שתף קטע נבחר

משבר האמוניה: מסתמן פיתרון שימנע פיטורי עובדים

עיריית חיפה, יחד עם ועד חיפה כימיקלים וארגוני הסביבה, גיבשו מתווה חלופי למכל האמוניה, והעבירו הערב מכתב משותף לראש הממשלה והשר להגנת הסביבה הקורא ליישום פיתרון ייבוא ואחזקת האמוניה באיזוטנקים. עם זאת, לאחר שעיריית חיפה הפיצו את המכתב לתקשורת,יו"ר וועד העובדים הודיע כי לא ראה את המכתב וכי אין בסמכותו להסכים על פיתרון כזה או אחר

עיריית חיפה, עמותת צלול, מגמה ירוקה, ועד עובדי חיפה כימיקלים צפון, סיעת הירוקים של חיפה, הקואליציה לבריאות הציבור, וסיעת מהפך. כל הגופים הללו קראו הערב לראש הממשלה במכתב משותף ליישם לאלתר את ייבוא ואחזקת האמוניה באמצעות האיזוטנקים שאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, אחרי שעיריית חיפה הפיצו את המכתב לתקשורת, יו"ר וועד העובדים, החתום על המכתב, הודיע כי לא ראה את המכתב וכי אין בסמכותו להסכים על פיתרון כזה או אחר.

 

המשרד להגנת הסביבה פרסם את תמיכתו בפיתרון האוניה וטרם העביר התייחסות רשמית לפיתרון האיזוטנקים. בעיריית חיפה מנסים לדחוף לפיתרון האיזוטנקים ולגייס את המשרד להגנת הסביבה. לטענת גורמים במו"מ המשרד הסכים לפיתרון.

 

"יונה יהב, אל תנהל לנו את הנגב". ראש עיריית דימונה תוקף 

 

המכתב שהועבר היום לראש הממשלה והשר להגנת הסביבה:

 

במכתב צוין כי הפתרון המיידי הבטיחותי ביותר שאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה הינו ייבוא ואחזקה באמצעות איזוטנקים וכי פתרון זה איננו כולל סכנות כגון הבאת אונייה ומילוי המיכל. יישום פתרון זה יאפשר את המשך העסקתם של עובדי המפעל וימנע מפיטורין. כעת פועלים על מנת שחלופה זו תהיה החלופה שתיבחר.

מחויכים. כל החתומים על המכתב בפגישתם היום (צילום: עיריית חיפה) ()
מחויכים. כל החתומים על המכתב בפגישתם היום (צילום: עיריית חיפה)

ראש עיריית חיפה, יונה יהב אמר: "אני שמח על הצלחת המאבק לסגירת מכל האמוניה ומברך את המשרד להגנת הסביבה על מציאת פתרון מיידי ובטיחותי שימנע את פיטורי העובדים ויבטיח בו זמנית את ביטחונם של תושבי חיפה והמפרץ. מכאן ואילך יש למצוא פתרון קבע ארוך טווח שישים קץ לסכנה שריחפה מעל חיפה במשך שנים כה ארוכות". 

 

מנכ"ל עמותת צלול, מאיה יעקבס: "הציבור לא מודע למאבקי הכוח והיצרים שמונעים בהרבה כסף ואגו שמתחוללים כרגע מאחורי הקלעים סביב החלטת ביהמ"ש כי יש לסגור את מיכל האמוניה המסוכן. זה יום דרמטי שבו גם עובדי חיפה כימיקלים התייצבו לצידנו".

 

"אנחנו קוראים לממשלה שלא להיכנע לטייקונים ולשמור את טובת וביטחון הציבור בחיפה מעל הכל, ולבחור בחלופה שמומלצת על ידי המומחים כפחות מסוכנת, גם אם היא יותר יקרה לחיפה כימיקלים. אסור להסכים להמיר את מיכל האמוניה באוניה שתהיה מסוכנת יותר רק בגלל הלחץ של בעלי ההון האינטרסנטיים".

 

גורם במשרד להגנת הסביבה המעורב בחלופות אמר ל-ynet: "חלופת האוניה הקטנה היא החלופה היחידה שאושרה כרגע עי המשרד להגנת הסביבה. השיקול היחיד שמוביל אותנו הוא שיקול בטיחות הציבור. אמירות פופוליסטיות או אחרות הרומזות שמשהו אחר מניע את המשרד- אנחנו לא ניגרר אחריהם".

 

"אנו עושים לילות כימים  כדי לבחון את כל החלופות. אנו לא שוללים על הסף את חלופת האיזוטנקים אבל אנחנו רחוקים מכך שזה יניח את דעתנו. לא התייעצנו עם גורמי ביטחון בנושא".

 

תגובת עיריית חיפה לטענתו של יו"ר ועד העובדים בכימיקלים חיפה צפון: "אנחנו מוכנים ללכת למכונת אמת ולהוכיח את הדברים. הועד משקר בפומבי בגלל לחצים כבדים המופעלים עליהם".

 

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר בתגובה: "השיקול היחידי והבלעדי העומד לנגד עיני המשרד להגנת הסביבה הוא בטיחות הציבור, ועל כן לא יאשר אף פתרון שיגדיל את הסיכון לתושבים, ולא ייגרר אחרי משחק פוליטי ופופוליסטי בלתי אחראי.

 

"לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הצליח להביא לסגירת מכל האמוניה, הוא מצא שתי חלופות הניתנות ליישום בטווח הקצר, כקבילות ודומות בסיכון: האחת, הזרמה באופן ישיר למפעלים חיפה כימיקלים ודשנים שלא דרך המכל, באמצעות צינור ואוניה בעלת נפח מוקטן; והשנייה, ייבוא איזוטנקים דרך נמל אשדוד עבור המפעלים בדרום – פתרונות שישמשו עד לפתרון הקבע, שהוא הקמת מקשר בלב ים ומפעל באזור הדרום.

 

"חלופה שלישית שנבדקה על-ידי המשרד היא איזוטנקים שייובאו לכלל צורכי המשק דרך הנמלים חיפה ואשדוד. המשרד מצא חלופה זו כקבילה אך אינה מיטבית, שיש לבחור בה רק בהיעדר חלופה בטוחה יותר שכן היא בעלת סיכונים גבוהים יותר מאשר שתי החלופות האחרות.

 

"ככלל, כל פתרון שיאושר יצטרך לעבור אישורים ובדיקות סטטוטוריות, תסקיר השפעה על הסביבה, בדיקות סביבתיות מקיפות וכן לקבל אישור של גורמי הביטחון והחירום ובטיחות עובדים והתקנת אמצעי מיגון מתאימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מכל האמוניה בחיפה
צילום: רויטרס
מומלצים