שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוספי תזונה יעילים כמו תרופות בשחיקת סחוס בברך

  שחיקת הסחוס בברכיים והכאב שמתלווה לכך מוכרים לרבים מאיתנו. מחקר בדק את יעילות תוספי התזונה מול התרופות נוגדות הדלקת המוכרות והגיע למסקנה - האפקט בטיפול זהה. בנוסף - צריכה מרובה של סיבים תזונתיים גם כן מגנה על הבירכיים

  האם תוספי תזונה יעילים בהגנת הסחוס בברכיים כמו התרופות? מחקר CONCEPT – שפורסם לאחרונה בעיתון Annals of the Rheumatic Diseases הצביע על יעילות שווה בשימוש בכונדרואיטין סולפט (תוסף תזונה מגן סחוס) לעומת שימוש ב-celecoxib (תרופה נוגדת דלקת) במניעת כאבים שמקורם בשחיקת סחוס הברך.

   

  במחקר נכללו 604 חולים אשר נחלקו לשלוש קבוצות טיפול באופן אקראי – אינבו (חיקוי לתרופה), celecoxib 200mg (תרופה נוגדת דלקת במינון מקובל) וכן כונדרואיטין סולפט באיכות רפואית 800 מ"ג (תוסף תזונה אשר מוכר כמגן סחוס).

   

  המחקר הצביע על יעילות דומה של הטיפול התרופתי והטיפול בתוסף התזונה לעומת הטיפול באינבו. יתרה מכך, הטיפול באינבו היה יעיל יותר מהטיפול התרופתי בהפחתת כאב.

   

  כאבי ברכיים. תוספי תזונה או תרופה נגד דלקת (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  כאבי ברכיים. תוספי תזונה או תרופה נגד דלקת(צילום: shutterstock )

   

  מחקר זה שבוצע בידי חוקרים מבלגיה, שוויץ, פולין וצ'כיה, היה במטרה לבחון האם השימוש בתוסף התזונה מגן הסחוס, יכול להוות תחליף לשימוש בתרופות נוגדות הדלקת בטיפול בשחיקת הסחוס בברכיים. וגם, כדי לסלול את הדרך לארגוני הבריאות באיחוד האירופי להכניס את תוספי התזונה מגיני הסחוס ל"סל התרופות" באיחוד האירופי.

   

  מינימום תופעות לוואי

  לתוספי התזונה מגיני הסחוס (המכילים כונדרואיטין – כפי שצוין במחקר) כמעט ואין תופעות לוואי וזאת ביחס לנוגדי הדלקת שהם קבוצת תרופות מרובות תופעות לוואי וחושפות את הכליות לפגיעה משמעותית בנטילה מתמשכת, כמו גם עלולות להביא ליצירת כיב בקיבה.

   

  המחקר האמור הנו מחקר איכותי מאוד בכך שהנו מחקר פרוספקטיבי (החולים גויסו למחקר מבעוד מועד ולא כמו שנעשה במחקרים אחרים כשנאסף עליהם מידע בדיעבד), אקראי (החולים חולקו לקבוצות המחקר לאחר הגרלה) וכפול סמיות (הרופא שבודק את המטופלים והמטופלים עצמם אינם יודעים למי מקבוצות המחקר הם שייכים).

   

  בסיומו, מסקנת החוקרים הייתה כי יש מקום לשימוש בתוסף התזונה כונדרואיטין סולפט כקו טיפולי ראשון בחולים הסובלים מאוסטיאוארתריטיס (שחיקת סחוס) סימפטומתי של הברכיים.

   

  מטבע הדברים, מפרק הברך הוא המיקום הנפוץ ביותר להיארעות של שינויים שחיקתיים בגופנו – בשל המעבר שלנו מהליכה על ארבע לנשיאת משקל על שתי גפיים בלבד. יחד עם זאת, תוספי תזונה מגיני סחוס יכולים לעזור לשחיקה וכאב בכל מפרק – ובכלל זאת בסיס האגודל, הכתף, המרפק, מפרקי האצבעות, הקרסול והירך.

   

  תופעות לוואי מינימליות וסיכון נמוך לכיב קיבה. תוספי תזונה מגיני סחוס (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תופעות לוואי מינימליות וסיכון נמוך לכיב קיבה. תוספי תזונה מגיני סחוס(צילום: shutterstock)

   

  הקשר בין אכילת סיבים תזונתיים לכאבי ברכיים

  מחקר אחר שהתפרסם באותו עיתון התייחס להשפעה של אכילת סיבים תזונתיים (Fiber) על כאב ברכיים לאורך זמן. החוקרים בחנו נתונים של שתי קבוצות חולים אשר פורסמו בספרות הרפואית בעבר – האחת של 4,796 מטופלים בגיל ממוצע של 61 שנים והאחרת של 1,268 מטופלים בגיל ממוצע של 54 שנים.

   

  המטופלים אשר צרכו את הכמות הגבוהה ביותר של סיבים תזונתיים צרכו כ-25.5 גרם מדי יום ואילו אלו שצרכו את הכמות הקטנה ביותר צרכו כ-13.7 גרם סיבים תזונתיים מדי יום.

   

  החוקרים במחקר רטרוספקטיבי זה מצאו כי בקבוצה הראשונה, הסיכון של אלו האוכלים את כמות הסיבים התזונתיים הגבוהה יותר היה נמוך ב-30% (בקבוצה הראשונה) ו-61% (בקבוצה השנייה) ללקות בכאבי ברכיים.

   

  כך אלו שצרכו את הכמות היותר גדולה של סיבים תזונתיים מדי יום, היו בעלי סיכון קטן יותר לסבול מכאבי ברכיים. התרשמות החוקרים הייתה כי לתזונה תפקיד חשוב גם בהופעת כאב ברכיים לאורך זמן וגם במניעת החמרתו.

   

  הכותב הנו מומחה בכירורגיה אורתופדית וכירורגיה של היד במסגרת המרכז הרפואי קפלן, רחובות


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  תוספי תזונה מגיני סחוס. יעילים נגד כאבים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים