שתף קטע נבחר

פרשת סימנס: עונשי מאסר בפועל לבכירים לשעבר בחברת החשמל

בית המשפט המחוזי בת"א גזר היום את דינם של חמישה בכירים לשעבר בחברת החשמל, ושלח אותם למאסר של 28-45 חודשים במסגרת הפרשה הידועה כ"פרשת סימנס - השוחד בחברת החשמל". הבכירים הורשעו במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון שבוצעו בשנים 2002-2001

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בני שגיא גזר היום את דינם של חמישה בכירים לשעבר בחברת החשמל, ושלח אותם למאסר של 28-45 חודשים במסגרת "פרשת סימנס - השוחד בחברת החשמל". זאת לאחר שהודו והורשעו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון שבוצעו בשנים 2002-2001, כל אחד לפי חלקו בעבירות.

 

עוד בערוץ הכלכלה

 

חברת החשמל. "החברה יצאה זה מכבר לדרך חדשה" ()
חברת החשמל. "החברה יצאה זה מכבר לדרך חדשה"
 

על דוד קון, אז המשנה למנכ"ל חברת החשמל, נגזרו 45 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי, חילוט של מיליון שקל וקנס נוסף של 450 אלף שקל. קון הורשע בלקיחת 500 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים לתפקידו ובדרישת תשלום נוסף. כספי השוחד הופקדו עבורו במזומן בכספת באנגליה.

 

על יונה שוויצר, אז מנהל האגף לתכנון הנדסי, נגזרו 29 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי, חילוט בסך 200 אלף שקל וקנס נוסף בהיקף של 80 אלף שקל. הוא הורשע בלקיחת 200 אלף דולר מסימנס שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבון בשווייץ בשליטת חברו.

 

על יעקב (יאשה) חאין, אז המשנה למנכ"ל חברת החשמל, נגזר עונש של שנתיים מאסר, וזאת לאור נסיבות אישיות חריגות. בנוסף גזר בית המשפט על חאין עונש של מאסר על תנאי וחילוט בהיקף 1,160,000 ש"ח. הוא הורשע בלקיחת 290 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשווייץ.

 

על חיים ברנר, אז סגן מנהל באגף לתכנון הנדסי, נגזר עונש של 33 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וחילוט בגובה 1,700,000 ש"ח. ברנר הורשע בלקיחת 430 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשווייץ, ובדרישת תשלומים נוספים.

 

על צבי אייל, אז מנהל מחלקה באגף לתכנון הנדסי, נגזר עונש של 28 חודש מאסר בפועל, מאסר על תנאי וחילוט בגובה 1.04 מיליון שקל. אייל הורשע בלקיחת 260 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו שהועברו לחשבונו בשווייץ.

 

כזכור, במסגרת הפרשה ולצד הגשת כתב האישום כנגד הנאשמים, המדינה וחברת SIEMENS AG (סימנס העולמית) חתמו על הסדר מותנה, שבמסגרתו הודתה סימנס העולמית במתן שוחד לבכירי חברת החשמל ושילמה סך של 160 מיליון שקל לקופת המדינה.

 

השופט: "הפרשה שלפנינו חמורה כמעט בכל קנה מידה, ומלמדת על תרבות של שחיתות עמוקה אשר פשתה בחברת החשמל בדרגים הבכירים ביותר. הציבור מצפה כי שלוחיו ועובדיו יתנהלו ביושר, בהגינות ומבלי שיעשו דבר וחצי דבר לטובת האינטרסים הפרטיים שלהם. העובדה שהנאשמים תרמו, כל אחד בנפרד, להשחתת השירות הציבורי בכלל והשדרה הניהולית של חברת החשמל בפרט, על מנת לשרת אינטרסים פרטיים של חברה מסחרית – היא חמורה ביותר".

 

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר כי "לאחר חקירה מאומצת ומורכבת שהובילה להגשת כתבי אישום הודו הנאשמים בעבירות במסגרת הסדר טיעון. גזר הדין שניתן היום מעיד כי העונש בצד עבירות שוחד ושחיתות המבוצעות בידי עובדי ציבור הינו מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, גם בחלוף שנים מביצוע העבירות".

 

התיק מנוהל בידי עורכי הדין יהודית תירוש-גרוס, אבי ארוניס ואסף עיסוק מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

תגובת חברת החשמל: "החברה מברכת על מיצוי וסיום ההליכים הפליליים כנגד עובדי החברה לשעבר שסרחו. החברה יצאה זה מכבר לדרך חדשה, כשהפרשה האומללה אשר ארעה לפני למעלה מעשור, מאחוריה. הנהלת החברה חרטה על דיגלה לפעול ולהיות החברה המובילה ומודל לחיקוי להתנהלות ביושרה ובשקיפות. החברה תמשיך בהליך המשפטי האזרחי כנגד אותם עובדים לשעבר".

 

עובד נוסף שלא נגזר דינו הוא דוד אלמקייס, בכיר נוסף בחברה. זאת לאחר שעוכבו הליכים בעניינו מסיבות רפואיות ואישיות. עורכי דינו ששי גז ושירן גולברי מסרו היום: "אנו שמחים כי היועץ המשפטי לממשלה הסכים לקבל את טענותינו ולעכב את ההליכים בעניינו על אף שמדובר היה בעניין שוחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים