שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  תיעוד: צפע צעיר מכיש כלבה בסלון הבית
  נחש צפע מצוי צעיר נכנס לדירת הגן של משפחת אזולאי בחדרה. בזמן שבעליה היה בסלון, לולה הבחינה בצפע שהסתתר ליד המזנון, ניגשה אליו והוכשה בפנים. מצלמת האבטחה הביתית תיעדה את ההכשה ואת החיפוש אחר הנחש שנעלם בבית. חייה של לולה ניצלו לאחר טיפול וטרינרי והצפע שנלכד הושב לטבע

   

  צילום: ארז ארליכמן, גיל אזולאי ואבי ברוכים עריכה: ארז ארליכמן

  צילום: ארז ארליכמן, גיל אזולאי ואבי ברוכים עריכה: ארז ארליכמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לולה, כלבה שועלית חומה, הבחינה בשבוע שעבר בצפע מצוי צעיר שהסתתר בסלון הבית והצילה את בעליה מהכשה. הכלבה אומצה על ידי בני הזוג גיל ודנה אזולאי המתגוררים בדירת גן בחדרה.

   

   (צילום: גיל אזולאי) (צילום: גיל אזולאי)
  (צילום: גיל אזולאי)

   

  "לולה נמצאה נטושה בגיל חודשיים בערד ואימצנו אותה לפני כשלוש שנים משכנים שריחמו עליה והעניקו לה בית זמני. התאהבנו בה מהרגע שראינו אותה", אומר ל-ynet גיל אזולאי, בעליה של לולה.

   

   (צילום: גיל אזולאי) (צילום: גיל אזולאי)
  (צילום: גיל אזולאי)

   

  "לולה היא כלבה רגועה, בעלת אינטליגנציה רגשית גבוהה והיא יכולה לשחק בעדינות עם תינוק שמפחד ממנה מעט וגם עם כלבים אגרסיביים. מתאימה עצמה לכל מצב", מציין גיל. (גילוי נאות: בת הזוג של גיל עובדת בקבוצת "ידיעות אחרונות". א.א.).

   

   

  הכשה בסלון: "לולה הבחינה בנחש וחטפה הכשה באזור האף"

  בשבוע שעבר גיל ולולה שהו בסלון בשעת אחר הצהריים. "דלת הרשת בסלון היתה פתוחה כי לולה יוצאת לחצר ונכנסת כל הזמן. בזמן ששיחקתי בפלייסטיישן , היא קמה מהספה כדי לצאת לחצר ואז הבחינה בנחש, התקרבה אליו וחטפה הכשה באזור האף", הוא מספר.

   

  מצלמת האבטחה תיעדה את הדרמה בסלון הביתי. "באותו הרגע רואים בסרטון מה אני חווה. בראש שלי זכרתי שכדאי לדעת איזה נחש הכיש, צילמתי אותו ולקחתי את לולה לממ"ד תוך כדי שאני מתקשר לווטרינר שיגיע לעזור לי, כי לא הייתי עם רכב באותו הזמן", הוא מציין.

   

   (צילום: גיל אזולאי) (צילום: גיל אזולאי)
  (צילום: גיל אזולאי)

   

  הווטרינר ד"ר נעם רונן הגיע אל דירתו של גיל ופינה את לולה למרפאה. באותו הזמן, אביו של גיל הזעיק את אבי ברוכים, לוכד נחשים מורשה מטעם רשות הטבע והגנים, שהחל לחפש את הנחש בדירה.

   

  הנחש הנעלם

  "לפי התמונה, זיהיתי כי מדובר בצפע מצוי שנראה באזור הסלון, אך חיפשתי ולא מצאתי דבר. לאחר סריקת החצר והבית, הצפע לא נמצא וחזרתי להתמקד באזור הסלון והטלוויזיה", אומר ל-ynet אבי ברוכים, לוכד נחשים מפרדס חנה-כרכור.

   

  "כשהתחלתי להזיז את המכשירים האלקטרוניים במזנון, הצפע צץ בין הכבלים של הטלוויזיה וחוטי החשמל בגובה של כ-30 סנטימטר. הוא הסווה עצמו יפה בין החוטים".

   

  הסתווה בין חוטי החשמל (צילום: אבי ברוכים) (צילום: אבי ברוכים)
  הסתווה בין חוטי החשמל(צילום: אבי ברוכים)

   

  ברוכים מציין כי במידה ונחש נכנס הביתה, יש לשמור על מרחק בטוח מהנחש ולא להציק לו או לנסות להזיזו מחוץ לבית.

   

  "קשר עין רציף עם הנחש חשוב ביותר כי נחש יכול להיעלם בבית לפינות שאתם לא מודעים אליהן", הוא מסביר. "כדאי שבן בית אחר יסגור דלתות שהנחש לא נמצא בסמוך אליהן וליצור קשר עם לוכד מורשה מטעם רשות הטבע והגנים".

   

   

  "לולה הגנה בגופה על בני הבית"

  ד"ר נעם רונן, מהמרפאה הווטרינרית בחדרה מספר כי העובדה שלולה הובאה לטיפול דקות לאחר ההכשה סייעה רבות להצלתה.

   

  "לאחר הערכה ראשונית, ניתן ללולה טיפול אנטיביוטי, שיכוך כאבים והורדת הדלקות. בנוסף, היא קיבלה זריקה כדי להקטין את הסיכונים לתגובה אלרגית לארס של הצפע", מציין ד"ר רונן.

   

  לא כל הכלבים שורדים הכשת נחש צפע. ד"ר נעם רונן (צילום: תום רונן) (צילום: תום רונן)
  לא כל הכלבים שורדים הכשת נחש צפע. ד"ר נעם רונן(צילום: תום רונן)

   

  "חלק מהכלבים לא שורדים הכשת נחש כי חלקם מתים עוד לפני שהבעלים הספיקו לגלות את ההכשה או להביאם לטיפול נמרץ, מאחר והשפעת הארס יכולה לגרום לקריסת מערכות". לדבריו, לא נעשה שימוש בנסיוב, מאחר והיא לא הגיעה במצב קשה.

   

  "צריך לזכור שהכשה של בני המשפחה מסוכנת לא פחות משל כלבים. לולה הגנה בגופה על בני הבית", הוא מסכם את הצלת הכלבה לאחר ההכשה.

   

  כלבים ונחשים ארסיים – איך נזהרים?

  הצפע המצוי הוא אחד הנחשים הנפוצים והארסיים בישראל. הוא מגיע לאורך של כמטר ושלושים סנטימטר, טורף מכרסמים, בעלי כנף וזוחלים, ביניהם גם נחשים ולטאות. הצפעים שמחפשים את מזונם מגיעים גם לקרבת מגורי אדם ועלולים לסכן את בני האדם בהכשה. 


   (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
  (צילום: ארז ארליכמן)

   

  כיצד יש לנהוג במידה וכלב הוכש על ידי נחש? "צריך לרוב להתייחס לכך שהוא הוכש על ידי צפע, אלא אם כן יוכח אחרת ולהגיע במהירות לטיפול וטרינרי", מפרט ד"ר רונן.

   

  "לא לאפשר לחיה להשתולל או לגשת לאזור בו נמצא הנחש. לא לאפשר לכלב ללכת ברגל לאחר ההכשה או לבצע פעילות גופנית כלשהי, אלא לפנותו בנשיאה על גבי הידיים או לרכב למרפאה וטרינרית. לא לתת לו לאכול או לשתות".

   

  עוד מציין ד"ר רונן כי ניתן במידת האפשר לשים מגבת קרה ורטובה ובעזרת קרח כדי להקטין את זרימת הדם באזור הפגוע בעזרת לחץ מתון על אזור ההכשה ולאורך זמן.  

   

  "הנחש הוא חיה מוגנת". אבי ברוכים (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
  "הנחש הוא חיה מוגנת". אבי ברוכים(צילום: ארז ארליכמן)

   

  בכל הנוגע למיגון הבית מפני נחשים, הלוכד ברוכים מדגיש כי "כל הנחשים הם בעלי חיים מוגנים. אנשים רבים הורגים נחשים, בין אם הם ארסיים או לא כתוצאה מהמפגש עם הזוחלים. צריך לזכור כי נחש צפע שנפצע או מותקף, משנה את המצב שלו ממצב בריחה למצב תקיפה".

   

  ברוכים ממליץ כי יש לשמור על סדר וניקיון בחצרות הבתים ודירות הגן. "הנחשים אינם מעוניינים בנו למטרות מאכל. הם מחפשים אוכל בדמות מכרסמים ובעלי כנף, מים ומסתור. לכן לכל מי שיש לו חצר, כדאי שלא להחזיק בחפצים מיותרים שאין בהם צורך, לשמור על גינה נקייה ולגזום את עלוות הצמחים כך שניתן יהיה לראות את הגזע של הצמחייה", הוא מפרט.

   

  שב לטבע (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
  שב לטבע(צילום: ארז ארליכמן)
   

   

  הוא מוסיף כי "חשוב לשמור שלא יהיו עכברים וחולדות באזור הגינה, כלים עם מים שעומדים לזמן רב וכלי מזון המכילים מזון לחיות מחמד".

   

  לאחר הלכידה, הצפע הצעיר נלקח על ידי ברוכים לאזור קיסריה שם הושב בשלום לטבע הרחק ממגורי אדם.

   

   

  לולה מתאוששת ברביצה משקמת בסלון

  מספר ימים לאחר ההכשה הכלבה לולה מתאוששת בהדרגה ומנמנמת בסלון על הספה ועל השטיח לסירוגין.

   

   (צילום: גיל אזולאי) (צילום: גיל אזולאי)
  (צילום: גיל אזולאי)

   

  "הפנים שלה עדיין נפוחים מעט, אבל היא לא הגיעה למצב של פנים נפוחים כמו בלון כפי שקורה לכלבים אחרים. היא הגיבה לטיפול יפה ותמשיך בעוד מספר ימים לקבל טיפול תרופתי", מסכם גיל את המפגש עם הצפע בסלון.  "זה היה מלחיץ לראות שנחש יכול להיכנס לכל מקום בבית, אבל לשמחתנו, הווטרינר שלנו הציל ללולה את החיים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים