שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "בתור יהודייה, אני מתביישת במה שעשו לאירה ויגדורצ'יק"

  מפרגנת לקולגה ("מאמנת מהטובות בעולם"), עוקצת את מירי רגב ("איפה היא?") ומעירה את בנימין נתניהו ("הוא צריך להיות מודאג"). אירינה וינר, מאמנת ההתעמלות האמנותית המעוטרת בכל הזמנים, בראיון בלי נצנצים ועם הרבה עצבים

   

  צפו בנבחרת רוסיה בפעולה    (צילום: אורן אהרוני)

  צפו בנבחרת רוסיה בפעולה    (צילום: אורן אהרוני)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אירינה וינר. אי אפשר לפספס אותה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  אירינה וינר. אי אפשר לפספס אותה(צילום: אורן אהרוני)

   

  כשאירינה וינר נכנסת לאולם אי אפשר לפספס אותה. יש לה הליכה אצילית, כובע מדוגם (אחד מתוך 200 שבאוסף), בגד מחויט שנתפר במיוחד עבורה, וכמובן מבט קשוח שיגרום לבכירת המתעמלות להתמתח עוד קצת. תוסיפו פמליה של 20 אנשי צוות שמלווים ומכרכרים סביב מאמנת־העל של נבחרת רוסיה בהתעמלות אמנותית - ותבינו את הסצנה בכניסה לאולם החדש בחולון.

   

  למי שלא מכיר, הנה כמה נתונים על אירינה וינר, שנחשבת לשם נרדף להתעמלות אמנותית והגיעה לישראל כדי להשתתף בתחרות הגראנד פרי השנתית בחולון. היא מאמנת־העל של נבחרת רוסיה מאז תחילת שנות ה־90, היא הדריכה והובילה את בכירות הענף לזכייה באינספור מדליות בשלל תחרויות (מהקטנות ביותר ועד המשחקים האולימפיים), זכתה בעיטור "גיבור העבודה" מטעם הפדרציה הרוסית, ואפילו נכנסה לספר השיאים של גינס כמאמנת ההתעמלות המעוטרת בכל הזמנים.

   

  נבחרת ההתעמלות האמנותית החדשה    (צילום: אורן אהרוני)

  נבחרת ההתעמלות האמנותית החדשה    (צילום: אורן אהרוני)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בסיום האימון נעמדו מולה כל בנות הנבחרת בשורה, כמו חיילות ממושמעות, והציגו את בגדי ההופעה כדי לקבל את אישורה. וינר, כמו לפני כל תחרות, בחנה היטב שאין שום פגם קטן בבגד, שאף לא אחת מאבני הסברובסקי המנצנצות נפלה בטעות, וכשהתרצתה, הינהנה בחיוב. מאדאם וינר בהופעה.

  רגע אחרי התפנתה המאמנת המיתולוגית, שבחודש הבא תחגוג יום הולדת 69, לראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות".

   

  נראה שהבנות מפחדות ממך.

  "ברור שהן מפחדות, כולם מפחדים ממני. בגלל שאני מאוד כנה, ואם משהו הוא טוב אני לעולם לא אגיד 'אבל...'. וגם הפוך - אם יש לי הערות, אני לעולם לא אגיד שזה טוב, אבל... אני אעשה את הכל כדי להפוך את מה שלא עבד כדי שזה ייצא טוב בפעם הבאה. כדי להגיע לתוצאה המושלמת נדרשת תמיד דרך ארוכה ועבודה מאוד קשה. אני מנסה להוציא מהבנות את הכי טוב, והן מצידן יודעות מה הדרישות שלי. רק ככה מגיעים לתוצאות, אין שום דרך קיצור להצלחה".

   

  וכשהן נכשלות, איך את מגיבה?

  "אם הבנות לא מבינות, יש לי את הסבלנות להסביר גם אלף פעם, אבל אם מתעמלת מראה חוסר רצינות ושהיא לא רוצה, אני מראה לה את הדרך החוצה ולא נותנת לחזור. אבל רוב הבנות לא רוצות ללכת, כי ברוסיה טוב להיות מתעמלת. יש לנו הכל - הן חיות יחד, מתאמנות, אוכלות, יש מרכז רפואי רק בשבילן, יש להן את הצוות הכי טוב עם כוריאוגרפיות ומורות לבלט הכי טובות, ולכן הן נשארות. לא רוצות - לא מחזיקים אותן בכוח".

   

  אירינה וינר. יש סיבה טובה לפחד ממנה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  אירינה וינר. יש סיבה טובה לפחד ממנה(צילום: אורן אהרוני)

   

  איך קובעים מי תופיע באיזה תרגיל, כשיש מבחר כל כך גדול של מתעמלות טובות?

  "הכל לפי התוצאות שלהן, בשבילי זה המדד היחיד. יש סדרת תחרויות, ומי שהכי טובה היא תמיד תהיה ראשונה בתרגיל. יש את גביע העולם והגראנד פרי, לשם מגיעות שלוש מתעמלות, ולפי זה אני קובעת מי תמשיך לתחרויות הגדולות ולאולימפיאדה. גם עכשיו, לקראת אליפות העולם, אני עוד צריכה לעשות את הבחירה, כי יש לנו מספר מתעמלות טובות כמו אלכסנדרה סולדטובה והאחיות התאומות דינה וארינה אברינה, אבל בסופו של דבר רק שתיים יכולות להשתתף".

