שתף קטע נבחר

בתגובה לירי 10 הפצמ"רים: צה"ל תקף טנקים של אסד

תקרית חריגה בהיקפה בגולן, בעת שאלפי מטיילים הגיעו לקטיף הדובדבנים: לאחר שעשרה פגזים ופצצות מרגמה התפוצצו בצפון הגולן, כחלק מחידוש הקרבות בין אסד למורדים, תקף חיל האוויר שני טנקים ועמדת מקלע כבד. דיווח בסוריה: שניים נהרגו בתקיפת צה"ל

 

 

כלי טיס של חיל האוויר תקף אחר הצהריים (שבת) כמה מטרות השייכות למשטר הסורי בתגובה לנפילת פצצות המרגמה מוקדם יותר בשטח ישראל - ככל הנראה מזליגת ירי מהלחימה בסוריה. מצה"ל נמסר כי זוהו כ-10 זליגות ירי בצפון רמת הגולן וכי התקיפה של חיל האוויר בוצעה לעבר שני טנקים ועמדה שמהם בוצע הירי לשטח ישראל.

 

"צה"ל רואה בחומרה ולא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה, ורואה במשטר הסורי האחראי על הנעשה בשטחו", נמסר מדובר צה"ל בתגובה לתקרית היום, שנחשבת לחריגה בהיקפה.

מפה סורית המתארת את הקרבות באזור הגבול (צילום: סוכנות step) (צילום: סוכנות step)
מפה סורית המתארת את הקרבות באזור הגבול

הנפילות היו בסמוך לגדר המערכת בין פיתחת קונייטרה לעמק הבכא. לא הופעלה אזעקה וכוחות צה"ל סרקו את השטר במטרה לאתר את מיקומי הנפילות. הפעם האחרונה שזלגה אש לישראל משטח סוריה הייתה בחודש פברואר.

 

הלחימה בין צבא אסד למורדים התחדשה ביממה האחרונה ובפיקוד הצפון עוקבים אחרי התפתחויותיה. מלבד שני הטנקים הסוריים תקף חיל האוויר גם עמדת מקלע כבד של צבא אסד, אך עדיין לא ברור אם שלוש העמדות שהותקפו הן אלה שירו לשטח ישראל מוקדם יותר. בכל מקרה, בצה"ל מאשימים את צבא המשטר בזליגה.

 

בגולן עצמו שוהים היום אלפי מטיילים שמשתתפים בין היתר בקטיף העצמי של דובדבנים ופירות יער. צה"ל הנחה את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה, "לאור המשך הלחימה הפנימית בסוריה במרחב קוניטרה ועל מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב".

קרבות בגבול סוריה, הערב (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
קרבות בגבול סוריה, הערב(צילום: אביהו שפירא)

אלכס קודיש, מנהל המטעים בקיבוץ עין זיון ובוסתן הגולן, אמר כי במהלך היום הגיעו כ-2,000 איש למטעים. בעת הפינוי הייתה במקום קבוצה אחרונה של כ-300 איש. "למרות שראינו את העשן הנפילות היו בסמוך לגבול, לא באזור המטעים, אבל הצבא לא לקח סיכונים והרחיק את המטיילים. לא היו שום לחץ ובהלה, האנשים שהיו פה התפנו באופן עצמאי, בצורה מסודרת ובלי שום בעיות. ממש פינוי למופת". בהמשך פינה הצבא אזרחים, מטיילים וגם עיתונאים שצפו על הנעשה בפתחת קונייטרה, ממרפסת התצפית באזור הפארק הוולקני הסמוך לעין זיוון.

 

אחד מאתרי החדשות המזוהים עם האופוזיציה הסורית טען כי "הגוף לשחרור א-שאם" פתח היום במערכה חדשה לצד פלגים אחרים של המורדים, בניסיון להשתלט על מדינת אל-בעת' שליד חאן ארנבה. אזור זה נחשב למעוז השליטה הגדול של משטר אסד וחיזבאללה במחוז קוניטרה.

 

לטענת כתב האתר, המזוהה עם המורדים, אלו ביצעו מתקפת פתע מתואמת על עמדות המשטר דרך הכפרים אל-חמידיה וא-סמדאנייה המערבית, שנמצאים במרכז קוניטרה. עוד נטען כי הפלגים שברו את קווי ההגנה של המשטר, השמידו כלי רכב צבאיים ותקפו עמדות צבאיות באמצעות ארטילירה ופצמ"רים. בסוכנות הידיעות של "הגוף לשחרור א-שאם" רק דווח על קרבות בין אנשיו לבין כוחות המשטר בקרבת מדינת אל-בעת'.

 

רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי וחיזבאללה, טענה כי הצבא הסורי הצליח להדוף את המתקפה של פלגי המורדים על מדינת אל-בעת' והאשים כי חיל האוויר הישראלי תקף את עמדת הצבא הסורי בו זמנית עם ההתקפה של פלגי המורדים.

 

במדיה הצבאית של חיזבאללה נטען כי מסוק של חיל האוויר סייע למורדים בהתקפה שלהם נגד הצבא הסורי באזור מדינת אל-בעת'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
קרבות בגבול, הערב
צילום: אביהו שפירא
מומלצים