שתף קטע נבחר

פקחי רשות הטבע והגנים לכדו זאב בעין גדי

לאחר כמה שבועות שבהם זאבים נשכו שני ילדים בבית ספר שדה עין גדי וטרפו חתולים בקיבוץ עין גדי, הצליחו ברשות הטבע והגנים ללכוד את אחד הזאבים שנצפו באזור. הזאב הועבר להסגר לזיהוי סימנים לכלבת, ובתום התקופה יוחלט היכן להשיבו לטבע. ברשות מציינים כי לא ידוע אם מדובר בזאב שנשך וקוראים לציבור להימנע מהאכלת חיות בר

בחודש האחרון ננשכו ארבעה ילדים באזור עין גדי ומצדה על ידי זאבים. בשבועות שלפני מקרי התקיפה תועדו שני זאבים שנכנסו לקיבוץ עין גדי, טרפו חתולים ורדפו אחרי כלבים.

 

מאז פתחו ברשות הטבע והגנים בניסיונות להרחיק את הזאבים, שמגיעים לחפש מזון בקרבת בני אדם, ואף הציבו מלכודות מיוחדות ובהן פיתיונות כדי לתפוס את הזאבים.

 

זאב זכר שתועד משוטט בקיבוץ עין גדי (צילום: גיל כספי) (צילום: גיל כספי)
זאב זכר שתועד משוטט בקיבוץ עין גדי(צילום: גיל כספי)

 

אתמול (ד') לפנות בוקר נתפס זאב באזור עין גדי. ברשות ציינו כי לא ידוע אם מדובר באחד הפרטים שנשך ילדים.

 

הזאב הועבר לתצפית כלבת בשמורת חי-בר יטבתה לכמה ימים, ובתום התקופה יחליטו ברשות אם והיכן להשיבו בחזרה לטבע. ברשות הדגישו כי מפוזרים פיתיונות המכילים את תרכיב החיסון נגד כלבת וכי הזאבים והשועלים באזור אוכלים אותם, לכן הסיכוי ששהזאב נגוע בכלבת הוא נמוך.

 

ברשות ציינו כי הפעולה נעשתה במסגרת מאמצים "למנוע מגע בין זאבים למטיילים באזור עין גדי, על רקע האירועים שדווחו לאחרונה" וכי הערב (ה') יקיימו מפגש הסברה עם תושבי האזור.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"להימנע מהאכלת חיות בר"

לאחרונה החלו ברשות להפיץ חומרי הסברה למבקרים, למטיילים ולתושבי האזור בנושא מפגש עם חיות בר. ברשות קראו לציבור לשמור על ניקיון הסביבה ולהימנע מהאכלת חיות בר. גם לאחר לכידת הזאב ממשיכים הפקחים בסיורים מוגברים באזור עין גדי כדי לצמצם את המפגשים בין הזאבים למטיילים באזור. עם זאת, תושבי עין גדי מציינים כי עדיין נצפה זאב שמגיע אל הקיבוץ בלילות.

 

בתחילת החודש שעבר דווח על אירוע נשיכה של פעוט כבן שנתיים וחצי, שנפש עם משפחתו מהצפון בבית ספר שדה בעין גדי. לדברי האם, "הילדים היו שני מטר מאיתנו. לאחר מכן הוא התקרב לאט-לאט ונתן ביס בילד הכי קטן בחבורה". המשפחה אמרה כי הם לא רוצים שאחרים יימנעו מלטייל באזור - אך שיהיו מודעים לסכנות. "אנחנו ידענו שאין מה לעשות. אנחנו רק רוצים שאנשים יהיו מודעים לסכנה. אנחנו מקווים שהרשות תדריך את המשפחות באזור. צריך להמשיך לטייל, אבל בזהירות".


 (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
(צילום: אבישג אילון)
 

לקראת סוף החודש דיווחה משפחה מגבעתיים כי זאב התקיף את בנה בן השש ונשך אותו בראשו ובישבנו. אם המשפחה טענה כי על רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע להתריע בפני הציבור על סכנת הזאבים והשועלים באזורים שבהם אירעו התקיפות בחודש האחרון. "יש כאן זאבים שמסכנים באופן חד-משמעי את הציבור. לא ברור לי איך הרשויות לא עשו מעשה. צריך להזהיר את הציבור שלא להגיע לשם, ואם זה קרה לנו, כקבוצה שהייתה ביחד, אני לא רוצה לדמיין מה יקרה לאחרים", היא אומרת. "אם זאבים החלו לרדוף ולטרוף חתולים, תקפו ילדים, למה לא אומרים מילה למטיילים? הילד שלי היה על ארבע, והזאב היה מעליו. הוא נותר עם חור בראש. אם יש תקיפות כל הזמן, כללי המשחק השתנו".

 


 (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
(צילום: אבישג אילון)

 

הזאבים התרגלו למצוא מזון בקרבת בני האדם

שני הילדים שננשכו חוסנו נגד כלבת לאחר מקרי הנשיכה. בחודשיים האחרונים התרבו הביקורים הליליים של שני זאבים, ככל הנראה זכר ונקבה, בקיבוץ עין גדי בחיפוש אחר מזון בין פחי האשפה, והם אף צדו חתולים. הזאבים, שהחלו לגלות תעוזה רבה ונכנסו אל שטח הקיבוץ ובית הספר, ככל הנראה חיפשו מזון כדי להאכיל את הגורים הרבים שנולדו לאחרונה בטבע.

 

באזור עין גדי והערבה נוהגים הזאבים לצוד שפני סלע, ארנבות מצויות ועופות קרקע, והם מגוונים את מזונם גם בחרקים, בזוחלים ובמזון צמחי כדוגמת פירות. באזורים של ריכוז אשפה נגישה הם מוצאים בדרך כלל שאריות מזון, ובזכות ריבוי המזון שמקורו באשפת בני האדם - האוכלוסייה שלהם משגשגת.

 

 (צילום: גיל כספי) (צילום: גיל כספי)
(צילום: גיל כספי)

 

"עם ריבוי התצפיות של הזאבים, המפגשים בינם לבין בני האדם הלכו וגדלו. הם נצפו צדים חתולים, וככל הנראה מדובר בזכר ונקבה", סיפר בחודש שעבר הראל בן שחר, מנהל מרחב ערבה ברשות הטבע והגנים. "רוב הזאבים פוחדים מבני האדם, אך ייתכן שפרט אחד בעייתי מבין השניים לא מונע מתוך פחד, ולכן החלטנו לנקוט צעדי התערבות אקטיביים יותר".

  

לדברי בן שחר, קיבוץ עין גדי - בדומה ליישובים רבים המצויים באזורים של שמורות טבע - מורגל לתופעה של כניסת חיות בר לשטחי היישובים בחיפוש אחר מזון.

בני הקיבוץ רגילים לראות שועלים מצויים, שפני סלע, זוחלים וציפורי שיר המגיעים למצוא מזון ומסתור בשטח הקיבוץ בשעות היום והלילה.

"אם ייתפס אחד הפרטים, נבחן אם מדובר באותו פרט ש'השתבשה עליו דעתו' ומסתובב בשטח הקיבוץ, וזאת כדי להרחיקו למספר ימים מהאזור ולראות אם יש לכך השפעה בשטח", אומר בן שחר.

 

"העברנו הנחיות לאנשי הקיבוץ ובעיקר גם למקומות המתוירים שאליהם מגיעים מבקרים בסביבה. המטרה היא להימנע מהשלכת אשפה במקומות לא מוסדרים ולשמור על הסניטציה, וזאת כדי לצמצם את הגורם המושך חיות הבר המחפשות מזון זמין סמוך למגורי אדם", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל כספי
זאב בעין גדי
צילום: גיל כספי
מומלצים