שתף קטע נבחר

"גדלתי בעולם מזרחי שלא הייתה בו שנאה לאף אחד. לא ידעו שם מה זה רפורמים"

מחקר מקיף של מכון הפועל באוניברסיטה העברית בדק כ-100 ספרי לימוד במערכת החינוך החרדית. מלבד הדמוניזציה לרפורמים, גם הציונים והחילונים מוצגים באור שלילי. "כל מי שלא בדיוק כמוהם נחשב מסוכן ואויב"

 

 

"הרפורמים הם רשעים, הם תנועה בוגדנית, זה כתוב בספרים. כמי שגדל במערכת החינוך החרדית ככה זה. עד ששוחחתי עם רפורמים בעצמי, אם היית אומר לי 'רפורמי' הייתי חושב שזה כמו מפלצת", אומר יהודה שוחט, סגן עורך מוסף "24 שעות" ב"ידיעות אחרונות", בעקבות מחקר שממצאיו פורסמו אתמול במוסף ועסק בספרי לימוד במערכת החינוך החרדית.

 

"זה מחקר גדול מאוד של מכון מחקר ישראלי בינלאומי שפועל באוניברסיטה העברית (IMPACT-se)", אומר שוחט. "הוא סקר כמעט 100 ספרי לימוד והדבר הראשון שאפשר למצוא, שמסביר גם את משבר הכותל וחוק הגיור, זה היחס לרפורמים. הספרים האלה הם מהגן ועד כיתה י"ב כשעיקר החינוך זה עד גיל 13. אומרים להם רפורמים ומבחינתם מדובר במפלצות, שד שרוצה להרוס את הדת ולהשתלט עליה. יש כמובן גם שנאה לציונים ולחילונים, הריקניים. מבחינתם החינוך החילוני הוא כישלון, הציונים ניסו להמיר את דתם ונשים תפקידן לשרת את הגברים".

 

חבר הכנסת לשעבר הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת עם שלם, אומר שהוא אינו מכיר את הספרים אבל מודע לפערים בין הזרמים. "יש לי מחלוקת גדולה עם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית. אני שמרן, אבל גדלתי בעולם אחר לגמרי, עולם מזרחי שלא הייתה בו שנאה לאף אחד, לא לחילוני, לא למסורתי, לא ידעו שם מה זה רפורמים".

 

הרב חיים אמסלם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרב חיים אמסלם(צילום: גיל יוחנן)

 

מלמדים ילדים חרדים לשנוא קונסרבטיבים ורפורמים ולראות בהם מפלצות?

"העולם החרדי חושש מאוד מהשפעות של הסביבה ושם לעצמו מחיצות גבוהות כדי לשמור על עצמו ועל ילדיו. כמה שאתה יותר דומה לעולם החרדי - אבל לא בדיוק כמוהו - ככה אתה יותר מסוכן. הכי מסוכנים הם הכיפות הסרוגות, הכיפות שחורות ואחרי זה המסורתיים. רק אחרי זה החילונים ואולי הרפורמים שבאים לדבר בשם יהדות. העולם החרדי רוצה לשמור על אורחות חייו ב-ד' אמותיו וכל מי שלא בדיוק כמוהו נחשב מסוכן ואויב. הרפורמים, כמי שבאים לדבר בשם היהדות - הופכים להיות המטרה".

 

 

בספרי ההיסטוריה במערכת החינוך של ש"ס הילדים לומדים רק על חינוך אשכנזי.

"אתם לא יודעים למה? מפני שהעולם החרדי-הספרדי שש"ס המציאה הוא פיקציה, הספרדים מעולם לא נשמעו כך, לא דיברו כך. ממתי הספרדים לא שילבו תורה בהשכלה ופרנסה? בספר שלי אני מביא מאות דוגמאות של רבנים שהיו רופאים, מהנדסים, אדריכלים, מלומדים. אם אתה רוצה להכניס את זה לעולם החרדי, אתה מכניס להם אצבע לעין".

 

מקומה של האישה במטבח? אתה שלם עם זה?

"אני שלם עם זה? למה עזבתי או הועזבתי מש"ס? כי היא העתק-הדבק של העולם החרדי-ליטאי, קיצוני ואנטי ציוני, מתבדל, לא מתערה בחברה, לא משכיל, לא מבין את העולם המודרני שלנו, בניגוד למסורת הספרדית. אין מה לתמוה שזה מה שאתה מוצא בחינוך של ש"ס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יהדות ספרי לימוד חרדיים חרדים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים