שתף קטע נבחר

מעוצב ובטיחותי: כך תקימו ספרייה ביתית

לרגל שבוע הספר, הנה כמה ספריות שעושות כבוד לספרים בבית שלנו. מתכננים הקמת ספריה? לפני שאתם מבצעים הזמנה מנגר, אתר "המקצוענים" עם הטיפים וההשראה

חזרתם משבוע הספר עם שקיות עמוסות בספרים? אמנם מהפכת הספרים הדיגיטליים כבר כאן, אבל גם אתם חובבי ספרים בגרסתם המודפסת הנה כמה ספריות שיעשו כבוד לאהבה שלכם ויאחסנו את מיטב המוחות האהובים עליכם בצורה מעוצבת. ובצד הפרקטי: כיצד ניתן ליהנות מהספרייה לשימושים נוספים בחלל החדר, עד כמה חשוב עיגון שלה לקיר או לרצפה וכמה טעויות שכדאי להימנע מהן בשלב בחירת החומרים והמידות.

 

עוד כתבות בנושא:

סוגי עץ לרהיטים: מה ההבדלים ביניהם?

צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

שיפוץ בגבס בבית: אסתטיקה ואקוסטיקה

 

 (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג) (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)
(צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)

 (צילום: עוזי פורת באדיבות יעקבס יניב אדריכלים) (צילום: עוזי פורת באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)
(צילום: עוזי פורת באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)

"הספרייה הביתית היא רהיט שפותח צוהר לעולמו הפנימי של מי שמתגורר בבית", אומרת תמר יעקבס, אדריכלית ביעקבס-יניב אדריכלים. "מבט קצר על הספרים המונחים בה ילמד אתכם רבות על אותו אדם, על טעמו ועל חלומותיו. כשניגשים לבחור ספריה, כדאי שהיא תשקף גם את טעמכם ותהווה אכסניה ראויה לספרים שלכם".

 

הספריה יכולה לשמש גם כמחיצה שמפרידה את החלל לשני חלקים, בצורה מאווררת יותר. היא יכולה להפריד בין מטבח לסלון או בין סלון לפינת עבודה. היא יכולה להיות ממוקמת בחדר השינה, בחדר עבודה ואף בתוך המטבח (ולא רק לאחסון ספרי בישול). היא הרבה יותר מעניינת מקיר גבס, ומאפשרת חציצת החלל בצורה שלא פוגעת בתאורה הטבעית. כשהיא אינה מוצמת לקיר היא מאפשרת לשמור על קשר עין בין הנוכחים באותו חלל.

 

לפני הכל: בחירת חומרים מתאימים ועיגון הספרייה בצורה בטיחותית  

"החומרים המתאימים לספריה הם מגוונים ונעים מספרית העץ הקלאסית, ועד לברזל, אלומיניום, זכוכית ואף פלסטיק", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".  

כדי שהספרייה לא תקרוס מרוב משקל, הקפידו שתתוקן כך שתהיה בטיחותית. "ספרייה אמורה להיות פריט עיצובי, אך חשוב שתהיה רהיט יציב המעוגן לאחד הקירות, לתקרה או לרצפה", אומרים במוקד השירות. "הכלל החשוב ביותר הוא שהחומר יהיה חזק מספיק על מנת לשאת את משקל הספרים ושיהיה ניתן לעגן את הספרייה בצורה בטיחותית.

 

"אם הספרייה צמודה לקיר גבס, חשוב שתדאגו לקונסטרוקציה ולחיזוקים, כשהעדיפות היא להתקנת לוח עץ מאחורי קיר הגבס, כדי שהברגים ייאחזו בצורה טובה יותר. כדי שהמדפים לא יקרסו ממשקל הספרים, דאגו שהמדפים יהיו מספיק עבים (כ-15 מ"ב למדפי זכוכית, אשר חשוב שתהיה מחוסמת, ולא יותר מ-4 ס"מ עבור מדפי עץ). אם הספרייה עשויה מגבס, דאגו למקם בכל זאת מדפים ולא להשאיר את מדפי הגבס חשופים. זאת משום שהם לא יהיו מספיק עמידים בצורה זו, יתבלו בפינות, יצברו אבק ויהיה קושי לנקות אותם".

 

"לפני שניגשים לבחירת המידות והחומרים, כדאי לתכנן מה כמות הספרים והפריטים שאמורים להיות ממוקמים בה", אומרת יעקבס. "אחרת היא עלולה להיות גדולה וריקה מדי, או קטנה ומתפקעת עד אפס מקום".

 (צילום: סטודיו קורנליוס באדיבות הביטאט) (צילום: סטודיו קורנליוס באדיבות הביטאט)
(צילום: סטודיו קורנליוס באדיבות הביטאט)

 (צילום: מרידיאנו באדיבות פנטהאוז רהיטים) (צילום: מרידיאנו באדיבות פנטהאוז רהיטים)
(צילום: מרידיאנו באדיבות פנטהאוז רהיטים)

 (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג) (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)
(צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)

מיקום הספרייה: רחוק או נסתר משמש

עם כל האילוצים שהבית מכתיב, אל תשכחו לתת את הדעת גם לעניין מידת הקרבה של הספרייה לקרני השמש לאורך כל שעות היום. "אם יש שמש ישירה באזור, עדיף לא למקם בו ספריה, כיוון שעם הזמם היא תייבש את הדפים ותגרום להם לדהות", אומרת יעקבס. "אם אין ברירה, תוסיפו תריסים ווילונות מתאימים והקפידו להגיף אותם בשעות הרלוונטיות.

 

אבק רבותיי, אבק

"בעיה שמטרידה רבים בעת המחשבה על הקמת ספרייה היא כמויות האבק שיצטברו על המדפים והקושי בניגוב יומיומי של עשרות ספרים, פסלים ותמונות על המדפים", מסבירה יעקבס. "אם אתם לא רוצים להיות משעובדים לניקוי האבק מהספרים, תוכלו מראש לבחור בספריה סגורה, אשר לה דלתות זכוכית שקופות המאפשרות להציג לראווה את התכולה, אך להשאיר את מרבית האבק בחוץ".

 (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג) (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)
(צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)

 (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג) (צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)
(צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג)

כך תבחרו מידות  

"כשבוחרים את עומק המדפים, כדאי לקחת בחשבון שלא מניחים בה רק ספרי קריאה אלא גם ספרי עיון, אלבומים, ספרי צילום כבדים וגדולים", אומרת יעקבס. "לכן, מומלץ שעומק המדפים יהיה לפחות 35 ס"מ, ושהמרווח בין חלק מהמדפים לפחות יהיה גבוה מספיק גם לספרים גדולים יותר".

 

אם אתם בוחרים במדפים בגבהים שונים, כדאי לקבץ את הספרים לפי הנושאים, לפי תחומי העניין, לפי גודלם ואף לפי צבעם. התוצאה תהיה הרבה יותר אסתטית כאשר לא תסדרו את הספרים באקראי מבלי להתייחס לגובה ולעובי הכרכים.

 

מכיוון שספריה יכולה להיות ממוקמת באינספור מיקומים בבית, אין גובה מסוים מומלץ לה. הכל בהתאם לצרכים, לפנטזיה העיצובית שלכם ולגובה התקרה. יעקבס: "יש שיאמרו שהמדף העליון צריך להיות בגובה כף היד המושטת מעלה, ויש כאלה שרואים בה אמצעית תכנוני מיוחד שמדגיש את מלוא גובה החלל מרצפה ועד תקרה בסלון או אף לצד גרם מדרגות. אם בחרתם 'לחגוג' את גובה החלל, חשוב לתכנן לספריה סולם מעוצב ובטיחותי שיאפשר לגשת בקלות אל כל חלקיה".


 (צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים) (צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)
(צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)

 (צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים) (צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)
(צילום: עמית גירון באדיבות יעקבס יניב אדריכלים)

  

ספרייה? לא רק לספרים

"כיום הספרייה לא נועדה רק לאחסון ספרים", אומרת יעקבס. "מדובר באחד הרהיטים הגדולים והנוכחים ביותר בבית ולכן כדאי להתייחס אל פינה זו כאל 'נשמת הבית' ולשלב בה גם תמונות משפחתיות, ציורים של הילדים ופריטים מיוחדים שמזכירים לנו חוויות משפחיות נעימות".

 

"מרבית הספריות צמודות לקירות ממילא (מטעמי בטיחות ויציבות), לכן כדאי להשאיר 'חורים' ללא מדפים, אשר הקיר בהם יהיה חשוף ובתוכו ניתלה תמונות או נניח חפצי נוי ואמנות וננצל את הספרייה גם למעין גלריה פרטית".

 

לדבריה, "אם תכננתם את הספרייה כך שתהיה בסיס מערכת הבידור בבית, ותשמש גם אמצעי לתאורת אווירה, להשמעת מוסיקה, ולצפייה בסרטים, חשוב להקפיד על הכנת תשתית מתאימה. כדאי למקם את מעברי החשמל והשמע מראש, לשלב תאורה בין המדפים ולתכנן את כל מכשירי החשמל שאמורים להיות ממוקמים עליה מראש. כך, יתקבל אלמנט בעל נוכחות אחת ביום ונוכחות אחרת בשעות הלילה".

 

 (צילום: קרטל סטודיו באדיבות הביטאט) (צילום: קרטל סטודיו באדיבות הביטאט)
(צילום: קרטל סטודיו באדיבות הביטאט)

ואם מתחשק לכם "להתפרע", אז צרו בעצמכם ספריה מופרעת יותר. היא יכולה להיות מורכבת מכל מיני מדפים שונים, שיכולים להיות מורכבים ממגירות תלויות, הממוקמים בתוך מסגרות, ממשטחים שהסבתם למדפים ובצורות שונות על גבי הקיר ומחלקי רהיטים ישנים שחידשתם. מי אמר שחייבים להתקבע למראה הסטנדרטי? גם הספרייה עצמה יכולה להיות 'תולעת ספרים', לא רק אתם.

 

מחפשים נגר? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג
צילום: דין ריימס באדיבות מילאנו סמארט ליבינג
מומלצים