שתף קטע נבחר

השלדים העתיקים ביותר של ההומו-ספיינס התגלו במרוקו

ההערכה הייתה כי ההומו-ספיינס הראשונים התפתחו במזרח אפריקה לפני 200 אלף שנה, אך לאחרונה התגלו שלדים של הומו-ספיינס בני 300 אלף שנה במרוקו

 

הדמיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדמיה

 

העצמות שמזעזעות את ההבנה של עולם המדע לגבי בסיס המין האנושי: עצמות שהתגלו במכרה עתיק באזור הררי שומם במרוקו זעזעו את מה שנחשב לבסיס הסיפור האנושי - ההערכה כי ההומו-ספיינס הראשונים התפתחו במזרח אפריקה, לפני 200 אלף שנה.

 

אך לאחרונה ארכיאולוגים איתרו עצמות של לפחות חמישה הומו-ספיינס בג'בל אירהוד, מכרה בריט הממוקם 100 ק"מ מערבית למרקש, בחפירות שנמשכו שנים. הם ידעו שהעצמות עתיקות, אבל נדהמו לגלות שבדיקות תארוך השיניים וכלי האבן גילו כי העצמות הן מלפני 300 אלף שנה. ממצאי המחקר התפרסמו הערב (יום ד') בכתב העת nature.

שיניים שנמצאו במכרה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיניים שנמצאו במכרה(צילום: EPA)

התגלית, כך על-פי החוקרים, מסומנת כראשונה מסוגה של סוג כזה של מאובנים בצפון אפריקה, ומרחיבה את "ערש המין האנושי", כך יכלול את כל היבשת. תגליות קודמות נעשו בדרום ובמזרח אפריקה. המאובנים, הכוללים גולגולת חלקית ולסת תחתונה, שייכים לחמישה אנשים שונים: שלושה מבוגרים, נער, וילד שגילו מוערך בכ-8 שנים. כלי אבן, עצמות בעלי חיים וראיות לקיום אש נמצאו גם הם באותו אתר.

 


הדמיה (צילום: רויטרס)
הדמיה(צילום: רויטרס)

 

אבל הדבר שהכי הפתיע את החוקרים - הוא שהמאובנים הללו לוכדים בצורה מושלמת רגע מסוים באבולוציה. תווי הפנים של הגולגולת דומים לאלה של האדם המודרני, אבל אזור המוח מוארך, בדומה למאפיינים המוקדמים של האדם.

 

על-פי החוקרים, יש יותר ויותר ראיות לכך ששושלת האדם המודרני התפצלה מהאדם הדניסובי שחי לפני 500 אלף שנים, מה שהופך אותנו בעצם לסוג של קרובי משפחה ולא צאצאים ישירים. לפני התגלית הזו, האמינו כי האדם המודרני המוקדם שאנחנו התפתחנו ממנו - חי באפריקה לפני 200 אלף שנים, ודמה מאוד לאדם המודרני, אבל מה קרה במרווח הזמן? העניין נשאר בלתי פתור, על אף שחוקרים מאמינים באפשרות שהיו כמה קבוצות של אבות קדמונים, שחיו בחפיפה וניהלו דינמיקה מורכבת.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים