שתף קטע נבחר

הפקודה שונתה: חללי צה"ל יוכלו להיקבר גם בטקס אזרחי

פקודת הקבורה של צה"ל שונתה בעקבות פניית העמותה לחופש דת ושוויון. מעתה יוכל כל חייל להיקבר על פי בחירתו בכל הקשור לסממנים דתיים או חילוניים

 

בית עלמין צבאי  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית עלמין צבאי (צילום: גיל יוחנן)

צה"ל שינה באופן רשמי את פקודת הקבורה – וחלל יוכל להיקבר גם בטקס אזרחי. זאת לאחר מאבק משפטי ממושך בשנים האחרונות של עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) מול הצבא. העמותה ביקשה לאפשר קבורה צה"לית בטקס אזרחי.

 

לקריאת הפקודה החדשה לחצו כאן

 

לפיכך הודיעה הפרקליטות הצבאית לעמותה כי פקודת המטכ"ל החדשה בנושא נכנסה השנה לתוקף – וכל חייל יוכל להיקבר לפי בחירתו בכל הקשור לסממנים דתיים או חילוניים.

 

לאורך עשרות שנים חייבה הפקודה הצבאית קבורה של חלל יהודי בטקס דתי אורתודוקסי, עם רב צבאי ולפי כללי ההלכה. בעמותת חדו"ש עתרו לבג"ץ נגד הצבא ואף ניהלו בנושא מגעים עם היועץ המשפטי הקודם של מערכת הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, אך רק כעת נרשם השינוי ההיסטורי.

 

"הפקודה נכנסה לתוקף ונחתמה", נמסר לעמותת חדו"ש מסרן צביה מוסקוביץ, היועצת המשפטית של מחלקת הנפגעים בצה"ל. "ברירת המחדל שנקבעה בפקודה היא כי יש לקיים טקס לוויה צבאית בבית קברות צבאי. יחד עם זאת, ניתן לחרוג מכך, ולערוך טקס לוויה צבאי בבית קברות אזרחי, אם זה היה רצונו של הנפטר, ואם לא ניתן ללמוד מה היה רצונו – אם כך מבקש שאיר הבשר הקרוב ביותר.

 

"לחלופין, נקבע כי ניתן לערוך טקס לוויה אזרחית ללא סממנים צבאיים בבית קברות אזרחי. בנוסף, נוספו לפקודה סעיפים המאפשרים חריגה מהסממנים הדתיים גם בטקס הלוויה הצבאית או בטקס גילוי מצבה לחלל שמקום קבורתו לא נודע".

 

על פי הפקודה החדשה, בטקס לוויה אזרחי של חלל צה"ל לא תתאפשר נשיאה טקסית של הארון, לא תתבצע הנחת זרים טקסית, לא תהיה נוכחות של משמר כבוד וכיתת ירי ולא ייאמר הספד רשמי מטעם צה"ל, אם כי מפקד היחידה יוכל לשאת דברים למען החלל. לצד אלה, משרד הביטחון יעניק את הסיוע הלוגיסטי המלא למשפחה בכל הקשור להכנות להלוויה, דוגמת הסעות לבית העלמין, תליית מודעות אבל וסיוע בחפירת הקבר. סיוע זה לא יינתן ללוויה אזרחית של חלל צה"ל שתתקיים בסמוך לכניסת השבת, בשבת או מייד עם צאת השבת, ובהתאמה בימי חג ומועד.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "לאחרונה הושלם עדכון לפקודת המטכ"ל בנושא לוויות צבאיות לפיו ניתן יהיה לערוך טקס לוויה צבאי בבית קברות אזרחי, בהתאם לבקשת שארי החלל או אם הביע את רצונו טרם מותו, מתוך רגישות לצרכי ורצון המשפחות השכולות.

מדובר במדיניות הנהוגה בצה"ל מזה כמה שנים שעוגנה כעת בפקודות הצבא".

 

גורמים צבאיים הוסיפו: "המדיניות החדשה ועבודת המטה לעיגונה בצורה מפורשת בפקודות הצבא נערכו ביוזמת צה"ל, ולא בעקבות פנייה של גורמים חיצוניים. לעמותת חדו"ש שפנתה בעניין הוצגה מדיניות צה"ל ונמסר כי יש כוונה לעדכן את הפקודה הרלוונטית. בימים האחרונים ובעקבות השלמת תיקון הפקודה נמסר לעמותה עדכון על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בית עלמין צבאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים