שתף קטע נבחר

"יונה יהב, אל תנהל לנו את הנגב". ראש עיריית דימונה תוקף

ראשי ערים ראש בראש: יונה יהב מחיפה ביקש משרי הממשלה לדחות את הפיתרון שאושר למכל האמוניה, ובתגובה תקף אותו בני ביטון מדימונה מחשש לפרנסת עובדי חיפה כימיקלים דרום: "אל תנהל את המדינה. אתה רוצה לזרוק אלפי עובדים? אם זה יקרה נסגור את הנגב". יהב בתגובה: אמשיך לפעול לביטחון התושבים למרות האיומים

ראש העיר דימונה, בני ביטון, תקף היום (ה') בחריפות את ראש העיר חיפה, יונה יהב, בטענה כי התנהלותו תפגע בפרנסתם של עובדי חיפה כימיקלים דרום. בפנייתו ליהב טוען ביטון: "אל תנהל לנו את הנגב". 

 

ראש בראש ()
ראש בראש

 

המשרד להגנת הסביבה אישר השבוע פיתרון קצר טווח לסכנת האמוניה במפרץ חיפה. במסגרת הפיתרון אוניית אמוניה בעלת קיבולת קטנה יותר תגיע לנמל חיפה, ומשם יחובר צינור בעל ספיקה נמוכה יחסית ויעביר אמוניה למתקן של חברת חיפה כימיקלים. פיתרון זה יעלה ביום ראשון לאישור שרי הממשלה.

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הביע התנגדות לפיתרון זה, וכך גם מומחים נוספים כמו פרופסור אהוד קינן שחיבר את חוות הדעת שפירטה את סיכוני מכל האמוניה. לקראת הדיון הצפוי בממשלה, שיגר יהב מכתב דחוף לשרים בו ביקש מהם להתנגד להצעה.

 

במכתבו כתב יהב כי יש למצוא פתרון חלופי לאספקת האמוניה ואולם אסור לעשות זאת במחיר ביטחונם של כמיליון תושבי המטרופולין. לטענתו, החלופה שאישר המשרד להגנת הסביבה כוללת שימוש במכל כצינור תוך התעלמות מפסיקת הערכאות השיפוטיות. "נראה כי שיקולי הרווח של בעל ההון שוב עולים על שיקולי טובת הציבור ובטחונו", כתב יהב, "שימוש במכל (כצינור) שלגביו קיים צו סגירה, קיצור הליכי תכנון ורישוי של קווי הולכה, פירושם פעילות שלטונית חסרת אחריות במצב של חוסר ודאות משפטית ועובדתית".

 

ביטון: "חשובה לנו פרנסת העובדים"

בתגובה, כאמור, תקף ביטון את יהב, וטען כי הוא עלול לפגוע בפרנסתם של עובדי מפעל חיפה כימיקלים דרום. לדברי ביטון, "יהב עושה כל מאמץ לטרפד כל פיתרון לבעיה אנושית כל כך. פנייתו של יהב לשרים היא יריקה הן בפרצופם של עובדי חיפה כימיקלים דרום אשר חרב הפיטורים מתנוססת על פרנסתם והן בפרצופיהם של שרים, ראשי רשויות ואישי ציבור שדאגתם לעובדים כנה ואמיתית. טפל בבעיות של חיפה, לא של מדינת ישראל. בשביל זה יש לנו את ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. כל ניסיון לטרפד את הפתרון המוצע רק יחזור אליך כבומרנג".

 

ביטון הוסיף כי הוא מתואם בעמדתו בנושא עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. הוא המשיך ומפנה ויהב ואמר: "הנגב נמצא באחת התקופות היפות ביותר. אתה רוצה לזרוק אלפי עובדים שיהיו מחוסרי עבודה? לא יעזור לך שום דבר. במידה וזה יקרה אנחנו נסגור את כל הנגב".

 

לטענת ראש עיריית דימונה, "לאחר שממשלת ישראל והעומד בראשה פעל בנושא, מסתמן פיתרון לטווח הקצר לחיפה כימיקלים, והוא הנחה את השר להגנת הסביבה זאב אלקין וגורמי המקצוע להגיש עתירה לבית המשפט העליון. נמצאה גם חלופה של שר האוצר משה כחלון לטווח הרחוק להקמת מפעל אמוניה בנגב, ומכל האמוניה נסגר - לא יעלה על הדעת שראש העיר חיפה מוציא מכתב לשרים, כאילו הוא ראש ממשלת ישראל ומבקש לא לאשר את החלופה. מה אתה רוצה לנהל את מדינת ישראל?

 

"אנחנו מברכים על סגירת מכל האמוניה, אבל אדון יונה יהב, אתה לא תנהל את מדינת ישראל. אני קורא לראש ממשלת ישראל ולשרי האוצר והגנת הסביבה - אנחנו מחזקים אתכם. תפתרו לנו את הבעיה".

 

"החלופה הזו בטיחותית, לטווח של שנתיים וחצי", ציין עוד ביטון, "אם אנשי המקצוע של המשרד להגנת הסביבה אמרו שהיא בטוחה, ובית המשפט אמר להם לבחור חלופה, אז מה קרה? מדובר בשנתיים וחצי עד שייבנה מפעל בנגב. לא ידעתי שיונה יהב הפך פתאום לאיש מקצוע. תתעסק לנו בניהול חיפה, ואל תתעסק לנו בדברים שלא קשורים אליך".

 

על הפרסום בערוץ 10 לפיו אמר ליהב "אתה פוגע בעובדים ובנגב ואם לא תחדול - נפגע בך", אמר ביטון: "אני לא פוגע. אנחנו מבקשים ממנו לא להתערב אצלנו. אתה קולגה שלי, תחזור בך מהמכתב. חשובה לנו פרנסת העובדים".

 

עוד אמר כי "אני סמוך ובטוח שהשכל והתבונה של ממשלת ישראל יאשרו את החלופה. אני סומך על בית המשפט. מיטב המוחות של מדינת ישראל ישבו על הסיפור הזה ומצאנו פיתרון לטווח הקצר והרחוק. אז יונה יהב, מה אתה רוצה להיות פופוליסט? התגלה הפרצוף האמיתי שלך יונה יהב.

 

"לי אין שום פופוליזם. אמרתי ביום הראשון שהיה צריך לסגור את מכל האמוניה. אמרתי: 'יונה, אני מוכן להביא את המכל לנגב'. אז מה אתה רוצה? הצלחת. המכל נסגר. אני שמח שתהיה איכות חיים לתושבי מפרץ חיפה. אבל אל תנהל לנו את הנגב".

 

יהב: גאה על סגירת מכל האמוניה

בתגובה לדברים אמר יהב כי איומים בסגנון "נפגע בך!" הן אמירות חמורות ומסוכנות שאינן מתיישבות עם מעמדו של נבחר ציבור וראש עיר. מעיריית חיפה נמסר, כי "יונה יהב, שבהחלט גאה על הובלת ההחלטה לסגירת מכל האמוניה, ימשיך לפעול לביטחונם של תושבי חיפה והמפרץ למרות האיומים והוא איננו זקוק לדרבון מאיש.

 

"חבל שגם מר ביטון אינו מבין שניתן למצוא את האיזון ולמצוא חלופה מיידית שתמנע את סגירת המפעל, ושאינו יודע כי מחר בבוקר ניתן להביא לנמל אשדוד אמוניה באיזוטנקים (מכולות להובלה, א.ק) ולפתור מיידית את במחסור למפעל בדרום.

 

"המשך פעילות המפעל והממשלה בחוסר שקיפות היא שתביא לסגירת המפעל ועליהם תיפול האחריות. עיריית חיפה חוזרת ומדגישה את נכונותה להיות שותפה לכל מהלך שינוהל במהירות תוך שקיפות מלאה לבחירת חלופה מיידית".

 

בתוך כך, יו"ר ההסתדרות ניסנקורן קרא היום שוב לחברי הממשלה לאשר את החלופה המוצעת על ידי המשרד להגנת הסביבה, לפתרון משבר האמוניה. ניסנקורן אמר: "ללא אימוץ מיידי של פתרון הביניים שמונח כבר על שולחן הממשלה ומייצר את האיזונים הדרושים, הדרום ניצב בפני משבר עמוק ואנו לא ניתן לזה לקרות.

 

"הממשלה חייבת לקבל החלטה אמיצה שלא רק תציל את התעשייה המקומית, אלא תאפשר למקבלי ההחלטות להסתכל בעיני תושבי הנגב ולהגיד שהם עשו את כל מה שנדרש על מנת להציל את מקור פרנסתם. המאבק כאן הוא מאבק על הבית ועל הפנים החברתיות של מדינת ישראל ואנו לא נרפה עד שלא תגיע בשורה אמיתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים