שתף קטע נבחר

צל על הקו: המסתורין של קו K בנגב

בין הר רמון להר רומם נמתחת סוללת סלעים שאורכה כ-5 ק"מ. ד"ר חיים ברגר, החוקר תרבויות קדומות, סיפר על המסתורין: "רק ביום הארוך של השנה הצל נופל בדיוק על הקו הזה. זה לא נעשה סתם מתוך שעמום או רעיון אומנותי"

 

 

האתר הארכיאולוגי הקדום והמסתורי המכונה "קו K" הוקם לפני אלפי שנים, ייתכן שבתקופת הברונזה הקדומה, בשיא גובהו של הר הנגב. החוקרים הראשונים שזיהו את שרידי סוללת האבנים הארוכה, המחברת בקו ישר ומדויק בין פסגת הר רמון להר רומם, חשבו שמדובר בסוג של קו גבול או חומה עתיקה. אולם חוסר ההיגיון בבניית קו ביצורים בקצה העולם - באמצע המדבר, ואתרי הקבורה המעגליים הרבים שהתגלו לאורך הקו המכונים "טומולוסים", מעלים שאלות רבות לגבי המטרה האמתית של קו K.

 

לקראת 21 ביוני, היום הארוך ביותר של השנה שחל השבוע, הצטרפנו לד"ר חיים ברגר, חוקר בעלי חיים ותרבויות קדומות, לסיור שטח באתר המסקרן. דרך עפר מאובקת מובילה את הג'יפ לפסגתו השוממת של הר רומם - נקודת ההתחלה של קו K. עדר פראים (חמורי בר שהוחזרו לטבע) נדירים ביופיים דוהר בקרבת רכב השטח ואנחנו יורדים מהג'יפ סמוך לתל אבנים מעגלי בולט שכנראה שימש בעבר לקבורה.

 

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

גמלים באזור הקו (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
גמלים באזור הקו(צילום: אסף קמר)

 

"קו K הוא בעצם סוללת סלעים קדומה באורך של כמעט חמישה ק"מ", מסביר ד"ר ברגר, "בחלקים מסוימים הוא בולט יותר לעין ובחלקים אחרים פחות. ניתן לצפות בקו K באמצעות צילומי הלוויין של העידן המודרני. האדם בנה באמצע המדבר - קו ישר כסרגל!".

 

כיוון שהגענו לקו K ביום שמוכר ברחבי העולם כ"יום ההיפוך" - היום הארוך בשנה, אנחנו מזהים בקלות תופעה אופטית ייחודית ומאד מעניינת לקו K. הצל שאנחנו יוצרים בהליכה על הקו נופל במדויק על הסוללה, כמו שעון שמש עתיק וענקי לזיהוי היום הארוך בשנה.

 

ד"ר ברגר מסביר: "צריך להסתכל על האתר הזה בקונטקסט פולחני. רק היום, ביום הארוך של השנה, הצל נופל בדיוק על הקו הזה. זה לא נעשה סתם מתוך שעמום או רעיון אומנותי. היום כדי לחשב את הזווית של הקו אנחנו צריכים מחשבים ונוסחאות אסטרונומיות כדי לדעת בדיוק מתי ואיפה זה יצא. פה לפני שנים קדמונים הגיעו לתוצאה הזאת".


ד"ר חיים ברגר על הקו (צילום: אסף קמר)
ד"ר חיים ברגר על הקו(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 

ד"ר ברגר טוען כי התופעה האופטית הייחודית, מקבילה לתופעות אופטיות הקשורות בפולחן השמש באתרים מגאליטים קדומים נוספים ברחבי העולם, כמו סטונהנג' באנגליה. הוא מאריך כי נדרשו לבוני האתר עשרות אלפי שעות עבודה לבנות את הקו. "אני מעריך שיש כאן מאה טון אבנים", הוא אומר, "לאתר יש תפקיד פולחני. אנחנו עומדים על טומולוס, גל אבנים מעוגל ששימש לקבורה. מכאן יוצא הקו עד להר רמון אל טומולוסים נוספים שמספרים לנו את סיפור הקו".

 

אנחנו צועדים ומטפסים כמעט חמישה קילומטרים על הסלעים המוזרים המרכיבים את קו K , השמש שוקעת במערב, ולאורך כל הדרך הצל שלנו נופל במדויק על הקו. ההתרגשות של ד"ר ברגר סוחפת אותנו ואנחנו מסוגלים לדמיין בקלות את הקדמונים עוברים את אותה חוויה בדיוק בצעידה לאורך הקו.

 

הארכיאולוג ד"ר עוזי אבנר, ממרכז מדעים - ים המלח והערבה, שחקר את הטומולוסים, אתרי הקבורה הקדומים שבאזור הנגב, טוען כי קו K מסמל עבור הקדמונים את הפאלוס, אבר המין הזכרי וזה לא הקו היחיד באזור. "בנגב נתגלו מספר רב של קווים המזכירים את קו K, אך הם קצרים יותר", הוא אומר. "גם במדבר באזור מצפה שלם התגלה קו באורך של כמעט שלושה ק"מ. בעבר קו K היה הקו הארוך ביותר מסוגו במזרח התיכון, אולם לפני שנתיים מצאו בדרום סעודיה קו דומה באורך של שבעה ק"מ וחצי".

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 

סמוך לפסגת הר רמון, הקדמונים הקימו מעגל אבנים בולט אשר ממנו יוצא למעשה קו K. ד"ר אבנר קורא לצורה המיוחדת הזאת בשם "בלון" (מעגל עם חוט), והוא טוען כי "הבלון" נפוץ בכל העולם כסמל לפולחן המוות והלידה מחדש. "מעגל האבן נחשב כרחם. הקו משמש כפאלוס ואמור להפרות את הרחם, כדי שהנפטר יוכל להיוולד ממנו. החל מהאלף השישי לפני הספירה אתרים אלו מסמלים את המעבר מהאמונה הקדומה במוות כמצב סופי - לאמונה המעגלית המודרנית של לידה מחדש, מוות כמצב זמני ותחיית המתים", הוא מסכם.

 

לשאלות הרבות הקשורות לאתר הפרהיסטורי כמו: מי היו האנשים שבנו את קו K ומה היה תפקידו של האתר? עדיין אין תשובה מדעית מוחלטת וקן K נשאר כתעלומה שצריך לפתור.

 

רשות הטבע והגנים מוסרת כי קו K, הנמצא בשמורת הטבע המוכרזת הר הנגב, אינו עובר בשביל מסומן ועל כן נאסר לטייל לאורכו. "יש לפעול לפי כללי הטיול הנכון והוראות השילוט במקום וללכת רק בשבילים המסומנים באזור. כמו כן, אסור לפגוע בחי בצומח בדומם ובשרידים ארכיאולוגיים בשמורה", נמסר.

 

לאתר של ד"ר חיים ברגר 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף קמר
הצל על הקו. קו K
צילום: אסף קמר
מומלצים