שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  11 שנה ללבנון השנייה: "השקט - ביטוי לעוצמת צה"ל"
  אלוף פיקוד הצפון אמר בטקס הזיכרון בהר אדיר כי "בשנים האחרונות התבססה הרתעה יעילה". אביו של הטייס ניסן שלו, שנפל במלחמה: "אנחנו רוצים שהמחיר לא יהיה לשווא. מניעת המלחמה והשגת השלום חשובים מכל ניצחון"

   

  הטקס לזכר הנופלים במלחמת לבנון השנייה    (צילום: אביהו שפירא)

  הטקס לזכר הנופלים במלחמת לבנון השנייה    (צילום: אביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מאות בני משפחות של חללי מלחמת לבנון השנייה התכנסו אחר הצהריים (יום ד') באנדרטה לזכר הנופלים בהר אדיר בגליל העליון. במקום נערך טקס זיכרון במלאת 11 שנה למלחמה שגבתה את חייהם של 121 לוחמים ו-45 אזרחים. הטקס נערך במקום כבר כמה שנים, מאז הוקמה האנדרטה – מרפסת הצופה אל נופי הגליל ולבנון, הכפרים בהם נערכו הקרבות ונפלו החללים.

   

  אלוף פיקוד צפון, יואל סטריק, שפיקד במהלך מלחמת לבנון השנייה על חטיבת גבעתי, אמר כי צה"ל נאלץ לצאת למערכה בקיץ 2006. "זו הייתה מערכה שתכליתה להגן על אזרחי המדינה, למגר אויב, כזה שבנה את תשתיותיו בסביבה אזרחית כשהוא משתמש בה כמחסה, מכוון ממנה את האש שלו נגד אזרחים, ילדים, משפחות וקהילות.

   

  "המלחמה שהסתיימה הביאה עימה שקט לשנים רבות", הוסיף האלוף סטריק. "השקט שנשמר הוא ביטוי לעוצמתו של צה"ל ונובע מהבנה עמוקה שהתחדדה אצל אויבינו, על פיה מדינת ישראל לא תהסס לצאת למלחמה כשתידרש לכך, ההרתעה שנוצרה בעקבות המלחמה התבססה בשנים האחרונות על הרתעה יעילה שנשענת על אסטרטגיה נכונה, הפעלת כוח שקולה, אחראית ומוחצת. קצב האירועים בצפון מהיר ואנו מתאימים את עצמנו ללא הרף. אין אנו ששים למלחמה אך לא נהסס להגיב".

   

  משפחות החללים משקיפות מהמצפה לעבר לבנון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  משפחות החללים משקיפות מהמצפה לעבר לבנון(צילום: אביהו שפירא)

  האלוף התייחס לאובדן של המשפחות השכולות. "המחיר כבד והוא מוטל בכל כובד משקלו עליכן, המשפחות השכולות. הכאב במלוא אכזריותו לא עוזב אתכן, גם לא בחלומותיכם. אנחנו שומרים מכל משמר על מה שהנופלים הותירו - ערכים".

   

  עמוס שלו, אביו של ניסן שלו, טייס היסעור שהופל בטיל של חיזבאללה, נשא דברים בשם ההורים. "11 שנים עברו מאז נפלו בקרב 121 בנים ובת ו-45 אזרחים במלחמת לבנון השנייה, וכאילו היה זה אתמול. פניהם, קולם, ריח הזיעה של יולי-אוגוסט, הדיסק שנשאר במחשב והקול שנשאר במכשיר הנייד, 'איני יכול לענות כעת' - והוא לא יענה לעולם. ביום העיון שנערך היום דיברנו על ערך הרעות, החשוב בעת קרב כמו בחיים האזרחיים. בנינו לא ששו לקרב אבל הניחו מאחוריהם את המחלוקות בעורף. הם יצאו למלא חובה שקיומה היה כל כך ברור להם. הם לא היו גיבורים, פשוט הלכו למלא את חובתם וקצת שכחו לחזור", אמר האב בגרון חנוק.

   

  "אומרים שהמשפחות שילמו את המחיר הכבד מכל וזה לא נכון", הוסיף שלו. "הבנים הם ששילמו את המחיר הכי גבוה שאפשר – בחייהם. לכן אנחנו רוצים שהמחיר לא יהיה לשווא. מחיר מניעת המלחמה והשגת השלום חשוב הרבה יותר מכל ניצחון, יהיה מפואר אשר יהיה".

   

   

  שר הביטחון לשעבר יעלון עם המשפחות (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  שר הביטחון לשעבר יעלון עם המשפחות(צילום: אביהו שפירא)

  יעלון ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  יעלון ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק(צילום: אביהו שפירא)

  הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, שהיה אורח המשפחות, אמר כי השקט השורר בגליל מאז המלחמה הוא העדות לכך שהמחיר ששילמו הלוחמים שנהרגו לא היה לשווא. "כשעומדים פה במצפה הר אדיר על רקע הנוף הפסטורלי של לבנון, אפשר לטעות. לכל אחד מאיתנו מהבוגרים ובוודאי לבני המשפחות יש זכרונות של לבנון שלו. זכרונות של חברים, מפקדים ופקודים שנפלו ואינם איתנו.

   

  "מלחמה היא דבר נורא. זורה הרס ומוות, אבל לפעמים אין ברירה", הוסיף יעלון. "מלחמה היא דבר נורא ולכם בני המשפחות אין צורך לומר את זה. מחובתנו - ההנהגה המדינית והצבאית - לעשות כמיטב יכולתנו כדי להרחיק את המלחמות. אצלכם הכאב גדול יותר בגלל הויכוחים שפרצו אחרי המלחמה, אבל למרות הויכוחים אי אפשר להתווכח עם השקט ב-11 השנים האחרונות. שקט שנובע בין השאר מהמחיר ששילם הצד השני, המונע ממנו לפתוח באש, אפילו לא במלחמת התשה. לכן המחיר ששילמו יקיריכם ואתם שילמתם אינו לשווא. השקט שהושג מאז מלחמת לבנון השנייה הוא שקט שיש לשמור עליו בעשייה, ולא רק בדיבורים".

   

  יעלון התייחס למלחמה בסוריה ולמעורבות האיראנית באזור: "גם כאן וגם מעבר לגבול הסורי מבינים שיש לנו צבא חזק. גם במציאות הקשה שבה לבנון נחטפה על ידי איראן וההחלטה על מלחמה לא תצא מביירות אלא מטהרן, ההרתעה של צה"ל נשמרת ומטופחת מדי יום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביהו שפירא
  בני המשפחות בהר אדיר, היום
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים