שתף קטע נבחר

גן חיות נוסף, מגרשי ספורט ושכונת יוקרה: כך נראית תוכנית קלקיליה

"תוכנית קלקיליה" נחשפת במלואה: פרויקט הרחבת העיר הפלסטינית, שמעורר תרעומת בימין, אמור לתת מענה לגידול האוכלוסיה שתצמח עד 2035 מ-51 אלף איש ל-80 אלף. בפועל, מספר הדירות שייבנו יהיה נמוך משמעותית מ-14 אלף. ראש מועצת שומרון: "תוכנית מסוכנת"

 

"תוכנית קלקיליה " המלאה נחשפת: תוכנית ההרחבה של העיר הפלסטינית, שמעוררת מחאה בקרב המתנחלים והימין בישראל, כוללת בין השאר גן חיות חדש, מגרשי ספורט, אזורי מסחר, מבני ציבור ושכונות יוקרה למגורים. התוכנית מיועדת לתת מענה לגידול הטבעי של האוכלוסייה עד 2035, אבל אף שאושרה בנייה של כ-14 אלף יחידות דיור בסך הכול - כפוטנציאל - מצוין בה שבפועל הקיבולת של השטח באותה שנה תעמוד על כ-6,000 יחידות דיור, מתוכן כאלף כבר בנויות כיום.

 

לתוכנית המלאה:

המסמך

המפות

 

בדברי ההסבר לתוכנית נכתב כי תהליך הכנתה כלל מפגשים עם התושבים. אוכלוסיית קלקיליה מונה כיום 51 אלף נפש בכעשרת אלפים משפחות. שיעור הריבוי הטבעי הוא כ-2.8 אחוז בשנה, וב-2035 צפויה אוכלוסיית העיר למנות כ-80 אלף נפש.

 

לגן החיות החדש הוקצו למועצה כ-52 דונם, למגרשים ומבני ספורט 27 דונם ולאזורי תעשייה מלאכה 193 דונם. לשטח מגורים מיוחד עם צפיפות נמוכה, הכולל גם שטחי חקלאות, הוקצו 577 דונם. עבור שטחי מגורים נוספים המוצגים בתוכנית הוקצו 2,100 דונם ולאזורי חקלאות כ-395 דונם.

 

"אנו מניחים כי שיעור הניצול המקסימלי לזכויות בנייה מוקנות לפי התקנון נע בין 60-40 אחוז לפי אזורי המגורים", צוין בתוכנית. "בכלל זה יש להתחשב במגבלות והחסמים של ניצול הקרקע. זאת אומרת כי הקיבולת הריאלית של התוכנית תהיה בשנת היעד כ-43 אחוז מכ-6,187 יחידות דיור, לעומת קיבולת פוטנציאלית של 14,381 יחידות דיור".


ההחלטה על התוכנית התקבלה בקבינט באוקטובר 2016, בישיבה שבה לא נכחו כמה שרים מהליכוד, בהם זאב אלקין, גלעד ארדן וישראל כץ. אישורה גרר כעת מחאה של חברי כנסת מהימין ושל מועצת שומרון, שטענו ששטחה של קלקיליה יוכפל על חשבון שטחים בשליטה ישראלית מלאה.

 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מסר בתגובה: "ככל שאנחנו נחשפים לפרטים כולנו נדהמים יותר ויותר מהחומרה של התוכנית להכפלת קלקיליה. מעיון בסעיפי התוכניות עולה התמונה כי כל נושא ונושא בתוכנית נועד בעיקר כדי לסלול שטח ולגזול מאחורי הגב שטחים עצומים משטח C במרחב השומרון ולהעביר אותם בפועל לשטח הרשות הפלסטינית, עד כדי הקמת גן חיות בשטח נרחב למרות שבקלקיליה יש כבר גן חיות פעיל.

 

"למרות כל כך הרבה פיגועים רצחניים שיצאו בתקופה האחרונה מקלקיליה, נתנו הקלות שלא ראינו מעולם עד כדי בנייה ערבית של 50 מטר בלבד מגדר הביטחון. הכתובת היא לא קצין כזה או אחר, האחריות לתכנית הזו היא רק על הממשלה והאצבע מופנית אליה. אנו מאוחדים - מתיישבים מהשומרון, תושבי כפר סבא וכוכב יאיר, ללא הבדל של השקפה פוליטית, בדרישה משרי הממשלה כולם להוריד את התוכנית המסוכנת הזו מסדר היום".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בניגוד מוחלט למה שפורסם בכמה כלי תקשורת, בנימין נתניהו מעולם לא אמר שלא הכיר את תוכנית המתאר לקלקיליה, אלא שלא זכור לו שהוצג בה הנתון של 14 אלף יחידות דיור. עיון בפרוטוקול הישיבה מוכיח כי דבריו של ראש הממשלה מדויקים ואכן לא הוצגו מספר יחידות דיור בדיון".

 

גורמים ביטחוניים מסרו כי הבנייה בקלקיליה אושרה "לאחר שנבחנה על ידי גורמי הביטחון אשר חושבים כי מדובר בצעד נכון, שכולל את כלל הטווחים הרלוונטיים לשמירה על הקריטריונים הביטחוניים".

גן החיות כיום בקלקיליה ()
גן החיות כיום בקלקיליה
 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתקפה מימין לגבי תוכנית הבנייה בקלקיליה: "לא היה לא הייתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר להתיישבות שלנו. אנחנו עושים את זה בנחישות, בשטתיות ובתבונה. אני מבקש גם להזכיר מה קרה בפעם האחרונה שערערו על ממשלת ימין מהימין. אין טעות גדולה יותר מהצעד הזה ואני בטוח שלא נחזור עליה". הוא ביקש מחברי הכנסת בסיעת הליכוד: "הפסיקו להתקיף את קציני צה"ל. הם מבצעים מדיניות הם לא קובעים מדיניות. אחד האורחים של הסיעה העיר: "שלא יתעסקו בעניינים אזרחיים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו: "לאנשים אין מושג על מה מדובר. כל העיר קלקליה עטופה בגדר ביטחון. מדובר בבנייה על קרקע פלסטינית פרטית בתוך העיר. אף ישראלי לא מגיע לשם. צריך להבין: בשטח חיים כיום 440 אלף יהודים ו-230 אלף פלסטינים. אנחנו אחראים על כלל האוכלוסיה בשטח C. הקיבולת המקסימלית היא 14 אלף יחידות דיור. בתכנית הריאלית תיהיה יבנו 6,187 יחידות דיור. מתי מתחילים בניה בפועל? אם אני רוצה לתת הערכה סבירה זה בשנת 2030. כל הצעקה וכל הבלאגן שיצרו פה זה נועדו רק לרצות מתפקדי פרמרייז בכמה מפלגות ואולי להרוויח כמה נקודות בדעת הקהל על חשבון פגיעה במדינת ישראל".

 

השר התייחס גם למתקפות על קציני צה"ל: "הייתי רוצה לפתוח בהתנהגות המופקרת של חלק מהשרים וחברי הכנסת, במתקפות שראינו נגד הרמטכ"ל ומתאם הפעולות בשטחים. זו פגיעה בביטחון המדינה, פגיעה בחוסן הלאומי. הפעולה הזו חייבת להיפסק. אין לנו צבא אחר ואין לנו קצינים אחרים. אין לנו רמטכ"ל אחר, אין לנו מתאם פעולות בשטחים אחר. תפקידי להיות שכפ"צ למערכת הביטחון ולצה"ל. אני מקבל ההחלטות, האחריות עליי, אל תגלגלו את זה על הש"ג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים