שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנאשמת העיקרית שוחררה, הרוצח עדיין מסתובב חופשי

  עפאף גילאוי מבאר שבע הואשמה ברצח תושבת יפו. בגלל קשיים ראייתיים הוגש נגד גילאוי אישום בעבירה פחותה בהרבה - ואחרי שנתיים ותשעה חודשים במעצר היא שוחררה לביתה. סנגוריתה: "רוצח מסוכן עדיין מסתובב". הפרקליטות: "האישום המקורי הוגש על בסיס ראיות נסיבתיות"

  מבחינת רשויות אכיפת החוק זה היה תיק סגור: אחרי מציאת גופת הנרצחת הוגש כתב אישום נגד המבצעת, ונטען בו כי היא אף הפלילה את בן זוגה לשעבר. אלא שהיום (ב') אישר בית המשפט הסדר טיעון בעניינה של הנאשמת ברצח, והרשיע אותה בעבירה של מתן אמצעים לביצוע פשע. בהתאם להסדר שנקבע בין הצדדים בשל קשיים ראייתיים הוחלט לשחרר את הנאשמת לביתה. הסיבה: היא כבר ריצתה במעצר את העונש שנגזר עליה: שנתיים ותשעה חודשי מאסר. הרוצח? עדיין חופשי.

   

  באוקטובר 2014 הוגש כתב אישום נגד עפאף גילאוי, בת 35 מבאר שבע, בגין רצח רים מוסלמי, בת 29 מיפו. בכתב האישום צוין כי גילאווי ניהלה קשר רומנטי עם גבר, שבהמשך החל לנהל קשר רומנטי עם המנוחה.

  הרוצח עדיין מסתובב חופשי. המנוחה רים מוסלמי ()
  הרוצח עדיין מסתובב חופשי. המנוחה רים מוסלמי

  הפרקליטות טענה אז בכתב האישום כי גילאוי קינאה בקשר החדש של בן זוגה לשעבר, רצתה להפריד בינו לבין מוסלמי ובשלב מסוים החליטה לרצוח אותה. לפי האישום, ב-24 באוגוסט 2014 קבעה גילאוי בעורמה מפגש עם מוסלמי על מנת לצאת ל"בילוי" בבאר שבע.

   

  אחד מחבריה של הנאשמת התקשר למנוחה וקבע עמה נקודת מפגש בתל אביב. שתי הנשים ושני החברים של הנאשמת נפגשו בתל אביב ונסעו יחד לבאר שבע. כל אותה עת הציגה עצמה הנאשם בשם "מרים" על מנת שהמנוחה לא תחשוד בה. במהלך הנסיעה, כך נטען, השקתה גילאוי את המנוחה באלכוהול. כשהרכב הגיע לבאר שבע, אחד מהגברים העלה את המנוחה לדירתה של הנאשמת.

   

  הפרקליטות טענה בכתב האישום כי בין 2:00 בלילה ל-10:00 בבוקר הנאשמת רצחה את המנוחה ללא התגרות. עוד צוין בכתב האישום כי גילאוי הטילה את גופתה של מוסלמי למקום פתוח, שם גופתה נאכלה בידי חיות. כמה ימים לאחר מכן, נטען עוד, נפגשה גילאוי עם הגבר שעמו ניהלה קשר רומנטי, ובעוד הוא ישן היא לקחה את מפתחות רכבו והטמינה בו שלוש עצמות של המנוחה ואת הנייד המנופץ שלה.

   

  הגבר שניהל כאמור מערכת יחסים עם שתי הנשים נעצר בחשד לרצח, אלא שבתום החקירה סברה המשטרה כי גילאוי היא זאת שרצחה את מוסלמי. החשד נגד הגבר הוסר, התיק נגדו נסגר - ונגד גילאוי הוגש כתב אישום בגין רצח, ידיעה כוזבת ושיבוש הליכי משפט.

   

  "אחר" שזהותו לא ידועה פגע במנוחה 

  המשפט בעניינה של גילאוי התנהל, וממש לקראת סופו הוחלט כי בשל קשיים ראייתיים אי אפשר יהיה להביא להרשעתה ברצח. בכתב האישום המתוקן נטען כי "אחר", שזהותו לא ידועה, החליט לפגוע במנוחה.

   

  עוד צוין כי המנוחה אכן הגיעה לבית הנאשמת, וזו הודיעה לאותו "אחר" שהמידע על הימצאותה בבית יקל עליו בביצוע העבירה. לאחר מכן, במקום ובדרך שאינם ידועים לפרקליטות או לנאשמת, מצאה המנוחה את מותה במעורבות אחרים.

   

  השופט בני שגיא מבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע כאמור את גילאוי בעבירה פחותה של מתן אמצעים לביצוע פשע. לפי ההסדר, הפרקליטות הסתפקה בהסכמה על מאסר של שנתיים ותשעה חודשים - בדיוק הזמן שחלף מרגע מעצרה של הנאשמת. לפיכך היא שוחררה היום לביתה.

   

  הסדר הטיעון נחתם לאחר הליך גישור שאליו הופנו הצדדים על ידי בית המשפט לאחר ניהול הוכחות בתיק. בפרקליטות הסבירו כי כתב האישום המקורי בתיק הוגש על בסיס ראיות נסיבתיות שחייבו את הגשתו כיוון שהם הצביעו על מעורבותה הגבוהה של הנאשמת בביצוע הרצח ולנוכח העובדה שהנאשמת סיפקה הסבריים שקריים לראיות הנסיבתיות הללו.

   

  עוד נמסר מהפרקליטות כי "הסדר הטיעון כולל הסכמה לעניין העונש לפיה הנאשמת תרצה שנתיים ותשעה חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרה, (מספטמבר 2014). ההסדר נחתם בשל קשיים ראייתיים ובהתחשב בהערות בית המשפט לאחר ניהול הוכחות".

   

  עו"ד אורית חיון מהסנגוריה הציבורית, שייצגה בתיק את גילאוי יחד עם עו"ד מיכל עורקבי ועו"ד דין כוכבי, אמרה כי "מצד אחד אנחנו מאוד שמחים שהיא השתחררה והיא בדרך הביתה ומצד שני הלב שלנו מאוד כבד שלא ניתנה הכרעה לגבי מחדלי החקירה שחשפנו, התנהלות שערורייתית של הפרקליטות בתיק הזה ודברים שאפשר היה לדאוג שלא יקרו בתיקים הבאים".

   

  היא הוסיפה כי "נאשמת בתיק רצח ישבה שלוש שנים שאי אפשר להחזיר לה אותן, זה מצער ובסופו של יום היא הורשעה בעבירה שבגינה לא יושבים אחד בכלא. חקרנו עשרות אנשים ועשינו עבודה משפטית. אני אומרת בפה מלא, מהיום הראשון היא לא הרוצחת וצדקתי. עלו לפחות ארבע או חמש אופציות לגבי זהות הרוצח שלא נבחנו על ידי המשטרה. כנראה שמסתובב רוצח מסוכן שביתר גופה ומעולם לא נדע מיהו בגלל התנהלות הפרקליטות".

   

  עו"ד ארז אבוהב, שייצג את הגבר שנחשד תחילה ברצח, אמר: "מדובר בתיק סבוך מאוד מבחינה ראייתית. לאחר חקירה ממושכת של 45 ימים במעצר, החשדות נגד מרשי התפוגגו לחלוטין ולכן הוא שוחרר ולא הוגש האישום נגדו ואנו מברכים על כך. צר לנו על כך שהרצח לא פוענח באופן סופי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים