שתף קטע נבחר

נתניהו בסלוניקי: הוסר הלוט לבניית מוזיאון השואה

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס אמר בטקס כי המוזיאון ינציח את הזיכרון וגם יעביר אותו לדור ההמשך של סלוניקי. נתניהו: "השריפה הנאצית השמידה 95 אחוז מהקהילה שהייתה כאן"

 

 

בטקס בסלוניקי שביוון הוסר היום (ה') הלוט מעל השלט המבשר על הקמתו של מוזיאון השואה בעיר, לזכר הקהילה היהודית שנספתה במהלך מלחמת העולם השנייה. "מוזיאון השואה ינציח את הזיכרון וגם יעביר את הזיכרונות לדור ההמשך של סלוניקי", אמר ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס.

 

בטקס השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו, ראש ממשלת יוון, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס, רחל העליון מזריץ ואליהו העליון, ילדיו של משה העליון ניצול שואה שנולד בסלוניקי ולא יכול היה להגיע בשל מחלה, ראשי הקהילה היהודית ובכירי העיר סלוניקי. 

נתניהו וציפראס בטקס הסרת הלוט למוזיאון השואה  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו וציפראס בטקס הסרת הלוט למוזיאון השואה (צילום: EPA)

נתניהו בעת הסרת הלוט לציון הקמת המוזיאון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו בעת הסרת הלוט לציון הקמת המוזיאון(צילום: EPA)

הצד הישראלי והיווני בפגישה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצד הישראלי והיווני בפגישה(צילום: AFP)
 

"ההיסטוריה של יוון וישראל משותפת. אנחנו כאן כדי לציין את היוזמה שלנו להקים מקום זיכרון לזכר השואה שיסמל את התקופה הדרמטית שהעיר הזאת עברה", אמר ציפראס. "המוזיאון יציג בהווה ובעתיד מה שקרה ולא ייתן לפגוע בשלום ובחירות. אני מאחל שבקרוב נתניהו יבקר שוב אצלנו ונוכל יחד להשתתף בחנוכת המוזיאון".

 

ראש הממשלה נתניהו ציין בטקס כי אבי אשתו היה ניצול שואה – היחיד ששרד מבין 100 בני משפחתו. "הביקור כאן הוא חוויה מרגשת במיוחד עבורנו. בתחילת המאה ה-20 חצי מהעיר הייתה מאוכלסת ביהודים, ואז התחוללו שני אסונות. האחד הוא השריפה ב-1917 שכילתה את האזור כולו, שרפה את הרובע היהודי, אבל לא השמידה את היהודים. השנייה הייתה שריפה גדולה יותר, השריפה הנאצית, שהשמידה כ-95 אחוז מהקהילה היהודית הגאה והמופלאה שהייתה כאן", אמר נתניהו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

נתניהו. מצא גם זמן לשבת בבית קפה ()
נתניהו. מצא גם זמן לשבת בבית קפה

ראש הממשלה ציין את שמו של הניצול משה העליון, כיום בן 93, שנבצר ממנו להגיע מסיבות בריאותיות. "כל שנה אנו מדליקים שש משואות ב'יד ושם' לזכר ששת המיליונים, והשנה משה העליון הדליק את אחד הלפידים, והוא תיאר כיצד הוא שרד את השואה בסלוניקי בגבורה מדהימה", סיפר ראש הממשלה. "אתמול בבוקר, לקראת המראה שמענו שהוא בבית חולים והרופא מטפל בו. הוא אמר לרופא: אנא שחרר אותי, אני חייב להגיע לסלוניקי, והרופא סירב לבקשתו. אז ביקשתי להתקשר לבתו רחל ולבנו אליהו ואמרתי שהם יבואו וייצגו אותו".

 

לאחר מכן השתתפו ראש הממשלה ורעייתו בטקס הקראת אגרת תודה למדינת ישראל על די בנו של אחד מניצולי האי קפלוניה. האיגרת נכתבה על ידי הניצולים, על סיוע חיל הים הישראלי לתושבי האי בעת רעידת האדמה שפקדה אותם בשנת 1953. ספינות חיל הים הישראלי היו הראשונות להגיע לאי ולסייע. בהמשך נצפה נתניהו כשהוא יושב באחד מבתי הקפה של סלוניקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו וציפראס
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים