שתף קטע נבחר

חברת חשמל לשותפות תמר: "שנו את חוזה הגז"

חברת החשמל דורשת משותפות תמר לפתוח את החוזה מולם 3 שנים מוקדם משנקבע. יו"ר חברת החשמל אמר לפי חצי שנה: "ההגינות מחייבת לפתוח את החוזה". גורם בשוק האנרגיה: "זה ספין, ממילא לא ניתן לפתוח את המחירים"

בשל מחירי הגז, חברת החשמל דורשת משותפות תמר לפתוח את החוזה מולם 3 שנים מוקדם משנקבע. לאחר שגם מבקר המדינה מתח ביקורת על המחירים שמשלמת החברה ועל הדרך בה נוהל המשא ומתן, דירקטוריון החברה הורה להנהלה לפעול לפתיחת החוזה כבר ב־2018, ולא רק ב־2021.

בעוד שתחנות כוח פרטיות משלמות על הגז כ־5 דולרים ליחידת חום, חברת החשמל - שהיא לקוח העוגן הגדול ביותר במשק - משלמת כמעט 6 דולרים. "ההנהלה הונחתה לפתוח את החוזה מוקדם יותר, בטוב או ברע", טוען גורם בחברה.

 

חוזה הגז של חברת החשמל הוא אחד החוזים מעוררי המחלוקת ביותר במשק, ומהווה כבר שנים את אחד הטיעונים המרכזיים של פעילים חברתיים ואחרים נגד המונופול שנוצר במשק בידי דלק ונובל אנרג׳י, ומתווה הגז שאמור לפרקו אך לא נקבע בו שינוי באותו חוזה.

 

על פי החוזה רשאית חברת החשמל לנהל מו"מ מחודש על רבע מהיקף החוזה ב־2021, ועל 10% נוספים ב־2023. לפני כחצי שנה אמר יו"ר החברה, אלוף (במיל') יפתח רון־טל, שיש לעשות זאת מוקדם יותר. "נחתם בעבר הסכם גז טוב בינינו לבין שותפות תמר, אבל נולד פער בין מה שחברת החשמל משלמת על הגז לבין מה שמשלמים יצרנים פרטיים. המצב משפיע על משקי הבית".

 

עוד אמר רון־טל שעל אף שסיכמו עם שותפות תמר על מנגנון לפתיחת החוזה רק ב־2021, "ההגינות מחייבת לפתוח את החוזה ולהפעיל את מנגנון תיקון המחיר כבר בעוד שנתיים, בין 2018 ל־2019. אני חושב שאין דרך אחרת כדי לייצר אותה הגינות שדיברתי עליה, וזה יהיה מהלך משותף כדי להוריד את המחיר, ולהוריד את מחירי הגז. לכך תהיה גם השפעה גדולה על יוקר המחיה", אמר.

 

באחרונה הנחה דירקטוריון החברה את ההנהלה לפעול לפתיחת ההסכם ב־2018, גם אם זה לא יחול לגבי כל 25 האחוזים שאמורים להיפתח ב־2021.

 

בחברת החשמל אומרים כי ההסכם במתכונתו הנוכחית אינו הוגן וכי חייבים לשנותו. בשותפות תמר לא מתלהבים, בלשון המעטה, מהאופציה הזאת, ואומרים שההסכם, והמועדים בהם ייבחן, עוגנו בהסכמים כתובים וגם במתווה הגז.

 

גורם בשוק האנרגיה: "מדובר בספין תקשורתי של חברת החשמל. החוזה של תמר סגור עד שנת 2021 בהסכם מחייב, וממילא לא ניתן לפתוח את המחירים".

 

מהשותפות נמסר: "חוזה חברת החשמל־תמר חסך לחברת החשמל ולמשק הישראלי עשרות מיליארדי שקלים, והוריד את עלויות ייצור החשמל. שותפות תמר תעמוד במלוא מחויבויותיה על פי ההסכם, כפי שאושר ע״י הנהלת החברה והממשלה, ואושרר פעם נוספת גם במתווה הגז. אין לנו ספק שכך תנהג גם חברת החשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים