שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טיפולי שיניים לילדים עם צרכים מיוחדים
  ילדים בעלי צרכים מיוחדים עלולים להתקשות בשמירה על היגיינת הפה, והקושי שלהם לשתף פעולה ולהביע רגשות מחייב מציאת דרכים לטיפולי שיניים מותאמים שייצרו עבורם חוויה חיובית ולא מאיימת. כך זה מתבצע

  ביקור אצל רופא השיניים הוא לעתים חוויה לא קלה ולא נעימה עבור ילדים. אולם, החשש להגיע לרופא השיניים ולשתף פעולה בבדיקה או בטיפול, המוכר אצל כל ילד וילדה, הוא רק שלב אחד עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים, שרבים מהם חוששים מהלא מוכר, חשדנים ועלולים להירתע ממגע גופני זר.

   

  רפואת שיניים לאוכלוסייה עם מוגבלות אינה שונה מזו של האוכלוסייה הרגילה. אותם ילדים זקוקים לטיפולי שיניים כמו כל אחד אחר, ואף יותר מכך. אומנם טיפולי השיניים דורשים רגישות יתר, אך כשמדובר בילדים המוגבלים בתנועה או המתקשים לשתף פעולה עם רופא השיניים, הצורך לשבת על הכיסא מבלי לזוז ועם פה פתוח, ולהתמודד עם חרדה וחשש מחייב התאמת הטיפול תוך אמפתיה, הקשבה והכשרה בתחום.

   

  קראו עוד בערוץ בריאות השן

   

  כיום ישנה מודעות גבוהה לחשיבות בריאות חלל הפה והשלכותיה על הבריאות הכללית של הילד כבר בגיל שנה. ההורים מבינים את המשקל הכבד שיש לשים על ביצוע בדיקות שיניים תקופתיות וטיפולים שונים, במיוחד אצל ילדים אשר מתקשים לבצע פעולות כמו צחצוח שיניים בצורה הנדרשת, להשגת התוצאות הטובות ביותר.

   

  בעלי צרכים מיוחדים זקוקים לטיפול ייעודי מיוחד בהגיעם למרפאת שיניים, המכוונת בראש ובראשונה לקשיים עימם הם מתמודדים, תוך התייחסות לנתונים ההתפתחותיים שלהם, על-מנת לאפשר שיתוף פעולה מצדם וליצור עבורם חוויה חיובית ולא מאיימת.

   

  שיטות הטיפול הייחודיות במקרים אלה הן מגוונות ומותאמות למאפייני המוגבלות של המטופל, החל מגז צחוק, טשטוש (סדציה) ובמידה ואין מנוס גם הרדמה כללית.

   

  יש לציין כי טרם השימוש ב'אמצעי העזר' לטיפול, כגון גז צחוק, טשטוש או הרדמה כללית - השלב הראשוני הוא יצירת קשר עם הילד. ילדים בכלל, וילדים עם צרכים מיוחדים בפרט, רגישים מאוד לכל מגע, עוצמת קול, ליטוף ויחס אישי, והם יחרטו זאת בזיכרונם.

   

  בעלי צרכים מיוחדים זקוקים לטיפול ייעודי מיוחד בהגיעם למרפאת שיניים, המכוונת בראש ובראשונה לקשיים עימם הם מתמודדים, תוך התייחסות לנתונים ההתפתחותיים שלהם, על-מנת לאפשר שיתוף פעולה מצדם וליצור עבורם חוויה חיובית ולא מאיימת.

   

  שיטות הטיפול הייחודיות במקרים אלה הן מגוונות ומותאמות למאפייני המוגבלות של המטופל, החל מגז צחוק, טשטוש (סדציה) ובמידה ואין מנוס גם הרדמה כללית.

   

  טיפול שיניים בהרדמה מלאה. התאמה לבטיחות הילד (צילום: shuttetstock)
  טיפול שיניים בהרדמה מלאה. התאמה לבטיחות הילד(צילום: shuttetstock)

    

  רופאים מומחים לילדים מתייחסים לכל מידע שנמסר להם על-ידי ההורים, הכולל בין היתר מידע רגשי ונפשי ובו האם הילד אוהב מגע, ממה הוא נרתע ומה עלול להפחיד אותו? לכן, גם אם נראה כי אין שיתוף פעולה מצד הילד, לגישה אמפטית המלווה בחיוך והסבר על כל פעולה שמתבצעת חשיבות רבה, אפילו אם בהמשך הדרך יוחלט על שימוש באותם 'אמצעי עזר' לטיפול בילד.

   

  גז צחוק

  שימוש בגז צחוק מוגבל למטופלים המשתפים פעולה, שכן יש צורך להניח על פניהם מסכה ועליהם לבצע נשימות לצורך החדרת החומר לגופם. תפקידו של גז הצחוק הוא להביא לתחושת רגיעה, לשיכוך כאבים, להפחתת חרדות ולשיבוש תפיסת הזמן, תוך שהילד נשאר כל העת בהכרה. לאחר מכן ניתן להזריק את חומר ההרדמה המקומית ולטפל בשיניים ובחניכיים, הן לטיפולים פשוטים יותר והן למורכבים.

   

  נטילת תרופות הרגעה באמצעות שאיפה היא בטוחה מאוד, יש לה מעט תופעות לוואי והיא יעילה גם כנגד רפלקס ההקאה. החומרים בהם נעשה שימוש בשיטה זו אינם מזיקים ללב, לריאות, לכבד, לכליות או למוח.

   

  טשטוש (סדציה)

  כשמשתמשים בשיטה זו הרופא המטפל נותן חומר מטשטש לפני הטיפול, כאשר ניתן להוסיף תוך כדי הטיפול גז צחוק בשאיפה. המטופל נשאר בהכרה ועם זאת מנומנם קלות. הרופא מתאים את מינון התרופה לגיל הילד, המשקל והטיפול הנדרש.

   

  הטשטוש מפחית את החרדה של הילד, מרגיע אותו ועוזר לו לשתף פעולה, ללא התנגדות, עם הרופא המטפל. גז הצחוק שניתן בשילוב עשוי להפחית את תחושת הכאב וגם כאן לשבש את תחושת הזמן. בסיום הטיפול, לרוב, הילד לא יזכור דבר מהחוויה שעבר מה שיותיר בו זיכרון חיובי.

   

  השיטה נחשבת לבטוחה ומתבצעת על-ידי רופאי שיניים מומחים לילדים שעברו הכשרה מיוחדת במהלך ההתמחות שלהם.

   

  הרדמה מלאה

  הרדמה כללית תתאפשר רק לאחר בחינת מצבו הבריאותי והמנטלי של המטופל ושלילת אפשרות לשימוש בטכניקות חלופיות. טיפול שיניים לילדים בעלי צרכים מיוחדים בהרדמה כללית מיועד לאלו הסובלים מבעיות שיניים מורכבות. ההרדמה נועדה לאפשר לילד לעבור את הטיפול ללא סבל ותוך שמירה על תפקוד תקין של מערכות הגוף.

   

  יתרונות ההרדמה הכללית הם רבים. היא מייתרת את הצורך בשיתוף פעולה מצד הילד ומנטרלת תחושות של כאב וחוסר נוחות פיזית אצל הילד. כל הטיפולים מתבצעים בפעם אחת, ובכללם טיפולים מורכבים וארוכים, ואיכות הטיפול היא גבוהה שכן היא אינה מתפשרת בשל חוסר שיתוף פעולה של הילד. בתום הטיפול הילד יעבור להתאוששות וישתחרר לביתו לאחר כמה שעות כאשר הוא אינו זוכר דבר מחוויית הטיפול הדנטלי.

   

  מי שזכאי לטפל בהרדמה מלאה הם רק רופאי שיניים מומחים לילדים, רופאי שיניים שעברו הכשרה מיוחדת לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה מטעם משרד הבריאות ורופאים בעלי התמחויות אחרות במסגרת התמחות בפה ולסת ורפואת הפה. שלוש הקבוצות האלו מבטיחות שהרופאים הינם מקצועיים, מנוסים בתחום ובעלי ארסנל שלם של כלים שעוזר להם להתמודד במצבים מורכבים.

   

  חשוב להדגיש כי הרבה לפני שהילד מופנה לטיפול בהרדמה כללית, הוא עובר אבחנות שונות שבודקות את הצורך ואת שיתוף הפעולה. הבדיקה נעשית על-ידי רופא מומחה במרפאה שמחליט על שיטת הטיפול המיטבית לילד, כאשר השיקול העיקרי הוא בחירת השיטה הבטוחה והיעילה ביותר המתאימה לילד הנבדק לביצוע הטיפולים שנרשמו בתכנית הטיפול הדנטלית.

   

  בין היתר נבדקים כמות הטיפולים, המורכבות שלהם ורמת הדחיפות, זאת לצד תאום ציפיות מול הסכמתו של הילד ורצונם של ההורים. מדובר בממד חשוב שמבטיח שיתוף פעולה מלא באווירה נעימה ולא טראומתית. בדרך זו תוכלו ליהנות מהיתרונות שיש לטיפולי השיניים להציע עבור ילדים עם צרכים מיוחדים.

   

  הכותבת היא מנהלת המרפאה לטיפולי שיניים לילדים במכבידנט, אסותא ת"א 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טיפולי שיניים לילדים עם צרכים מיוחדים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: shutterstock
  טיפול שיניים בילדים בעלי צרכים מיוחדים
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים