שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  סנדביץ' משנה עולם
  בישראל אלפי ילדים מגיעים מדי בוקר לבית הספר בלי אוכל. עמותת 'נבט' יוצאת למסע לגיוס כספים כדי שב-3 שקלים בלבד יוכלו לעזור לכל ילד שמגיע רעב לספסל הלימודים
  "כשאני מכין סנדביצ'ים לילדים שלי לבית ספר”, תיאר בסרטון מרגש השף הישראלי המפורסם חים כהן, "אלו אחד הרגעים המשמחים ביותר שיש לי כאבא, כי אני יודע מה זה עושה להם. את הכח ללמוד יותר טוב, להיות גאה".

   

  את הסרטון צילם חיים כהן בהתנדבות עבור עמותת 'נבט', אשר פועלת כדי לספק לילדי בית הספר בישראל ארוחות עשר. "בואו נדבר גם על עובדות פחות נעימות", ממשיך כהן,"לא לכל הילדים יש את המזל שיש לילדים שלי. יש אלפי ילדים ברחבי הארץ שלא לוקחים סנדביץ' לבית ספר".

   

  כהן מתאר מציאות מדאיגה. בישראל מאות אלפי ילדים ובני נוער הולכים מדי יום לבית הספר רעבים, מבלי שאכלו ארוחת בוקר. תחושת הרעב מקשה עליהם להתרכז בלימודים ורבים מהם נפלטים ממערכת החינוך.

   

  נבט הוקמה על מנת להעניק את מה שלרבים מאיתנו נראה מובן מאליו, לאלו שידם אינה משגת. מחקרים רבים שנעשו בעולם מוכיחים את הקשר שבין ארוחת בוקר
  מזינה ושיפור יכולות הריכוז, הזיכרון והלימוד של התלמידים, הפחתת שיעור ההפרעות וההיעדרויות ושיפור ההישגים הלימודיים.

   

  כשבישראל יש כל כך הרבה ילדים שמגיעים לבית הספר ללא אוכל, חלקם אף לא אכלו גם בערב שלפני, לא מפתיע לגלות שהחוסר הזה הוביל ללא מעט בעיות. "יכולות להיות שלל סיבות", מסבירה רותם יוסף מעמותת נבט. "זו הזנחה ועוני, יש ילדים שלפעמים יש להם ולפעמים אין, יש כאלו שההורים שלהם רוב שעות היום בעבודה או כאלו שפשוט אין להם.  אני מעדיפה לשמור על כבודם ולא להיכנס לסיפורים הקשים".

   

   

  נבט פועלת בכל רחבי הארץ, בעיקר בפריפריה ומספקת מידי יום, ולאורך כל שנת הלימודים, כריכים ל-8,000 תלמידים ב-120 בתי ספר שונים, ובסה"כ כ-1,300,000 כריכים בשנה, כשהיא חוצה מסגרות חינוך, מגזרים וגילאים.

   

  בבתי הספר מספרים שההבדל ניכר. "מי שלא היה בחדר המורים כשבדלת עומד תלמיד עם פנים ספק מבוישות ספק דורשות שמבקש עוד לפני סוף השיעור לקבל כריך, יתקשה להבין את המשקל ואת העוצמה של התרומה היומית הקבועה הזו", מספרת אחת ממנהלות בתי הספר. "מי שלא נמצא בבית הספר לא יבין את ההבדל - את הירידה המידית במספר האירועים האלימים ובעוצמה של האירועים הללו ואת העובדה שהתלמידים מרוכזים יותר בהתרחשות הלימודית".

   

  מסתבר שפתרון כל כך בסיסי, יש בו כדי לשנות מסלול שלם. רותם מספרת שהכריכים ניתנים לתלמידים בכל בוקר בדיסקרטיות מלאה ותוך שמירה על כבודם של הילדים. "הארוחה מתקבלת בצנעה, בלי שהילדים האחרים רואים, בלי שהם מתביישים.

  הילד לוקח את הכריך מהמזכירות, שם בתוך התיק וזה נראה כמו של כל ילד אחר".

   

  אחת לשלושה שבועות מגיעים נציגי נבט עם ממרחים ותוספות לבתי הספר וכל בוקר מגיעות הלחמניות הטריות. צוות בית הספר מכין את הכריכים בטרם מתחיל יום הלימודים ואם יש צורך יגיעו נציגי העמותה לסייע.

   

  "מאז שאנו מחלקים לכל תלמידנו אוכל, חל בבית הספר מהפך", מספרת מנהלת בית ספר נוסף בארץ. "אחוזי הנוכחות גדלו, תלמידנו אינם מחפשים מזון במהלך היום וניכר כי הם רגועים יותר ושבעים! בעזרתם הצלנו ילדים, פשוטו כמשמעו".

   

  רותם מספרת שמספר הילדים הרעבים בישראל רק הולך וגודל אבל התקציב של נבט לא מספיק. "המטרה שלנו לשנת הלימודים הבאה היא להגיע לעוד 13 אלף ילדים שאנחנו יודעים שאין להם שום פתרון או סיוע אחר", היא מסבירה. "אלו ילדים שכבר מחכים אצלנו ברשימת ההמתנה. עלות של כריך לילד היא 3 ש"ח בלבד ולשנה 540 שקלים לכל ילד".

   

  העמותה מובילה בימים אלו קמפיין בינלאומי בתקווה שישראלים ויהודים ברחבי העולם יירתמו לעזרה. "אנחנו חושבים שישראלים בארה"ב יודעים ומכירים את האוכלוסיות בישראל שאין מי שידאג להן ואנחנו מקווים שהם יסייעו לנו להשיג את המטרה החשובה הזו ולעזור לילדים רבים בישראל".

   

  לתרומות ופרטים נוספים: http://www.nevet.org/donate-a-sandwich-for-child/

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סנדביץ' משנה עולם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים