שתף קטע נבחר

ח"כים חרדים למשרד התחבורה: "לעצור תחבורה ציבורית בשבת"

לאחר הניצחונות בסוגיות מתווה הכותל וחוק הגיור, פנו חברי כנסת חרדים למנכ"לית משרד התחבורה בדרישה לשלול היתרים לפעילות קווי אוטובוס שנוסעים בשבת בערים שונות: "בידי השר להפחית את חילול השבת הציבורי"

 

המאבק הבא של המפלגות החרדיות: לאחר הניצחונות שהשיגו בביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור, חברי כנסת חרדים מש"ס ומיהדות התורה שיגרו הערב (ב') מכתב למנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר וביקשו לשלול היתרים לתחבורה ציבורית בשבת בערים, שבהן עיריות מאפשרות הפעלה שכזו.

 

במכתב שעליו חתומים חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ויואב בן צור מש"ס וחברי הכנסת אורי מקלב וישראל אייכלר מיהדות התורה, הם מתייחסים לקווים שפועלים בשבת בין היתר בחולון, רמת השרון והרצליה. "תיקון 28 לפקודת התעבורה מאפשר לשר התחבורה להציל את כבודה של השבת ולהפחית את חילול השבת הציבורי", כתבו הח"כים. 

 

עוד נכתב כי "בתיקון נקבע כי 'יתחשב השר ככל שניתן במסורת ישראל, בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה". קרי - הפחתת חילול שבתות ומועדי ישראל בתחבורה הציבורית, וזאת בניגוד לחילול שבת/מועד פרטי בתחבורה הפרטית, שהתקנה אינה חלה עליה".

ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

הח"כים מציינים במכתבם כי "משום שהרשות המקומית או גוף ציבורי אחר הם רשות ציבורית, הרי בידי השר להפחית את חילול השבת הציבורי, וזאת באמצעות בחינה חוזרת של היתרים שניתנו בעבר, או אי מתן היתרים חדשים להפעלת קווי שירות לפני צאת השבת".

 

במכתב צוין בין היתר כי יש לשלול היתרים שניתנו בעבר לקווים כמו 24, 89 של חברת דן, וכן קווים 29 ו-247 של חברת מטרופולין הפועלים בערים שונות. כמו כן ביקשו הח"כים במכתבם לבדוק כיצד מתנהלת החקירה במשרד התחבורה על הפעלת קווים אלטרנטיביים בירושלים ואם החלו באיסוף ראיות לצורך הגשת כתב אישום.

 

כאמור, המכתב נשלח למחרת החלטת הממשלה להקפיא את "מתווה הכותל" ולא לקדם אותו, בעקבות לחץ המפלגות החרדיות. כל בקשה לחדש את קידום המתווה תחייב החלטת ממשלה נוספת, והמצב ברחבת הכותל יישאר כפי שהוא. כמו כן, חוק הגיור - שמשאיר את זכויות הגיור בידי הרבנות הראשית בלבד - אושר במלואו ולמעשה הוא עוקף את החלטת בג"ץ בנושא, אחרי החלטתו להכיר בגיור הפרטי לצורך חוק השבות. לגבי החלטה זו יש מחלוקת בקואליציה ועוד צפויות לה התנגדויות.

 

ארגון "נוע תנוע" הגיב למכתב הח"כים החרדים: "אנו מברכים ומוקירים את פעילות עיריות רמת השרון חולון והרצייה שהחליטו לא לחכות למדינה ולדאוג לתושבים שלהן בעצמן. אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, למרות תמיכה של 80% מהציבור, פוגעת בזכות של כל אחד לבחור איך לחיות את חייו ובמיוחד בשכבות החלשות ביותר, שנשארות בבית ביום החופש היחיד שלהן. פניית הח"כים החרדים למשרד התחבורה מלמדת על אי הבנה של החוק, שכן אין מניעה להפעלת תחבורת המונים בחינם - הנושא אינו בסמכות משרד התחבורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים