שתף קטע נבחר

דרמה בסעודיה: המלך הדיח את יורש העצר ומינה את בנו

סלמאן מלך סעודיה מינה את בנו מוחמד בן סלמאן, המכהן כשר ההגנה, ליורש העצר במקום מוחמד בן נאיף שהודח מתפקיד שר הפנים. בן סלמאן הוא האיש החזק בממלכה, ובחודשים האחרונים הידק את היחסים עם ממשל טראמפ. בניסיון לשדר עסקים כרגיל שודר סרטון של הנסיך היורש מנשק את ידיו של הנסיך המודח

 

 

מלך סעודיה, סלמאן עבד אל-עזיז, הודיע היום (ד') בצו חריג כי הוא מדיח את יורש העצר, מוחמד בן נאיף, מתפקידיו כיורש העצר הראשון ושר הפנים, ומממנה את בנו מוחמד בן סלמאן (31), שמשמש כשר ההגנה הסעודי, לתפקיד יורש העצר במקומו. את ההחלטה קיבל ברוב קולות גוף שבועת האמונים בסעודיה. 31 מחבריו תמכו בו מתוך 34 החברים.

  

  

בן נאיף הודח למעשה בבושת פנים כאשר הנסיך עבד אל-עזיז בן סעוד מונה לשר הפנים במקומו. בממלכה מנסים לשדר עסקים כרגיל והבוקר דווח כי מוחמד בן נאיף נשבע אמונים ליורש העצר, מוחמד בן סלמאן. בסעודיה אף שודר סרטון של הנסיך היורש מנשק את ידיו של הנסיך המודח.

 

במקביל למינוי של מוחמד בן סלמאן, המלך שינה את אחד מסעיפי חוקי היסוד של בית המלוכה והשלטון הסעודי והוסיף משפט שממנו עולה כי מעתה ואילך המלך ויורש העצר לא יוכלו להיות מאותו ענף של משפחת מלוכה. כלומר, כאשר מוחמד בן סלמאן יתמנה למלך, יורש העצר יהיה חייב להיות מענף אחר במשפחה - לא אחד מבניו או נכדיו של סלמאן. הדבר מצביע על מעין עסקה שנעשתה בין הענפים השונים של משפחת המלוכה לאחר הדחתו של מוחמד בן נאיף.

טלטלה במשפחת המלוכה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טלטלה במשפחת המלוכה(צילום: EPA)

מוחמד בן סלמאן מנשק את ידו של מוחמד בן נאיף לאחר ההודעה על ההדחה והמינוי ()
מוחמד בן סלמאן מנשק את ידו של מוחמד בן נאיף לאחר ההודעה על ההדחה והמינוי

סלמאן מלך סעודיה  (צילום: AP) (צילום: AP)
סלמאן מלך סעודיה (צילום: AP)

הנסיך מוחמד בן סלמאן עם הנשיא טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנסיך מוחמד בן סלמאן עם הנשיא טראמפ(צילום: רויטרס)

מוחמד בילדותו לצד המלך סלמאן  ()
מוחמד בילדותו לצד המלך סלמאן

 

זה זמן רב שנטען כי מתנהלים מאבקי ירושה בין מוחמד בן נאיף לבין מוחמד בן סלמאן הצעיר שנחשב כיום לאיש החזק בממלכה ולמי שמושך בחוטים. מוחמד בן סלמאן נחשב זה זמן רב למי שמתווה את המדיניות של הממלכה ולא המלך סלמאן שנמצא בשנות השמונים לחייו ועל פי חלק מהפרסומים אינו בקו הבריאות. בן סלמאן הוא זה שביקר בבית הלבן לראשונה אחרי בחירת ממשל טראמפ ולא יורש העצר הנוכחי, מוחמד בן נאיף, שנחשב למקורב ואהוד על הממשל האמריקני. בן סלמאן הוא גם זה שהגה את התוכנית הגרנדיוזית "סעודיה 2030" שנועדה להצעיד את הממלכה השמרנית לעידן כלכלי חדש שאינו תלוי רק על הנפט, המשאב החשוב ביותר של סעודיה.

 

מוחמד בן סלמאן ניהל את המגעים מול ממשל טראמפ על עסקאות הנשק הענקיות ועמד מאחורי הוועידה המוסלמית-ערבית שבה נכח גם נשיא ארצות הברית. הוא גם מתח ביקורת קשה על מהלכיו של הנשיא לשעבר ברק אובמה במזרח התיכון. כשר ההגנה, ניהל את המערכה הסעודית בתימן לצד הנשיא עבד רבו האדי מנסור, ונגד החות'ים, הנהנים מחסות איראנית.

סלמאן מלך סעודיה ובני הזוג טראמפ בעת ביקורם בריאד  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סלמאן מלך סעודיה ובני הזוג טראמפ בעת ביקורם בריאד (צילום: EPA)
 

מוחמד בן נאיף עם מזכיר ההגנה רקס טילרסון  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד בן נאיף עם מזכיר ההגנה רקס טילרסון (צילום: רויטרס)

בן נאיף עם מלניה טראמפ בעת ביקורה בריאד  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בן נאיף עם מלניה טראמפ בעת ביקורה בריאד (צילום: AFP)

מוחמד בן נאיף בפגישתו האחרונה עם ראש ממשלת עיראק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחמד בן נאיף בפגישתו האחרונה עם ראש ממשלת עיראק(צילום: EPA)

קריקטורה שהופצה ברשתות החברתיות: מוחמד בן סלמאן בעט במוחמד בן נאיף  ()
קריקטורה שהופצה ברשתות החברתיות: מוחמד בן סלמאן בעט במוחמד בן נאיף

הפעלתנות של סלמאן אינה מוגבלת מבחינה פומבית רק למלחמה בתימן. הוא ביקר כמה פעמים במוסקבה בניסיון להביא לפתרון המשבר בסוריה, שללא תמיכתה של סעודיה קשה להאמין שייצא לפועל לנוכח האיבה בין סעודיה לאסד ובעלי בריתו - איראן וחיזבאללה. כשסודן החליטה לנתק את יחסיה עם איראן, שפעם הייתה ידידה טובה שלה, היא מיהרה להודיע על כך לנסיך הצעיר.

 

מוחמד הצטייר כפנים של סעודיה במאבק בדאעש. סעודיה עמדה בעבר בפני ביקורת קשה (בעיקר מצד איראן ושלוחותיה) על שהיא מסייעת למורדים וגם לארגוני הטרור, דאעש וג'בהת א-נוסרה ביניהם. מוחמד בן סלמאן הודיע בשעתו כי סעודיה מקימה קואליציה נוספת - חזית המדינות האיסלאמיות שכוללת עשרות מדינות שייאבקו בטרור. המאבק בטרור עמד גם במוקד הוועידה המוסלמית-ערבית שהתכנסה בסעודיה באחרונה.

 

שואף להעביר את המערכה לאיראן

בראיון לטלוויזיה בסעודיה לפני כחודש תקף בחריפות את איראן והביע הסתייגות מהאפשרות לדו-שיח איתה בעתיד. בן סלמאן האשים את איראן כשאמר כי שאיפותיה הן להשתלט על העולם האיסלאמי. "סעודיה, כיוון התפילה של המוסלמים (בשל מיקומה של העיר הקדושה מכה), היא יעד מרכזי עבור המשטר באיראן. איך אפשר להגיע להבנה עם משטר שהאמונה שלו מבוססת על אידיאולוגיה קיצונית?".

מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בממלכה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בממלכה(צילום: MCT)

מוחמד בן נאיף שהודח ולצדו מוחמד בן סלמאן. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוחמד בן נאיף שהודח ולצדו מוחמד בן סלמאן. ארכיון(צילום: AFP)

בצד ימין: מוחמד בן נאיף. בצד שמאל: המלך סלמאן  (צילום: AP) (צילום: AP)
בצד ימין: מוחמד בן נאיף. בצד שמאל: המלך סלמאן (צילום: AP)
 

שר הפנים הנכנס, עבד אל-עזיז בן-סעוד (צילום: AP) (צילום: AP)
שר הפנים הנכנס, עבד אל-עזיז בן-סעוד(צילום: AP)

עוד ציין כי "אנחנו יודעים שאנחנו בסעודיה מהווים יעד מרכזי עבור המשטר האיראני. הגעה לכיוון התפילה של המוסלמים במכה הוא יעד עבור המשטר האיראני. אנחנו לא נחכה שהמערכה תגיע לתוך סעודיה. אנחנו נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה".

 

עד לפני כשנה וחצי היה מוחמד בן סלמאן אדם אלמוני למדי בנוף האזורי, אך עלייתו לשלטון של אביו סלמאן גרמה לו לפרוץ לתודעה. מוחמד הוא אחד משרי ההגנה הצעירים בעולם. שלושה חודשים אחרי שאביו מינה אותו לתפקיד הוא נבחר גם ליורש העצר השני, הסגן השני של ראש הממשלה (שהוא המלך עצמו) ויו"ר המועצה לכלכלה ופיתוח.

 

"המידע על מוחמד בן סלמאן היה ונותר דל למדי, כשיש אפילו גרסאות סותרות על גילו, "בין 30 ל-35", אמר ל-ynet ד"ר ערן סגל ממרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה. סגל הסביר: "מוחמד בן סלמאן פרץ לתודעה כשאביו הפך למלך. עד אז הוא שימש כראש לשכתו של האב שהיה שר ההגנה. העלייה שלו לאור הזרקורים התרחשה בד בבד עם מהפכה נרחבת במוסדות השלטון בסעודיה כאשר סמכויות נרחבות הופקדו בידיו כראש המועצה העליונה לענייני כלכלה ופיתוח שגם עוסק בכל הסיפור של הנפט".

 

סגל ציין כי "בחברה השבטית הסעודית, שבה הגיל המבוגר נחשב דווקא ליתרון מרכזי, עלייתם של צעירים כמו מוחמד בן סלמאן לשלטון התקבלה כהפתעה כמו גם קידומו המטאורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מימין לשמאל: היורש מוחמד בן סלמאן, המודח מוחמד בן נאיף והמלך סלמאן
צילום: EPA
מומלצים