   

  מי היום המתעמלת הכי טובה בעולם?

  "בשבילי זו שאלה מאוד פשוטה. לא מזמן נערכה אליפות אירופה וכל אחת מהתאומות השיגה שתי מדליות זהב, כך שהיום שתיהן הכי טובות שיש".

   

  מה קורה עם האלופה האולימפית מריו, מרגריטה ממון?

  "היא עדיין לא הכריזה מה תעשה עם הקריירה שלה ואם בכוונתה לפרוש כמו סגניתה, יאנה קודריאבצבה. אבל אני חושבת שגם ממון כבר סיימה את הקריירה שלה, כי היא מתעסקת בדברים אחרים ויש לה חוזה דוגמנות גדול עם חברה איטלקית להלבשה תחתונה, ובנוסף יש לה הרבה הזמנות למופעי ראווה".

   

  מרגריטה ממון עם יאנה קודריאבצבה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  מרגריטה ממון עם יאנה קודריאבצבה(צילום: אורן אהרוני)

   

  לווינר, שנולדה בסמרקאנד שבאוזבקיסטן, יש שורשים יהודיים, והקשר שלה לישראל חזק מאוד. מדי שנה, בעיקר בחורף, היא מגיעה עם הנבחרת לאימונים בישראל, פה היא מחזיקה בית בכפר שמריהו ויאכטה שעוגנת באילת. בין לבין היא מוצאת זמן ללמוד קבלה. היא נשואה לאוליגרך המוסלמי אלישר אוסמנוב, חמישי ברשימת עשירי רוסיה (ו־66 בעולם) עם הון המוערך ב־15.2 מיליארד דולר, לפי דירוג פורבס. הוא גם מחזיק ב־30 אחוז ממועדון הכדורגל האנגלי ארסנל.

   

  מה את אומרת על המתעמלות הישראליות?

  "בשנים האחרונות תמיד היו לישראל מתעמלות טובות, אבל הגענו לכאן וגילינו באופן מאוד מוזר שרק מתעמלת אחת, טורי פילנובסקי, משתתפת, ואני יודעת שגם היא רצתה לפרוש. זה מבלבל, איפה כל המתעמלות? בשנה שעברה אירחתם את אליפות אירופה, וראינו איך ישראל זכתה במדליית הזהב. גם השנה לינוי אשרם השיגה מדליות באליפות אירופה, ואף אחת מהן לא התחרתה השנה בחולון, למה זה?"

   

  מה את חושבת על אירה ויגדורצ'יק?

  "אני יודעת שהיא התחילה לעבוד על הנבחרת רק בחודש מארס, איך זה ייתכן? מה שעשו לה זו בושה גדולה מאוד. אני יודע שכאן כולם נלחמים אחד בשני וכל העולם כבר יודע על זה. אני בתור יהודייה מתביישת בזה, כשאני רואה מה שעושים לאירה ומה שהיא צריכה לעבור. אתם צריכים לדעת שיש לכם את אחת המאמנות הטובות בעולם. והיא כבר הוכיחה את עצמה".

   

  "מה שעשו לה זו בושה". אירה ויגדורצ'יק (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  "מה שעשו לה זו בושה". אירה ויגדורצ'יק(צילום: אורן אהרוני)

   

  מה היית ממליצה כדי לשנות את המצב?

  "אתם העיתונאים צריכים להיות יותר חזקים ולהציף את הבעיות כדי למנוע שהן יהיו גם בעתיד. צריך גם לפנות למר בנימין נתניהו ראש הממשלה, שיידע מה קורה בספורט הנשי בארץ שלו, ובעיקר בהתעמלות האמנותית. צריך לזכור שאתם בין מדינות ערב, שם לא מתייחסים כמעט לספורט הנשי, ואתם בשנה שעברה הגעתם לשיא באליפות אירופה, ועכשיו נראה שאתם למטה. זה צריך להדאיג את נתניהו. אני יהודייה ואני אוהבת לראות את דגל ישראל עולה כמה שיותר גבוה על הפודיום".

   

  את יודעת שיש לנו גם שרת ספורט, מירי רגב?

  "אז איפה היא? אני לא יודעת מה היא חושבת ואיך היא עוזרת לשיפור המצב".

   

  "תמיד היו לישראל מתעמלות טובות" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  "תמיד היו לישראל מתעמלות טובות"(צילום: אורן אהרוני)

   

  מדברים על שינויים לקראת טוקיו 2020 ועל מקצים משותפים לגברים ולנשים. את חושבת שבעתיד נראה התעמלות אמנותית גם לגברים?

  "אני דווקא חושבת שיש מקום גם להתעמלות אמנותית לבנים, אבל הגברים צריכים להיות כמו המתעמלים היפנים, לא כמו הספרדים. שיהיו נשיים. תרגילים משולבים יכולים לעבוד יפה גם בתחרות הקבוצתית".

   

  יש חלום שעוד לא הגשמת?

  "אני כבר 20 שנה ברציפות מביאה מדליות זהב אולימפיות, והחלום זה להמשיך להיות מספר אחת. פחות מזה יהיה הכישלון שלי".

   

  סייעה בתרגום: יסמין כסיף

   

   (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  (צילום: אורן אהרוני)

   (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  (צילום: אורן אהרוני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים