שתף קטע נבחר

בזמן ביקור נתניהו בגולן: פצמ"ר התפוצץ בצפון הרמה

"איננו מוכנים לקבל זליגות, טפטופים וכל דבר אחר בגולן", אמר נתניהו בנאומו ברמה - דקות ספורות לאחר שפצצת מרגמה שנורתה מסוריה התפוצצה בשטח פתוח בצפון הגולן. בתגובה תקף צה"ל מרגמה של צבא אסד

 

 

גם ביקור ראש הממשלה בגולן לא הוביל להפסקת הירי מסוריה. הערב (יום ד'), דקות ספורות לפני תחילת נאום ראש הממשלה בקצרין, התפוצצה פצצת מרגמה בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. בצבא אמרו כי מדובר בזליגת ירי מהלחימה הפנימית בסוריה ומסרו כי אין נפגעים ולא נגרם נזק. כשעה לאחר מכן תקף צה"ל מרגמה השייכת למשטר הסורי, משם נורה הפצמ"ר. לפי דיווח ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, הותקפה עמדה בא-סמדאניה המזרחית שבפרברי קונייטרה. 

 

בנאומו, שהחל פחות מחצי שעה לאחר אותה נפילת פצמ"ר, אמר נתניהו: "אנחנו שולטים ביד רמה ברמה ואנחנו יודעים מה קורה כאן מעבר לגבול. הקו שלנו ברור - איננו מתערבים בנעשה בסוריה, אבל אנחנו נחושים להגיב בתקיפות ובעוצמה על כל פגיעה בריבונות שלנו. איננו מוכנים לקבל לא זליגות ולא טפטופים בגולן או כל דבר אחר". עם זאת, דקות ספורות לאחר מכן שוב נמסר על "זליגת" ירי.

ראש הממשלה נתניהו, הערב בקצרין (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ראש הממשלה נתניהו, הערב בקצרין(צילום: אביהו שפירא)
 

כוחות צה"ל פתחו בסריקות באזור מקום הנפילה וההערכה היא שמדובר בפצצת מרגמה שנורתה מאותה עמדה שהותקפה לאחר מכן. הנפילה הייתה בסמוך לגדר, ליד פיתחת קונייטרה שבצפון הרמה, כאשר רק אמש בוטלה הגבלת שטח צבאי סגור למטיילים באזור בעקבות השקט היחסי.

 

לאחר תגובת צה"ל, מסר נתניהו: "אנחנו פה בחגיגות ה-40 לקצרין בירת הגולן. אמרתי כאן שאנחנו לא נסבול זליגות ושאנחנו נגיב על כל ירי. במהלך נאומי היו נפילות בשטחנו מהצד הסורי וצה"ל כבר תקף. מי שתוקף אותנו - אנחנו תוקפים אותו. זו המדיניות שלנו ואנחנו נמשיך בה".

 

מתחילת השבוע נרשמו עשרות "זליגות" פצמ"רים ופגזים כתוצאה מהקרבות בין המורדים לבין צבא אסד. מרבית הנפילות היו בסמוך לגדר המערכת בין פיתחת קונייטרה לעמק הבכא. בתגובה תקף חיל האוויר בראשון בערב שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית. שלשום תקף צה"ל בעקבות נפילות עשר פצצות מרגמה ופגזים בשטח ישראל. חיל האוויר השמיד טנקים של צבא אסד. בסוריה דווח כי לפחות שלושה בני אדם נהרגו בתקיפות הישראליות.

 

הירי החריג בשבת אירע בשעה שבגולן שהו אלפי מטיילים, שהשתתפו בין היתר בקטיף העצמי של דובדבנים ופירות יער. בעקבות הירי הנחה צה"ל את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה, "לאור המשך הלחימה הפנימית בסוריה במרחב קוניטרה ועל מנת לשמור על ביטחון האזרחים במרחב". מאז, כאמור, ההנחיה בוטלה.


פורסם לראשונה 28/06/2017 21:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנפילות בגולן, בשבוע האחרון
צילום: AFP
מומלצים