שתף קטע נבחר

לאחר פניית שקד: דובר "שוברים שתיקה" נחקר בחשד לתקיפה

דין יששכרוף העיד בעבר כי במהלך שירותו הצבאי היכה פלסטיני. שרת המשפטים פנתה ליועמ"ש שיורה לחקור את יששכרוף ואתמול הוא נחקר באזהרה. במשרד המשפטים טענו: "את הפנייה הראשונה בנושא העביר הפרקליט הצבאי הראשי. כל טענה אחרת מופרכת". צה"ל: התקבלה תלונה והיא הועברה לפרקליטות המדינה מאחר שהיא נוגעת לאזרח

 

 

דובר ארגון "שוברים שתיקה" דין יששכרוף נחקר אתמול (ה') באזהרה בחשד לתקיפה במשטרת חברון. החקירה התקיימה לאחר פנייתה של שרת המשפטים איילת שקד ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות פנייה של אנשי מילואים אליה, לחקור את יששכרוף, שמסר בעדותו שנתן ל"שוברים שתיקה" כי היכה פלסטיני בעת שירותו הצבאי בחברון.

 

עם זאת, במשרד המשפטים פרסמו בהמשך היום הודעה ולפיה הפרקליטות הנחתה את המשטרה לפתוח בחקירה. עוד הבהירו במשרד המשפטים כי הפנייה הראשונה בנושא התקבלה מהפרקליט הצבאי הראשי. "לאחר גיבוש העמדה הגיעו כמה פניות נוספות, בין היתר משרת המשפטים. כל טענה אחרת בעניין הזה מופרכת וחסרת יסוד", אמרו במשרד.

 

 

בדובר צה"ל הבהירו בצהריים כי לאחר שהתקבלה תלונה, ועצם העובדה שהיא נוגעת לאזרח שאינו נתון לחוק השיפוט הצבאי, היא הועברה לפרקליטות המדינה לשיקול דעתה כגורם המוסמך לטפל בה.

 

גורם המקורב לחקירה אמר כי יששכרוף זומן לאחר שגורם בפרקליטות מסר לשוטרי מחוז ש"י את הווידאו של יששכרוף שבו הוא מתאר כיצד תקף את הפלסטיני בחברון. במהלך החקירה שנמשכה כשעה הציג יששכרוף את הסרטון המלא של עדותו.

דובר "שוברים שתיקה" דין יששכרוף ( ) ( )
דובר "שוברים שתיקה" דין יששכרוף( )

המכתב של שקד למנדלבליט ()
המכתב של שקד למנדלבליט

עורכת דינו של יששכרוף, גבי לסקי, טענה כי את האצבע צריך להפנות לגורמים הבכירים. "לא צריך לעצור בחיילים אלא צריך לחקור את מי ששלח אותם לשם. את מקבלי ההחלטות בממשלה", אמרה.

 

בארגון "שוברים שתיקה" תקפו את השרה שקד ואמרו: "אנחנו קוראים לה לא להסתפק בחקירת פעיל אחד של 'שוברים שתיקה' אלא לחקור גם את מאות הלוחמים והלוחמות ששברו שתיקה בפנים גלויות כדי שנספר מה עשינו בשטחים ועל האלימות היומיומית שמופעלת כלפי פלסטינים".

 

בארגון אמרו עוד: "שרת המשפטים לא באמת רוצה לפתוח את תיבת הפנדורה של הכיבוש, שתחשוף את האלימות והעוול שבו. לשקד לא באמת אכפת מפלסטינים, מצדק או ממוסר. כל רצונה הוא לפגוע ב'שוברים שתיקה' ובדרך להפוך את משרד המשפטים והפרקליטות לכלי רדיפה פוליטית".

 

השרה שקד מסרה בתגובה: "או שמדובר בשקרן שמוציא את דיבתו של צה"ל או שמדובר במקרה אלימות שצריך להיחקר. המדינה ביקשה בעבר ותמשיך להתעקש לקבל לידיה את העדויות שמגיעות לארגון על מנת לרדת לחקר האמת. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ותקריות של אלימות נחקרות ומטופלות".

 

תגובת תנועת "מילואימניקים בחזית" שעמדה מאחורי הפנייה לחקור את יששכרוף: "הוא או שקרן או פושע. בשני המקרים הוא צריך לשלם מחיר. 'מילואימניקים בחזית' ימשיכו לתת במה ללוחמי צה"ל להתגונן מפני שקרים ועלילות. אנו מצפים מהמדינה להגן עלינו הלוחמים מפני אלו המכפישים את שמנו בארץ ובעולם".

 

*ארגון "עד כאן" מסר: "אם יששכרוף אכן תקף פלסטיני כפות כפי שהעיד על עצמו, הרי שהוא צריך לשלם את המחיר כמו כל אזרח ולא לזכות לחסינות שזכו לה חברי הארגונים הללו עד היום".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים