שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בין הוויה רוחנית לארצית: אמנות הקריאה בקלפים

  ההוויות שלנו מתחלקות לשני חלקים עיקריים: חלקים רוחניים וחלקים ארציים. כביטוי לכך גם חפיסת קלפי הטארוט מחולקת לשניים: קלפי הסדרה הראשית, וקלפי הסדרה המשנית. שגיא מנדלבוים על קלפי הטארוט בספר חדש

  הקלפים הם המפתח להבנת החיים, כך בכל אופן אני רואה את הדברים. הם 78 במספר, והם מייצגים את 78 ההוויות מהן אנו מורכבים. קלפי הטארוט מאפשרים לנו להבין את החלקים השונים הקיימים בנו, את החומרים מהם אנו עשויים, את האתגרים והשיעורים בחיינו, את תהליכי ההתפתחות והמימוש הזמינים לנו ואת תהליכי החיים המסתוריים והפשוטים כאחד.

   

  אם נתבונן היטב פנימה, נוכל לראות כי יש בנו כמות נכבדת של חלקים: חלקם רוחניים, חלקם ארציים וחלקם כלל לא באים לידי ביטוי. אני מכנה אותם בשם כולל: הוויות.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  ההוויות שלנו מתחלקות לשני חלקים עיקריים: חלקים רוחניים וחלקים ארציים. כביטוי לכך גם חפיסת קלפי הטארוט מחולקת לשניים: קלפי הסדרה הראשית, וקלפי הסדרה המשנית, או אם תרצו: המייעצים הגדולים (Major Arcana) והמייעצים הקטנים (Minor Arcana).

   

  הכול מתחיל בעולם הרוח

  הכול מתחיל במקום הבלתי נראה והבלתי מוגדר אותו מכנים – עולם הרוח. פה כל האלמנטים של חיינו נבראים: מזוגיות, עבודה

  ולימודים ועד החשק שלנו לכוס קפה על הבוקר. לאחר מכן, התהליכים הרוחניים בחיינו צריכים למצוא את דרכם אל עולם החומר, כלומר, להתממש. בתיאוריה הכול פשוט. כל שאנו צריכים לעשות כדי להיות מאושרים הוא לתת לחלקים הרוחניים שלנו ביטוי בעולם החומר, אולם השאלות הגדולות הן: האם התובנות שלנו יבואו לידי ביטוי בחיינו? האם התהליך יהיה חלק או רווי מהמורות? ומה המחיר שאנו משלמים על אי המימוש של הוויות בחיינו?

   

  לדעתי, לא ניתן להיות קורא מצוין בקלפים, מבלי להבין את תהליך המימוש של הרעיונות הרוחניים. זהו תהליך חשוב שבלעדיו לא נוכל באמת לעזור לאנשים לפתור את הבעיות שמטרידות אותם.

   

  כדי להבין את מהות העניין, אתן דוגמה: נניח שמגיע אלינו אדם ששוקל לעזוב את מקום עבודתו. בקריאה שעשינו עלה קלף הקוסם, השייך לחלק הרוחני של החפיסה, ומייצג את החלק הרוחני בשואל.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
    

  משיחה עם השואל אנו מבינים שלאחר עבודה מאומצת של שנים הוא מגלה לפתע, שזה כבר אינו המקום הנכון עבורו, והוא מרגיש שכיוונים שונים וחדשים מרגשים אותו. התהליך הרוחני החל, השאלה היא האם הוא יתממש בעולם החומר, האם השואל יעשה את הצעד ויעזוב את מקום העבודה.

   

  אם קיבלנו בקריאה גם את קלף אס המטות, לדוגמה, קלף מיינור המייצג את מימוש הרצונות בעולם החומר, אנו יכולים להירגע. הקלף המייצג את החלק הרוחני מראה על שואל רב יכולות ועצמה, והקלף המייצג את האלמנט הארצי חושף יכולות מימוש גבוהות בעולם החומר. זהו אדם שצריך רק לרצות וכבמטה של קסם – הכול מסתדר. אנשים כאלה, דרך אגב, כנראה לא יגיעו אלינו לייעוץ. הם לעולם לא יבקשו קריאה בקלפים מכיוון שהם, בפשטות, לא זקוקים לה. הם מנהלים את תהליכי המימוש בחייהם ביד רמה.

   

  לעומת זאת, אם קלף המיינור שיופיע בפרישה יהיה קלף 3 חרבות, לא צריך להיות קורא מדופלם בקלפים. מספיק להתבונן בקלף כדי להבין שדברים טובים לא יצמחו משם. במקרה כזה השואל אמנם מאס במקום העבודה שלו, אך כשהוא מגיע הביתה מחכים לו שם אישה, ילדים, חברים ויועצים אחרים החרדים מרעיון העזיבה, ומזכירים לו שיש מיתון בענף שלו ושהוא לא נעשה צעיר יותר מיום ליום. השואל אמנם רוצה לפעול, אך לכאורה ידיו כבולות. החלקים הרוחניים שבו חסומים. אם כך השואל ימשיך ללכת בתלם, והקרע בין עולם הרוח לעולם החומר יישאר על כנו. השואל אולי יתפקד מצוין וישגשג בעבודתו, אולם הפער בין שני העולמות יבוא לידי ביטוי בדרך זו או אחרת: בזוגיות, בהתפתחות האישית, במערכות היחסים שלו עם חבריו, בלימודים ואפילו דרך מחלה.

   

  לאחות את הקרע

  החיים הם אוסף של שיעורים, ובכל שלב בהתפתחות נפגוש שיעורים שעלינו להשלים. השואל לא הגיע אלינו כדי לשמוע שהוא צריך לעזוב את מקום העבודה או כדי שנגלה לו את העתיד. הוא זקוק לנו כדי להשלים את המסע הרוחני שהחל כאשר החלק הרוחני, אותו מייצג קלף הקוסם במקרה הזה, התעורר. עלינו לכוון אותו במשעול המימוש של ההוויה הרוחנית שמבקשת לבוא לידי ביטוי בעולם החומר.

   

  התפקיד שלנו הוא לאחות את הקרע בין שני החלקים המתנגשים בעולמו של השואל: החלקים הרוחניים והחלקים הארציים. מכיוון שבמקרה זה, שיעורו של השואל כרוך בקלף הקוסם, העוסק ברצון, סביר להניח שהשואל חייב ללמוד איך לתת תוקף לרצונותיו למרות הפחדים והחששות. זה לא הפתרון היחיד, אגב, לפעמים הפתרון הוא ארצי וברור, והשואל פשוט צריך להשלים עם המציאות. בכל מקרה יש צורך בהכרעה.

   

  זהו התפקיד המקודש של הקורא בקלפים, וזוהי אמנות הקריאה בקלפים. אמנות הקריאה בקלפים איננה הצגת תשובות של "כן או לא" או ניבוי העתיד, שהינו ממילא תוצאה של מעשינו.

   

  אמנות הקריאה בקלפים הנה אמנות הבנת הדרכים בהן אנו מפיחים רוח חיים בשאיפות לבנו על אף החסימות והאתגרים הנכרים בדרכנו.

   

  זהו מפגש רב עוצמה עם 78 ההוויות הקיימות בנו, שבסופו אנו מגייסים את היכולת לרקום מפת את חיינו על פי צו לבנו באופן הגורם לנו אושר ושלווה.

   

  מתוך "המדריך לקריאה בקלפי טארוט", מאת שגיא מנדלבוים 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  צילום: shutterstock
  צילום: סיגלוב ואדים
  שגיא מנדלבוים
  צילום: סיגלוב ואדים
  מומלצים