שתף קטע נבחר

"ישראל מעבירה כסף, מזון ודלק למורדים סורים"

לפי "וול סטריט ג'ורנל", הסיוע למתנגדי משטר אסד משמעותי בהרבה מכפי שתואר עד כה. בכירים בארגון מורדים סיפרו כי ישראל מעבירה לידיהם 5,000 דולר מדי חודש: "היא עמדה לצדנו באופן הרואי, לא היינו שורדים בלעדיה". נתניהו: "איננו מתערבים בסכסוך הדמים שם, אבל מגישים סיוע הומניטרי"

ישראל מספקת בשנים האחרונות באופן קבוע סיוע למורדים הסורים הסמוכים לגבול. כך פורסם אמש (יום א') בעיתון "וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, הסיוע כולל העברות של כסף מזומן, מזון, דלק וציוד רפואי. לפי הנטען בעיתון האמריקני, מטרת המעורבות החשאית הזו היא יצירת אזור חיץ המאוכלס על ידי כוחות ידידותיים.

 

הדיווח מסתמך על ראיונות עם חמישה מורדים סורים, שסיפרו כי צה"ל נמצא בקשר שוטף עם ארגוני המורדים, וכי הסיוע שהוא מספק כולל תשלומים סודיים למפקדים, אשר בעזרתם הם משלמים משכורות ללוחמים וקונים תחמושת וכלי נשק. גורם המכיר את הנושא סיפר כי ישראל הקימה יחידה צבאית שמפקחת על הסיוע למורדים בסוריה, והקציבה לנושא תקציב מיוחד.


מורדים סורים באזור א-רקה (ארכיון) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורדים סורים באזור א-רקה (ארכיון)(צילום: AFP)

חיילי צה"ל בגבול ישראל-סוריה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיילי צה"ל בגבול ישראל-סוריה(צילום: עידו ארז)
 

עד כה היה ידוע כי ישראל טיפלה מאז שנת 2013 בכ-3,000 פצועים סורים, רבים מהם לוחמים, וסיפקה סיוע הומניטארי כגון מזון וביגוד לאזרחים הסמוכים לגבול במהלך החורף. אך בראיונות שנערכו עם חמישה מורדים ושלושה אנשים המכירים את דרך הפעולה של ישראל נטען כי המעורבות שלה היא עמוקה ומתואמת בהרבה, וכוללת מימון ישיר של לוחמי אופוזיציה סורים ליד הגבול במשך שנים.

 

בביקור שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית החולים זיו בצפת, הוא התייחס לנעשה בסוריה: "אנחנו לא מתערבים בסכסוך הדמים הנורא הזה על כל הטרגדיות הכבירות שם, אבל אנחנו כן מגישים סיוע הומניטרי לילדים ולילדות, ולמשפחות שעולמן חרב וגופן חרב. אני רואה גברים, נשים וילדים שפעם ראו בנו אויבים מגיעים הנה - יותר מאלף כבר הגיעו הנה - ומבינים יותר מאי פעם שמדינת ישראל היא מעוז מוסרי ואלומת אור באזורנו". נתניהו היה בטקס חנוכת מכון ההקרנות במרכז הרפואי זיו בצפת.

 

לדבריו, "את זה יודע כל מי שנמצא כאן כי הם מייצגים כאן עדות, דתות, וציבורים שלמים, יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים ובדואים, כל אחד בא הנה, כל אחד מקבל את הטיפול השוויוני, זו אלומת אור באזורנו". נתניהו ציין כי "הצוות הרפואי בזיו מעמיד אותם על הרגליים במסירות מופלאה, הוא משקף את פניה האמיתיות של מדינת ישראל".

 

בדיווח האמריקני נמסר: "ישראל עמדה לצדנו באופן הרואי, לא היינו שורדים ללא הסיוע שלה", טען מועתסם אל-גולני, דובר ארגון המורדים "פורסאן אל-ג'ולן" (אבירי הגולן). על פי הפרסום, מטרתה של ישראל היא לשמור את הלוחמים שהם בעלי ברית של המשטר הסורי וזוכים לתמיכת איראן, כמו חיזבאללה, הרחק מהגבול הישראלי-סורי, המשתרע לאורך כ-70 ק"מ.

 

המפקד של "פורסאן אל-ג'ולן", המכונה אבו סוהייב, טען כי ארגונו מקבל מישראל כ-5,000 דולר לחודש. הארגון אינו קשור לארגון המורדים "צבא סוריה החופשי", אשר נתמך על ידי הקואליציה הבינלאומית, ואינו מקבל מימון או נשק מהמערב. לפי לוחמים סורים המצוטטים בכתבה, "פורסאן אל-ג'ולן" הוא ארגון המורדים העיקרי שנמצא בקשר עם ישראל. הם אמרו כי הקשר עם צה"ל נוצר ב-2013, ומאז ישראל מעבירה לידי הארגון כסף וסיוע אחר.

 

הדובר מועתסם אל-גולני טען כי הארגון החל אז במתקפה נגד כוחות המשטר הסורי באזור קונייטרה. הוא סיפר כי לוחמי הארגון נשאו מפקדים פצועים לנקודת גבול, שם פגשו חיילי צה"ל דוברי ערבית. קרובי הפצועים התחננו לסיוע ואמבולנסים הגיעו זמן קצר אחר כך. אותו רגע, לדבריו, היה נקודת המפנה בקשר בין ישראל לבין הארגון.

 

תמיכת ישראל במורדים עלולה להגביר את המתיחות עם משטרו של הנשיא בשאר אסד, שכבר זמן רב מאשים אותה בכך. אסד אמר כי ישראל תומכת בארגוני מורדים ומבצעת תקיפות אוויריות בשטח סוריה כדי לערער את אחיזתו בשלטון. ישראל הכחישה זאת ואמרה כי אינה מעורבת במלחמת האזרחים.

 

איום הנוכחות הקבועה של כוחות איראנים ושל חיזבאללה בצד הסורי של הגולן עלול לגרור את צה"ל למלחמת האזרחים שהוא עקב אחריה בחשש, אך רוב הזמן נשאר מחוץ לה מאז תחילתה ב-2011. גורמים רשמיים בישראל לא שללו את האפשרות להסלמה כזו, תוך כדי שהם מטפחים בריתות אחרות עם מדינות ערב נגד האויבת המשותפת - איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לחימה ליד הגבול, ב-2014
צילום: AFP
מומלצים