שתף קטע נבחר

הרב של נוער הגבעות: "חבל לשבת בכלא, צריך לעשות מהפכה"

הרב גינצבורג מיצהר פנה לתלמידיו, וניסה להרגיע את השטח: "חבל לשרוף את הזמן בכלא, בתחבולות תעשו לכם מלחמה". השיעור ניתן לאחר פגישה של הרב עם בכירים בשב"כ במטרה להרגיע את השטח. בין המשתתפים בשיעור: פעיל הימין הקיצוני מאיר אטינגר

 

פשע שנאה בירושלים. ארכיון  (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
פשע שנאה בירושלים. ארכיון (צילום: דוברות המשטרה)

 

לאחר התגברות פשעי השנאה (אירועי "תג מחיר") באזור יהודה ושומרון וירושלים מצד פעילי הימין והגברת השימוש בצווי הרחקה ובצווים מנהליים מצד השב"כ, הרב יצחק גינזבורג, הרב של נוער הגבעות, ביקש מתלמידיו בשיעור שהעביר לפעול, אך לא להיתפס. השיעור ניתן על רקע פגישה של הרב עם החטיבה היהודית של השב"כ.

 

בשיעור שנתן לפני כשבוע שוחח הרב גינזבורג, העומד בראש ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, עם נערי הגבעות המורחקים מיהודה ושומרון. הרב הקפיד להלך בין הטיפות בעקבות התחממות הגזרה בין פעילי הימין לרשויות אכיפת החוק. מצד אחד הסביר כי אינו בעד ביצוע פעולות שבסופן יישבו הנערים בכלא ומצד שני התעקש כי יש לבצע מהפכה בארץ ישראל שאותה יש להוציא לפועל בדרכים שונות. בשיעור, שהתקיים בכפר חב"ד, נכחו נערי גבעות מוכרים, בהם גם פעיל הימין הקיצוני מאיר אטינגר, מי שנחשב ליעד מספר אחת של החטיבה היהודית בשב"כ.

מאיר אטינגר נכח בשיעור בכפר חב"ד (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מאיר אטינגר נכח בשיעור בכפר חב"ד(צילום: אביהו שפירא)
 

הרב אמר: "כולם יודעים את דעתי. חבל לשבת בכלא. אולי המצב בכלא היום יותר טוב ממשהו אחר, אבל לכתחילה חבל שהכוח שיושב כאן היום ישרוף את הזמן בכלא". לאחר מכן הסביר כיצד בכל זאת יש לפעול: "לכן 'בתחבולות תעשה לך מלחמה', צריך לחשוב לעשות פעילות שטובה לכם בחוכמה, שהיא לא מביאה אתכם לא לחקירות ולא למעצרים וכן פועלת בתכלס. התכלס הוא לעשות כאן מהפכה בארץ. מה שעזר בעבר, נגד הבריטים, לא שייך היום. צריך משהו אחר".

 

רק בימים האחרונים היו כמה עימותים בין כוחות הביטחון לצעירים ביצהר. השב"כ הוציא יותר מ־30 צווים בטווח זמן קצר יחסית ובנוסף, בשבוע שעבר יצא צו מעצר מנהלי נגד אחד הפעילים, צו שלא הופעל מאז אירועי חקירת הרצח בדומא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אש במהלך פינוי עמונה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים