שתף קטע נבחר

התגובה לפצמ"רים בגולן: "הרוגים סורים בתקיפת צה"ל"

כמות חריגה של 10 פצצות מרגמה ופגזים התפוצצה היום בגולן, בשעה שאלפי מטיילים שהו בצפון. צה"ל תקף בתגובה טנקים של אסד. סוריה טענה כי הטילים נורו משטח ישראל ואישרה: "כמה נהרגו". ליברמן: "אסד הוא האחראי"

 

 

גורם רשמי בצבא הסורי אישר הערב (שבת) את הדיווחים על הרוגים בתקיפת צה"ל בסוריה, שהגיעה זמן קצר לאחר נפילת 10 פצצות מרגמה ופגזים בצפון רמת הגולן. "מטוסי חיל האוויר הישראלי שיגרו מספר טילים מתוך שטח ישראל שפגעו בחניון של מבנה המחוז ובמבנה מגורים. כתוצאה מכך היו מספר הרוגים ונגרמו נזקים חומריים", מסר אותו גורם וייחס את התקיפה ברצונה של ישראל "להעניק תמיכה" לזרוע של אל-קאעידה בסוריה. לדבריו, באותה העת בלמו יחידות של הצבא הסורי מתקפה גדולה של ג'בהת א-נוסרה באזור העיר מדינת אל-בעת' שבפרברי קונייטרה, והסבו לה אבידות כבדות.

 

זמן קצר קודם לכן הגיב שר הביטחון אביגדור ליברמן לזליגת הירי מסוריה לעבר שטח ישראל והפנה אצבע מאשימה לעבר הנשיא הסורי בשאר אל-אסד. "אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום על הפרת הריבונות שלנו ופגיעה בביטחוננו, גם אם מדובר בזליגה מהלחימה בין המורדים למשטר הסורי", אמר ליברמן.

 

חיילי צה"ל משקיפים לעבר אזורי הלחימה בסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילי צה"ל משקיפים לעבר אזורי הלחימה בסוריה(צילום: AFP)
 

מטיילים משקיפים על העשן מסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטיילים משקיפים על העשן מסוריה(צילום: EPA)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

בעקבות זליגת הירי תקף כלי טיס של צה"ל כמה מטרות השייכות למשטר הסורי, בהן שני טנקים ועמדה שממנה בוצע הירי לשטח ישראל. "אנו מגיבים בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת על כל מקרה שכזה, בדיוק כפי שצה"ל עשה לפני שעה קלה ברמת הגולן. משטר אסד הוא מבחינתנו אחראי למתרחש משטחו, והוא ימשיך לשאת בתוצאות אם אירועים כאלו יחזרו על עצמם", הזהיר שר הביטחון.

 

ירי פצצות המרגמה אירע בשעה שבגולן שהו אלפי מטיילים, שהשתתפו בין היתר בקטיף העצמי של דובדבנים ופירות יער. מצה"ל נמסר כי זוהו כ-10 זליגות ירי בצפון הרמה. לא נשמעו אזעקות, אולם בעקבות הירי הנחה צה"ל את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה, "לאור המשך הלחימה הפנימית בסוריה במרחב קוניטרה ועל מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב".

 

הלחימה בין צבא אסד למורדים התחדשה ביממה האחרונה ובפיקוד הצפון עוקבים אחרי התפתחויותיה. מלבד שני הטנקים הסוריים תקף חיל האוויר גם עמדת מקלע כבד של צבא אסד, אך עדיין לא ברור אם שלוש העמדות שהותקפו הן אלה שירו לשטח ישראל מוקדם יותר. בסוריה דווח כי שני בני אדם נהרגו כתוצאה מהמתקפה הישראלית.

 

ליברמן: "אין כוונה לעבור לסדר היום על הפגיעה בביטחוננו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן: "אין כוונה לעבור לסדר היום על הפגיעה בביטחוננו"(צילום: מוטי קמחי)

חיילי או"ם באזור הגבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילי או"ם באזור הגבול(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אחד מאתרי החדשות המזוהים עם האופוזיציה הסורית טען כי "הגוף לשחרור א-שאם" פתח היום במערכה חדשה לצד פלגים אחרים של המורדים, בניסיון להשתלט על מדינת אל-בעת' שליד חאן ארנבה. אזור זה נחשב למעוז השליטה הגדול של משטר אסד וחיזבאללה במחוז קוניטרה.

 

 

לטענת כתב האתר, המזוהה עם המורדים, אלו ביצעו מתקפת פתע מתואמת על עמדות המשטר דרך הכפרים אל-חמידיה וא-סמדאנייה המערבית, שנמצאים במרכז קוניטרה. עוד נטען כי הפלגים שברו את קווי ההגנה של המשטר, השמידו כלי רכב צבאיים ותקפו עמדות צבאיות באמצעות ארטילירה ופצמ"רים. בסוכנות הידיעות של "הגוף לשחרור א-שאם" רק דווח על קרבות בין אנשיו לבין כוחות המשטר בקרבת מדינת אל-בעת'.

 

רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי וחיזבאללה, טענה כי הצבא הסורי הצליח להדוף את המתקפה של פלגי המורדים על מדינת אל-בעת' והאשים כי חיל האוויר הישראלי תקף את עמדת הצבא הסורי בו זמנית עם ההתקפה של פלגי המורדים.

 

במדיה הצבאית של חיזבאללה נטען כי מסוק של חיל האוויר סייע למורדים בהתקפה שלהם נגד הצבא הסורי באזור מדינת אל-בעת'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיילי צה"ל ברמת הגולן, היום
צילום: AFP
מומלצים