שתף קטע נבחר

עלטה בעזה ואיומים בפיצוץ המצב: מאירים עם נרות, עששיות ופנסי מכוניות

בתים רבים בעזה מקבלים חשמל רק ארבע שעות ביום, אך המצב עלול להחריף עם צמצום האספקה מישראל בגלל המשבר בין אבו מאזן לחמאס. כוכב "ערב איידול", במקור מחאן יונס, בתיעוד העלטה: "החיים קשים". ברקע: חילופי האשמות בין עזה לרמאללה בגלל החרם הערבי על קטאר

  

 

תושבי רצועת עזה נערכים להתמודד עם ההחמרה הצפויה בחיי היומיום בעקבות צמצום אספקת החשמל. ההחלטה הישראלית לצמצם את אספקת החשמל התקבלה בעקבות הודעת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שמסרב להמשיך לשלם עבור החשמל ללא כל תמורה כספית מחמאס.

 

בחמאס מתריעים מפני התלקחות אלימה בעקבות צמצום אספקת החשמל. דובר חמאס עבד א-לטיף אל-קאנוע איים כי ההחלטה תוביל להתלקחות אלימה: "מדובר בהחלטה מסוכנת והרת אסון". אל-קאנוע הוסיף: "מי שיישאו בהשלכות הם האויב הישראלי שמטיל מצור על רצועת עזה והנשיא הפלסטיני אבו מאזן".

  

ארוחת ערב בחושך (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארוחת ערב בחושך(צילום: AFP)

תושבת הרצועה שוטפת כלים בזמן הפסקת החשמל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבת הרצועה שוטפת כלים בזמן הפסקת החשמל(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התושבים מחפשים לאן לברוח מהחום ששורר בבתים שמקבלים זרם רק לארבע שעות ביממה. את הבתים מאירים בשעות העלטה באמצעות נרות ועששיות. משפחות רבות הולכות בשעות הערב לחוף הים כדי לערוך את סעודת האיפטאר לשבירת צום הרמדאן, לבלות ולשחות. תושב נוסף סיפר כי חוף הים הוא המקום היחיד שנותר ללא תשלום. "אנחנו מחפשים כל פתרון אפשרי, וחוף הים הוא המקום היחיד שבו ניתן להתאוורר".

 

בשבועות האחרונים דווח כי יותר מ-80% מהחופים ברצועה אינם ראויים לרחצה בשל הזרמת שפכים למים. תושבת אחרת סיפרה כי כאשר מפסיק זרם החשמל בבתים, נגמר גם האוויר: "אנחנו במשבר וזקוקים שמישהו יעזור לנו ויסיר את המצור".

 

הזוכה ב"ערב איידול": "שנים של מצור"

מוחמד עסאף, הכוכב הפלסטיני שזכה בתחרות הזמר "ערב איידול", פרסם לפני כשבוע בדף הפייסבוק שלנו סרטון שמתעד את החיים ברצועה בצל משבר החשמל. בסרטון שצילם מחלון ביתו נראית העלטה בחאן יונס שבדרום הרצועה: "חברים, זהו המצב של אחינו בעזה. 24 שעות של הפסקת חשמל. כפי שאתם רואים, אין שום תאורה מלבד פנסי המכונית. החיים קשים חברים".

 

בפוסט בדף הפייסבוק שלו כתב עסאף, שהוא תושב הרצועה במקור, אך נעדר למשך פרקי זמן ארוכים בשל הופעותיו: "שנים של מצור ומחסור במשאבים ובשירותים. עם זאת, עם המעט שיש אנחנו מעוררים שמחה ותקווה". בפוסט נוסף שפרסם צירף תמונה של ילד בפתח ביתו עם עששית וכתב: "אווירת הרמדאן בעזה".

 

הרקע למשבר החשמל ברצועה הוא עימות חריף בין הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לחמאס בהנהגתו של יחיא סינוואר על ההנהגה של הרצועה. אבו מאזן דורש לקבל מחמאס תשלום עבור החשמל הישראלי מכספי המסים שהוא גובה מתושבי הרצועה, ומנגד בחמאס מכנים את החלטתו של אבו מאזן להפסיק את המימון באופן מיידי כהתעלמות הממשלה ברמאללה מתושבי הרצועה.

 

סכסוך בין ההנהגה ברמאללה לחמאס

הסכסוך בין אבו מאזן ויחיא סינוואר הוביל למשבר החמור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסכסוך בין אבו מאזן ויחיא סינוואר הוביל למשבר החמור(צילום: AFP)

  

גורם ישראלי מסר לסוכנות הידיעות AP כי אספקת החשמל תצטמצם לשלוש שעות ביממה, ונערכים חיפושים אחר תורמים שיסכימו לשלם את חשבונות החשמל במקום הרשות הפלסטינית.

 

אנשי הרשות מבינים כי חמאס שולט ברצועה באופן מוחלט, אך התרגזו במיוחד לאחר הקמת הוועד העליון לניהול ענייני הרצועה - צעד שנתפס בעיניהם כהתגרות בממשלה הפלסטינית. אבו מאזן פנה למתאם פעולות הממשלה בשטחים וסירב להמשיך לשלם את החובות המצטברים של רצועת עזה.

 

ישראל מספקת לרצועת עזה חשמל באמצעות עשרה קווי חשמל המייצרים 125 מגוואט, כ-30% מאספקת החשמל הנדרשת בעזה. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקלים לחודש, שאותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית. בהיעדרה של הרשות הפלסטינית, תשלום בגין צריכת חשמל בעזה יוכל להתבצע באמצעות הקהילה הבינלאומית או גורמים פרטיים.

 

ברקע הדברים, מחריף העימות בין רמאללה לעזה על רקע ניתוק היחסים של מדינות ערב עם קטאר. אחת העילות לצעד זה הייתה התמיכה של קטאר בחמאס. ראש המודיעין הכללי הפלסטיני, מאג'ד פרג', אחד מאנשי אמונו הקרובים ביותר של אבו מאזן, הביע עמדה נחרצת בסוגיה ומצדד בציר הסעודי-מצרי בסכסוך: "אנחנו בעד אחדות הערבים ובעד עמדתם של כל הערבים שתומכים בנו בדרך לעצמאות. פלסטין חופשית והיא מקבלת החלטות באופן עצמאי. אנחנו בעד סעודיה, מצרים, בחריין, איחוד האמירויות ומאוריטניה, ולא בעד תכניות פרסיות-איראניות כלשהן בשטח הערבי". 

 

פרג' הוסיף: "הקריאות ששמענו בימים האחרונים בעזה נגד מדינות ערב מבישות. עלינו לקרוא לערך החיים ובעד מדינות ערב שמארחות את בני עמנו במפרץ. אנו לא מעוניינים שמדינה ערבית כלשהי תנקוט עמדה נגד העם וההנהגה שלנו. למדנו לקח מהעבר". פרג' מתח ביקורת על ההתערבות של חמאס בסכסוך בין מדינות המפרץ והבהיר: "חמאס גורר אותנו למקום נורא בכך שהארגון מתערב במשבר הערבי".


פורסם לראשונה 12/06/2017 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים