2049 סביר להניח שנקרא רבי מכר שנכתבו על ידי מכונות

עד שנת 2060, בינה מלאכותית תצליח לגבור על היכולת האנושית: כך לפי מחקר חדש שסקר את ההתקדמות בתחום ה-AI. המחקר נערך על ידי צוות של חוקרים מהמוסד לעתיד האנושות באוניברסיטת אוקספורד ומהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת ייל. הצוות ערך סקרים בקרב 350 מומחים וחוקרים בתחום הבינה המלאכותית, שהציגו את עמדותיהם בנוגע להתפתחויות ולמגמות משמעותיות בתחום.

 

רובוט משטרתי בדובאי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רובוט משטרתי בדובאי(צילום: רויטרס)

 

האינטגרציה בין אנשים למכונות היא כבר עובדה שאי אפשר להתכחש אליה, אולם המחקר הנוכחי מציע מסגרת זמן קונקרטית להשערות. עם תוצאות המחקר האלה מתווכח אילון מאסק ("טסלה מוטורס") שטוען שכל אלה יקרו הרבה קודם, אפילו עד שנת 2030.

 

הציפייה היא שאינטליגנציה מלאכותית תצליח לגבור על משימות אינטלקטואליות שונות בנקודות זמן משוערות: למשל, עד שנת 2024, בינה מלאכותית תבצע עבודת תרגום בצורה טובה יותר מבני אדם. עד שנת 2026 מכונות יכתבו חיבורים ברמת בית ספר תיכון בצורה טובה יותר, עד 2027 הן ינהגו במשאית בצורה טובה ובטוחה יותר.

 

אם זה לא מספיק, עד שנת 2031 רשתות שיווק יעסיקו רק רובוטים, ב-2049 בינה מלאכותית תכתוב ספרים רבי מכר, ועד שנת 2053 רובוטים יוכלו לבצע ניתוחים כירורגיים באופן מלא. משתתפי הסקר מאמינים גם כי בתוך 120 שנים, כל עיסוק אנושי יבוצע על ידי מכונות בלבד.

 

למרות האמור, המשיבים טענו כי לדעתם קיים סיכוי של 5 אחוזים בלבד שבינה מלאכותית ומכונות יביאו להכחדת המין האנושי. החוקרים מוסיפים כי ישנן הוכחות חד-משמעיות לכך שמכונות יוכלו לגבור על היכולת האנושית בכל תחום - אולם רק במשימות מוגדרות. עדיין אין הוכחות חותכות לכך שבינה מלאכותית תוכל לפעול בצורה מורכבת על פני מגוון של משימות.

 

למאמר המלא

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
בינה מלאכותית
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים