שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  יוון תקבל 8.5 מיליארד אירו ותוכל לשלם חובות בחודש הבא
  התשלום שיועבר ליוון על ידי גוש האירו וקרן המטבע הוא חלק מחבילת החילוץ שאושרה לפני שנתיים בסך 86 מיליארד אירו, ויאפשר למדינה לפרוע הלוואה בהיקף 7.9 מיליארד אירו ובכך למנוע חדלות פירעון. "מדובר בצעד משמעותי קדימה שיאפשר ליוון לעמוד עת שתי רגליה לבדה בשנה הבאה"

  נציגי האיחוד האירופי הסכימו אתמול (ה') להעביר ליוון 8.5 מיליארד אירו במסגרת חבילת החילוץ שהוענקה למדינה. תשלום זה אמור להבטיח שהיא תוכל לעמוד בהחזרי חובות המתוכננים לחודש הבא.

   

  ההסכם, שאליו הגיעו שרי האוצר של גוש האירו, יאפשר ליוון לשלם בחודש הבא הלוואות בגובה 7 מיליארד אירו (7.9 מיליארד דולר). אם האירופים לא היו מסכימים להעביר ליוון את התשלום, היא קרוב לוודאי שהייתה מגיעה לחדלות פירעון על ההלוואות, דבר שהיו מצית משבר כלכלי ומעורר מחדש את החששות ליציבות גוש האירו. התשלום שיועבר ליוון הוא חלק מחבילת החילוץ בגובה 86 מיליארד אירו שהוענקה למדינה לפני שנתיים.

   

  ירון דיסלבלום, נשיא קבוצת שרי האוצר של גוש האירו, הדגיש כי ההסכם כולל השתתפות רשמית של קרן המטבע הבינלאומית. "בסך הכול, אני חושב שמדובר בצעד משמעותי קדימה", אמר במסיבית עיתונאים. לדבריו, המהלכים הם חלק ממאמץ משותף "לאפשר ליוון לעמוד על שתי הרגליים שלה לבדה בשנה הבאה".

   

  כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע אמרה כי הסכימה להשתתף בחילוץ על אף שעוד לא נמצאו דרכים להקל על נטל החובות של יוון. "אני מקווה שהדיונים לגבי צעדים ספציפיים להקלת החובות יובילו בקרוב למסקנות", ציינה.

   

  המכשול העיקרי להשגת ההסכם היה חילוקי דעות בקרב הנושים עצמם. בעוד שחלק ממדינות גוש האירו, בהובלת גרמניה, דרשו שביוון יוציאו לפועל רפורמות

  לפני שיחלו לדבר על פריסת חובות, בקרן המטבע צידדו בעמדת יוון ודרשו התחייבויות מפורטות להפחתת נטל החובות. בסופו של דבר הסכימו מדינות גוש האירו לנקוט מספר צעדים להקל על היוונים, כמו הארכת מועד פירעון חלק מהאג"ח היווניות. כמו כן, הוחלט לחבר בין גובה תשלומי האג"ח של ליוון והצמיחה הכלכלית של המדינה. אם כי הפרטים המדויקים של התוכנית הזו טרם גובשו.

    

  שר האוצר היווני אוקלידס צקאלוטוס אמר במסיבת עיתונאים שקיים אתמול כי הסכים לעסקה כי היא כללה אפשרויות להפחית את החוב. "האם זה מה שמגיע ליוונים לאחר כל הרפורמות שבוצעו וההקרבות? כנראה שלא, אבל אנחנו מודעים לכך שאיננו רוצים שהמרדף אחר פתרון מושלם יפריע לפתרון טוב", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יוון תקבל 8.5 מיליארד אירו ותוכל לשלם חובות בחודש הבא"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים