שתף קטע נבחר

בהפתעה, בשטח לא מוכר ומול "אויב" מגוון: צפו בלוחמי אגוז מתרגלים בקפריסין פשיטות

רק אחרי העלייה למטוס התבשרו מאות לוחמי הקומנדו על היעד שנבחר לבחינת פעולה בעומק שטח האויב. בתרגיל שנמשך שבוע השתתפו גם לוחמים מיחידות אחרות בסדיר ובמילואים. גורם בכיר בצבא: "התרגיל העלה מאוד את תחושת הביטחון של כל הכוחות בשטח". צפו בתיעוד מהתמרון

 

 

יחידת אגוז מחטיבת הקומנדו של צה"ל ערכה בשבוע האחרון תרגיל בהרי הטראודוס ובאזור יער פאפוס בקפריסין. בתרגיל שהסתיים הלילה (יום ה') השתתפו 500 לוחמים מהיחידה לצד לוחמים מהיחידות עוקץ, יהל"ם (הנדסה) ורוכב שמיים (מזל"טים) של חיל התותחנים עם מפקדת החטיבה. "התרגיל חייב אותנו לחשוב ואתגר אותנו מאוד", אמר מפקד יחידת אגוז, סגן-אלוף רועי.

  

לוחמי הקומנדו נערכו לתרגיל מחוץ לשטחי ישראל, אך רק עם העלייה למטוס התבשרו על היעד בקפריסין. מטרת התרגיל, כפי שהסביר קצין בכיר, הייתה לבחון פעולה בשטח זר שאינו מוכר ללוחמים הישראלים וכן לתרגל שיתוף פעולה עם כוח צבאי ממדינה אחרת.

הפעילות כללה תרגול לחימה בשטח בנוי ובתוך מתווה סבוך ומיוער ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
הפעילות כללה תרגול לחימה בשטח בנוי ובתוך מתווה סבוך ומיוער( צילום: דובר צה"ל)

 ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
( צילום: דובר צה"ל)

 ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
( צילום: דובר צה"ל)

 ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
( צילום: דובר צה"ל)

לצד הלוחמים מישראל פעלו בשטח עוד 100 לוחמים מהקומנדו הקפריסאי. הלוחמים תרגלו השתלטות ופשיטות על כפרים וכן לחימה בשטח בנוי ובתוך מתווה סבוך ומיוער. בנוסף תורגלו לחימה בשטח הררי ופעילות בתת-קרקע ומנהור. כחלק ממשימות התרגיל הוטסו לקפריסין 10 מסוקי בלק הוק, שהעבירו את הלוחמים ליעדים השונים ביום ובלילה. צוותי חיל האוויר השתמשו לצורך הטסת הלוחמים וציודם במטוסי תובלה מסוג "שמשון" (סופר הרקולס).

 

"התרגיל העלה מאוד את תחושת הביטחון של כל הכוחות בשטח", אמר גורם בכיר בצבא. "אפשר להגיד שהרמה של היחידה עלתה מאוד, גם ברמת הלוחם וגם ברמת הפיקוד שהיה בקשר עם הפיקוד בארץ".

10 מסוקי בלק הוק העבירו את הלוחמים ליעדים השונים ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
10 מסוקי בלק הוק העבירו את הלוחמים ליעדים השונים( צילום: דובר צה"ל)

 ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
( צילום: דובר צה"ל)

 ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
( צילום: דובר צה"ל)

100 לוחמים מהצבא הקפריסאי שיתפו פעולה עם הישראלים ( צילום: דובר צה"ל) ( צילום: דובר צה
100 לוחמים מהצבא הקפריסאי שיתפו פעולה עם הישראלים( צילום: דובר צה"ל)

"המשימות שלנו יכולות להיות בכל שטח שאליו נידרש לפעול". סגן-אלוף רועי ( צילום: עידו ארז) ( צילום: עידו ארז)
"המשימות שלנו יכולות להיות בכל שטח שאליו נידרש לפעול". סגן-אלוף רועי( צילום: עידו ארז)

"הטייסים תורגלו בהתמודדות עם אירועים בלתי מתוכננים". סגן-אלוף גלעד ( צילום: עידו ארז) ( צילום: עידו ארז)
"הטייסים תורגלו בהתמודדות עם אירועים בלתי מתוכננים". סגן-אלוף גלעד( צילום: עידו ארז)

מפקד יחידת אגוז, סגן-אלוף רועי, אמר כי "מבחינתנו נחתנו בעומק שטח האויב ואת המשימה קיבלנו במטוס בדרך ליעד. היו לנו בימוי אויב מגוון ולחימה במתארים שונים ורבים. בשבילי לדוגמה, זאת פעם ראשונה שאני פושט על סכר שבתוכו יש תת-קרקע. המשימות שלנו יכולות להיות בעזה, בלבנון, בסוריה, ובכל מקום אליו נידרש לפעול. אנחנו מודים לקפריסאים על שיתוף הפעולה ומקווים לשתף פעולה גם בהמשך".

 

מפקד טייסת "החרב המתהפכת", סגן-אלוף גלעד, אמר כי "התרגיל כלל משימות מורכבות ומשתנות בשטח זר, שינוי משימות תוך כדי טיסה וצורך בניווט בשטח חדש. הטייסים תורגלו בהתמודדות עם אירועים בלתי מתוכננים, כמו לדוגמה שימוש במערכות שקיימות אצל הקפריסאים ולא נמצאות בשימוש בארץ או תדרוך של טייסים קפריסאים ושיתוף פעולה מלא עם צבא זר". בתרגיל השתתפו גם טייסי מילואים, לוחמים מיחידת 669 שתרגלו חילוץ והתקלות, וכן כ-200 אנשי לוגיסטיקה ותחזוקה מחיל האוויר.

 

חטיבת הקומנדו הצה"לית, שכוללת בתוכה את היחידות המיוחדות מגלן, דובדבן, אגוז ורימון, ביצעה עד כה שישה תרגילים חטיבתיים מאז שהוקמה לפני כשנה וחצי. ההחלטה להקים את החטיבה נעשתה במסגרת התוכנית הרב-שנתית "גדעון", כשהמטרה היא לשפר את היכולות הייעודיות של היחידות השונות, והרצון ליצור חממה אחת לכולן.


פורסם לראשונה 15/06/2017 16:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: דובר צה"ל
לוחמי "אגוז" בקפריסין
צילום: דובר צה"ל
מומלצים