שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  השעיר שמעיר: הדורס הלילי שמטריף את רמת השרון
  הקריאות הליליות של השעיר המצוי, אחד מדורסי הלילה הקטנים ביותר המקננים בארץ, הן מעין שריקה שחוזרת על עצמה מדי כמה שניות - והן משגעות את תושבי רמת השרון. "זה רעש עקבי שלא מפסיק כל הלילה ומגיע למרחקים", אומרת תושבת העיר. השעירים צדים מכרסמים וחרקים, והזכרים בדרך כלל קוראים בקולי קולות לפני תחילת הציד או כדי להזהיר זכרים אחרים

   

  האזינו לקריאות השעיר המצוי ברמת השרון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שעיר מצוי, עוף דורס לילי קטן, מקנן עם בת זוגו בסמוך ליד לבנים ברחוב המחתרת ברמת השרון. נוכחות השעיר, שפוצח מדי לילה בקריאות מונוטוניות ובלתי פוסקות, מטרידה את מנוחתם של תושבים רבים.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  כמו משאית שנוסעת אחורה כל הלילה

  "השריקות דומות לצפצופים של משאית שנוסעת לאחור. משאית מסיימת את הנסיעה אחורה די מהר, הבעיה היא שהשריקות של הציפור לא נגמרות כל הלילה, וזה מפריע ומטריד", מספרת תושבת שגרה בסמוך לאזור שבו מקננים זוג השעירים, העמלים על גידול דור העתיד. "אנחנו לא מצליחים לראות את הציפור, אבל לא מפסיקים לשמוע אותה".

   

   

  תושבים התלוננו במוקד העירייה על השעיר הקולני

  הדיווחים על השעיר השרקן הקולני הגיעו גם למוקד העירייה. "בהנחיית ראש העיר, אבי גרובר, בדקנו את הנושא ביסודיות עם החברה להגנת הטבע והספארי ברמת גן. השעיר בחר לו את אחד העצים כאזור קינון בסביבה הפסטורלית. עם איכות החיים של רמת השרון, אפשר בהחלט להבין את הבחירה שלו", אומר ל-ynet דובר עיריית רמת השרון, גונן אליאסי.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

    

  בישראל יש כמה מינים של דורסי לילה קטנים, בהם כּוֹס הֶחֳרָבוֹת, שעיר משורטט ושעיר מצוי. השעירים הם דורסי הלילה הקטנים ביותר בישראל ממשפחת הינשופיים. אורכו של השעיר המצוי הוא 18–19.5 ס"מ ומשקלו כ-65–90 גרם בלבד. בדרך כלל מגיעים השעירים ארצה באזור מרס, והחל מחודש אפריל ועד הקיץ הם מקננים על עצים. בעירייה אומרים כי השעירים קשים לגילוי בסבך העצים גם בשעות היום.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  מסייעים בהדברת מזיקים

  למרות שבמהלך הנדידה אפשר לראותם בכל הארץ, בעת עונת הדגירה על הביצים מצויים השעירים במרכז ובצפון המדינה. בתקופת הקינון והדגירה קולם הרם של השעירים נשמע למרחקים.

   

  לשעירים יש תפקיד חשוב בסביבה העירונית והכפרית בהדברת מזיקים. בתפריט הקולינרי שלהם אפשר למצוא מכרסמים קטנים, זוחלים קטנים, ציפורי שיר וחרקים ופרוקי רגליים. כריתת עצים ישנים, שימוש בחומרי הדברה שמחסלים מכרסמים ומזיקים, שינוי של אזורים חקלאיים למטרות בנייה, מאבקים עם דורסים לילה אחרים, מיינות, דררות וחתולים משוטטים - מאיימים אף הם על העופות הקטנים.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  מי שנהנה מקריאות השעירים ישמח לדעת שקריאתם נשמעת בדרך כלל בין השעות 19:30 עד 23:00, חלון הזמן שבו הם פעילים במיוחד, ועד לפנות בוקר. הזכרים קולניים יותר מהנקבות, ששומרות על שקט. שריקת השעירים חוזרת על עצמה במרווחים של כשלוש עד ארבע שניות בין כל קריאה, והיא משמשת סימן אזהרה לזכרים אחרים שלא יתקרבו לטריטוריה שלהם - וגם כדי להרשים את הנקבות. 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "השעיר שמעיר: הדורס הלילי שמטריף את רמת השרון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים