שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בית המשפט: המשטרה תחזיר ל"ידיעות ספרים" את החומר שנלקח - למעט שני פרקים שנפסלו בצנזורה
  שופט השלום בפ"ת קיבל את בקשת "ידיעות ספרים" בפרשת החומרים מספרו של אולמרט: יוחזרו כל החומרים מלבד שני פרקים הרלוונטיים לבדיקה, ונפסלו בצנזורה

  המשטרה תשיב להוצאת "ידיעות ספרים" את החומר שנלקח בחיפוש שנגע לפרקים מספרו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - למעט שני פרקים שלגביהם נערכת הבדיקה על הוצאת חומר סודי, ונפסלו בצנזורה. כך פסק הבוקר (יום ה') בית משפט השלום בפתח תקווה, במענה לבקשת "ידיעות ספרים".

   

  השופט עודד מורנו כתב: "עד ל-29 ביוני בשעה 17:00 תשיב היחידה החוקרת (יאחב"ל) למבקשת את כל החומרים (ספרים ומדיה מגנטית) למעט אותם שני פרקים בספר המתייחסים לבדיקה שמתבצעת ונפסלו על-ידי הצנזורה, וכן כל חומר אחר שנמצא כי אין בו כל התייחסות לנושא הבדיקה". כן נקבע כי יוחזר עותק מהספר שחזר מהצנזורה, למעט שני הפרקים הרלוונטיים.

   

  המשטרה ערכה שני חיפושים במשרדי "ידיעות ספרים". בחיפוש הראשון נתפסו למעלה מ-11 אלף תכתובות מייל, אולם לפי גרסת נציג המשטרה בדיון המשפטי אתמול, סנ"צ אוהד גניס, התברר שבדיסק שעליו הועתקו המיילים התגלתה תקלה והחוקרים לא הצליחו לפתוח אותו. לפיכך, טען סנ"צ גניס, המשטרה השמידה את הדיסק. בהמשך שבו במשטרה לחיפוש נוסף במשרדי "ידיעות ספרים" והפעם הוציאו משם 30 מיילים בלבד.

   

  השופט הזכיר את בקשתם של עורכי הדין מטעם "ידיעות ספרים", פז מוזר ושירה בריק חיימוביץ ממשרד ליבליך-מוזר, על "קיומו של 'אפקט מצנן', חופש הביטוי וקיומו של חיסיון עיתונאי כך שבמידה שלא יוחזרו התפוסים שנלקחו, כותבי ספרים עתידיים בנושאים דומים יחששו מלקדם פרסומים של ספרים הנסמכים על רקע ביטחוני".

   

  "מחופש הביטוי נגזר חופש העיתונות הנמצא בנשמת אפה של הדמוקרטיה", כתב עוד השופט מורנו. "העיתונות, ובכלל זה נכלל גם ספר העתיד להתפרסם בתחום הציבורי-ביטחוני, אמורה לתפקד כזרועו הארוכה של הציבור על מנת לאפשר שיח חופשי והחלפת דעות חופשית בחברה דמוקרטית. באופן דומה יש להתייחס גם לחשש מאפקט מצנן של מסירת אינפורמציה בעתיד וזאת על מנת להגן על אותה תקשורת חופשית בין כותבי הספר למוציא לאור בכדי לשמר ולקדם את התוצר הסופי שעתיד להגיע לציבור הרחב - הקוראים - שכן בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר" (השופט ציטט את ש"י עגנון מתוך סיפור פשוט. ההדגשה במקור).

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בית המשפט: המשטרה תחזיר ל"ידיעות ספרים" את החומר שנלקח - למעט שני פרקים שנפסלו בצנזורה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים