שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מורה מיפו הצילה 95 ביצים של צבת ים נדירה
  אימאן דסוקי, מורה לחינוך מיוחד ומדעים בבית הספר היסודי "אחווה" ביפו, הופתעה לפגוש במהלך ריצה לפנות בוקר בחוף העלייה, בצבת ים חומה נדירה שהגיעה להטיל את ביציה. "היא סיימה לכסות את הבור בחול וחזרה מותשת לים", סיפרה המורה ל-ynet. "זו חוויה מדהימה". בזכות הדיווח המהיר לרשות הטבע והגנים, חולצו בשלום 95 ביצים והועברו לחווה מוגנת

   

  צילום: אימאן דסוקי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אימאן דסוקי, מורה לחינוך מיוחד ומדעים בבית הספר היסודי "אחווה" בתל-אביב-יפו, יצאה לריצה ואימון שגרתי בחוף העלייה ביפו בשבוע שעבר.

   

  "זו חוויה מדהימה"

  בארבע לפנות בוקר, בזמן שהיתה עסוקה באימון, היא הבחינה בתזוזה בסמוך אליה בחוף. "אני גרה ליד הים והיה עדיין חשוך באותה שעה שעשיתי ספורט. ראיתי פתאום משהו זז בחוף וחשבתי לרגע שזה בן אדם, אבל כשהתקרבתי, ראיתי צבת ים גדולה שהיתה בסיום הטלת הביצים".

   

  לדברי אימאן, "זו היתה הפעם הראשונה שנתקלתי בצבת ים שהגיעה להטיל ביצים. זו חוויה מדהימה. הירח עדיין האיר על החוף, היא סיימה לכסות את הבור בחול ונראתה מותשת. עשתה פרסה בחוף, התקדמה בזחילה לים עד ששחתה ונעלמה".


   (צילום: באדיבות אימאן דסוקי)
  (צילום: באדיבות אימאן דסוקי)

   

  לאחר שאימאן יצרה קשר עם חברתה המתגוררת בשכונה הסמוכה, חברתה המליצה לה לדווח על האירוע לרשות הטבע והגנים. אימאן יצרה קשר עם מוקד הסביבה בשש וחצי בבוקר, דאגה לסמן את המקום בו נראתה הצבה מטילה והמשיכה בשגרת יומה אל בית הספר. חברתה התנדבה להגיע למקום כדי לסייע בהכוונת פקח רשות הטבע והגנים.

   

  יאיר פרידברג, פקח אזור מרכז ברשות הטבע והגנים הוזעק על ידי המוקד והגיע אל החוף בשמונה וחצי בבוקר.

   

  חולצו 95 ביצים שהועברו לחווה מוגנת 

  "כשהגעתי לחוף, הוא נחרש כולו על ידי הטרקטור של העירייה. אבן שהונחה על ידי אימאן בחוף סימנה את מקום ההטלה האפשרי של הצבה והתחלתי לנסות לאתר אותו", מספר פרידברג. "כשאנחנו מאתרים קינים של צבות ים אנחנו נעזרים בעקבות הכניסה של הצבות לחוף הים ועקבות היציאה מהחוף בחזרה למים, אך הפעם הטרקטור לא הותיר הרבה סימנים. אחרי שעה וחצי, כמעט התייאשתי שאין קן במקום, אבל לבסוף מצאתי אותו".

   

  כמות הביצים שנמצאה בקן נחשבת לגדולה במיוחד לצבות ים חומות. 97 ביצים אותרו בקן, שתיים נפגעו במהלך הליך האיתור ו-95 הועברו לצידנית ומשם הועברו לקן חוות הדגרה

  בשבועות האחרונים יצאה לדרך עונת ההטלה של צבות הים החומות והירוקות. פקחי רשות הטבע והגנים סורקים בשעות הבוקר המוקדמות את רצועת החוף מצפון ועד דרום הארץ, כדי למצוא את ההטלות של צבות הים החומות והירוקות.  


   (צילום: באדיבות אימאן דסוקי)
  (צילום: באדיבות אימאן דסוקי)

   

  צבות הים חוששות מתאורה ובני אדם בחופים

  צבות הים נוהגות להטיל את ביציהן בקנים שנחפרו במהלך שעות הלילה. מטרת הפקחים היא לאתר את הקנים, להוציא בשלום את עשרות הביצים ולהעבירן לחוות הדגרה מוגנות במהלך עונת הרבייה, שבות צבות הים אל אותם חופים כדי להטיל את הדור הבא של צבי הים, המצויים כיום בסכנת הכחדה חמורה.

   

  צב ים חום מושב לטבע לאחר שיקום (צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים)
  צב ים חום מושב לטבע לאחר שיקום(צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים)

   

  הזוחלים הימיים מתמודדים עם איומים הולכים וגוברים בשנים האחרונות. אזורי החופים מצטמצמים עקב בנייה ופיתוח, אשפה, רכבים רבים שנוסעים באזורי החופים בניגוד לחוק, עלולים לפגוע בקן של צבות הים ומותירים אחריהם חריצים בחול שמקשים על הצבים להגיע אל החוף.

   

  בנוסף, חופים שהיו בעבר חשוכים הפכו לאזורים מוארים באמצעות תאורה מלאכותית שמגיעה מתאורת הרחוב, בנייני מגורים ואתרי בילוי הסמוכים לחופים. נוכחות של אנשים במהלך תקופת הקיץ באזור החופים, עלולים לעיתים להבהיל את הצבות שחוזרות למים ויחפשו מקומות מרוחקים יותר בהן יוכלו להטיל. החשש הגדול הוא אם לא יצליחו למצוא מקום מתאים להטלה בחול, הן עלולות להטיל את ביציהן בים.

   

  כך נראה אבקוע של צב ים בעת בקיעה. הצבונים אמורים לבקוע באוגוסט (צילום ארכיון) (צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים)
  כך נראה אבקוע של צב ים בעת בקיעה. הצבונים אמורים לבקוע באוגוסט (צילום ארכיון)(צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים)

   

  הצבות מגיעות לחוף חופרות בעזרת הסנפירים בור עמוק בחול לתוכו הן מטילות עשרות ביצים. ברשות הטבע והגנים קוראים לציבור שנתקל בצבת ים, לאפשר לה לסיים את מלאכת ההטלה בשקט ולא לצלם אותה עם אמצעי תאורה מסנוורים. במידה ונתקלתם בצב ים, עקבות בחוף או קן עם ביצים, יש להמנע מחפירה או פגיעה הקן, אלא ליצור קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים (3639*)

   

  יניב לוי, מנהל המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים בבית הספר הימי "מבואות ים" במכמורת, סיפר ל-ynet כי בשנה שעברה נאספו לחוות הדגרה 158 הטלות של צבות ים חומות ו-34 הטלות של צבות ים ירוקות. לדבריו, השנה עד כה נאספו 42 הטלות בלבד והנתונים נחשבים לנמוכים בהשוואה לשנים הקודמות.

   

  דסוקי סיפרה בהתרגשות על המקרה למשפחתה ולתלמידיה. "הם נדהמו שאני בכלל מגיעה לים בשעה כה מוקדמת", היא אמרה. "ברשות הטבע והגנים הבטיחו לקרוא לי לקחת חלק בשבת הצבונים הקטנים לים כשיבקעו באוגוסט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מורה מיפו הצילה 95 ביצים של צבת ים נדירה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות אימאן דסוקי
  צבת ים חומה לאחר שהטילה 97 ביצים, חוזרת לים
  צילום: באדיבות אימאן דסוקי
  צילום: באדיבות אימאן דסוקי
  "זו חוויה מדהימה". אימאן דסוקי
  צילום: באדיבות אימאן דסוקי
  מומלצים