שתף קטע נבחר

ניצחון לטראמפ: העליון התיר לקיים את "צו המוסלמים"

דרמה בארה"ב: בית המשפט העליון ביטל את רוב סעיפי צו המניעה שהוצא נגד הצו של טראמפ. "צו המוסלמים" נועד למנוע מאזרחי שש מדינות מוסלמיות להיכנס לארה"ב - מחשש לטרור. כעת יוכל טראמפ לממש את האיסור 90 יום לפחות - עד לדיון בבית המשפט באוקטובר. הנשיא חוגג: "ניצחון גדול"

בצעד דרמטי הודיע הערב (יום ב') בית המשפט העליון בארצות הברית כי הוא מבטל את רוב סעיפיו של צו המניעה שמנע מצו המוסלמים של הנשיא דונלד טראמפ להיכנס לתוקף. שעה קלה אחרי ההודעה פרסם טראמפ תגובה ואמר כי מדובר ב"ניצחון גדול". לדבריו החלטת בית המשפט מאפשרת לו "להשתמש בכלי חשוב כדי להגן על ארה"ב".

נשיא ארה"ב טראמפ. ניצחונו הגדול ביותר (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא ארה"ב טראמפ. ניצחונו הגדול ביותר(צילום: AP)

"צו המוסלמים" של טראמפ, נזכיר, נועד למנוע לפחות באופן זמני את כניסתם לארה"ב של אזרחי שש מדינות בעלות רוב מוסלמי – איראן, לוב, סומליה, סודן, סוריה ותימן. ממשל טראמפ הסביר בעבר שוב ושוב כי האיסור על כניסתם נחוץ כדי לאפשר בדיקה פנימית של הליכי הבירור הנערכים למבקשי אשרות כניסה לארה"ב במדינות האלה. טראמפ הסביר שכך יהיה אפשר להפחית את הסיכוי לפיגועי טרור.

 

מאז פרסום הצו הוציאו בתי משפט בכמה ערכאות בארה"ב צווי מניעה נגד האיסור – בעידודם של גורמים ליברליים. בהחלטתו הערב אישר בית המשפט העליון לממשל טראמפ לממש במשך 90 יום את האיסור שהטיל על כניסת אזרחיהן של שש המדינות, והפך בכך את ההחלטה שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר נגד המהלך.

מפגינים נגד צו המוסלמים של טראמפ בגבעת הקפיטול בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים נגד צו המוסלמים של טראמפ בגבעת הקפיטול בוושינגטון(צילום: AFP)

החלטת בית המשפט העליון הערב היא ניצחון גדול לטראמפ: הניסיון ליישם את צו המוסלמים היה הקרב המשפטי הגדול ביותר שלו בחמשת חודשי נשיאותו. עם זאת, בית המשפט השאיר בתוקף סעיף אחד המונע מימוש של חלק מ"צו המוסלמים": העליון השאיר בתוקף את ההגנה על אזרחים זרים ש"יש להם טענה אמינה למערכת יחסים כנה עם אדם או עם ישות בארה"ב". משמעות ההחלטה היא שהצו יהיה תקף רק בכל הנוגע לאנשים שאין להם קשר של ממש לארה"ב.

 

טראמפ אמר בשבוע שעבר שהאיסור ייכנס לתוקף בתוך 72 שעות מרגע שיקבל את אישור בית המשפט. שופטי העליון הודיעו כי ישמעו את הערעורים בנושא באוקטובר. לפי הממשל בחינה ההליכים הנערכים למבקשי אשרות הכניסה בשש המדינות הכלולות בצו תסתיים לפני 2 באוקטובר, התאריך שבו אמורים השופטים לשמוע את טיעוני הצדדים.

 

שלושה מהשופטים השמרנים בבית המשפט העליון אמרו כי לו היה הדבר תלוי רק בהם, הם היו מאשרים לגמרי את "צו המוסלמים" של טראמפ – בהם השופט ניל גורסוץ', שמונה על-ידי טראמפ. בעקבות מינוי גורסוץ' נהנים כעת השמרנים מיתרון בבית המשפט: חמישה שופטים שמרנים מול ארבעה שופטים ליברלים.

 

בית המשפט הודיע הערב גם כי יאפשר לממשל טראמפ לקיים במשך 120 יום את האיסור הגורף שלו על כניסת פליטים לארה"ב. ההחלטה הזו מאפשרת לארה"ב לגרש מתחומה מי שביקשו מעמד של פליט אך אין להם קשר בר קיימא עם אדם או ישות כלשהם בארה"ב.


פורסם לראשונה 26/06/2017 17:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניצחונו הגדול ביותר עד כה. טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים