שתף קטע נבחר

"לבחון ההשפעה": דחייה בביטול האיסור על גיוס טרנסג'נדרים לצבא ארה"ב

מזכיר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס החליט לדחות בחצי שנה לפחות את יישום המדיניות שתאפשר גיוסם של טרנסג'נדרים, שהייתה אמור להיכנס לתוקף היום. בזמן זה "תיבדק ההשפעה של הגיוסים על המוכנות והקטלניות של הכוחות". ההחלטה נתקלה בביקורת: "שירות טרנסג'נדרים הוכח כמוצלח"

משרד ההגנה האמריקני הודיע הלילה (שבת) על דחייה של חצי שנה בתחילת יישום המדיניות שתאפשר לטרנסג'נדרים להתגייס לכוחות המזוינים של ארצות הברית. יישום המדיניות היה אמור להיכנס לתוקפו היום, וההחלטה דוחה אותו לפחות ל-1 בינואר 2018. הדחייה אינה משפיעה על טרנסג'נדרים שכבר משרתים בגלוי בצבא.

 

דוברת הפנטגון, דנה ווייט, אמרה כי מזכיר ההגנה, ג'יימס מאטיס, החליט על הדחייה בעקבות המלצות שקיבל בנושא. מאטיס כתב במזכר שהפיץ לראשי מערכת הביטחון האמריקנית: "לאחר התייעצות עם ראשי השירותים, קבעתי כי יש צורך לדחות את תחילת הגיוסים למשך שישה חודשים. נשתמש בארכה זו כדי להעריך בזהירות רבה יותר את ההשפעה של הגיוסים הללו על המוכנות והקטלניות של הכוחות". מאטיס הוסיף כי הוא מאמין שמשרד ההגנה צריך למדוד "כל החלטה על מדיניות על פי קריטריון אחד" - האם היא משפיעה על יכולתו של הצבא להגן על האומה.

"נבחן את ההשפעה על קטלניות הכוחות". הגיוסים נדחים בחצי שנה (צילום: AP) (צילום: AP)
"נבחן את ההשפעה על קטלניות הכוחות". הגיוסים נדחים בחצי שנה(צילום: AP)

"הדחייה תאפשר הערכה זהירה יותר". מאטיס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הדחייה תאפשר הערכה זהירה יותר". מאטיס(צילום: מוטי קמחי)

החלטתו של מאטיס מאמצת באופן רשמי הסכם שהושג בשבוע שעבר על ידי ראשי ארבעת השירותים הצבאיים, שדחו בקשות של הצבא ושל חיל האוויר לדחייה של שנתיים בהתחלת הגיוסים. גורמים המעודכנים בנושא אמרו לסוכנות הידיעות AP כי ההחלטה משקפת את החשש שעיכוב ארוך יותר יוביל לביקורת על הממשל. הבקשה לדחייה בתחילת יישום המדיניות נשלחה בשבוע שעבר למאטיס, לצורך קבלת החלטה סופית.

 

מאטיס אמר כי הבדיקה שיערכו השירותים המזוינים חייבת להסתיים עד 1 בדצמבר, וציין כי האישור שנתן לדחייה "אינו מניח מראש את תוצאת הבדיקה". הוא אמר כי הזמן הנוסף יבטיח כי הוא ייהנה מ"התועלת שבהשקפות המנהיגות הצבאית והאזרחים הבכירים שמצטרפים כעת למשרד ההגנה".

 

ביקורת על ההחלטה: "לגייס את הטובים והמבריקים ביותר" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ביקורת על ההחלטה: "לגייס את הטובים והמבריקים ביותר"(צילום: shutterstock)

החלטתו של מאטיס נתקלה בביקורת. סטיפן פטרס, דובר הארגון האמריקני "הקמפיין לזכויות אדם", ששירת במרינס, הגיב: "כל יום שעובר ללא יישום המדיניות מגביל את יכולתם של הכוחות המזוינים לגייס את הטובים והמבריקים ביותר, ללא תלות בזהותם המגדרית". אהרון בלקין, מנהל מרכז מחקר בנושא קהילת הלהט"ב, אמר כי הדחייה רק תאלץ את המועמדים לגיוס לשקר כדי להצטרף לצבא: "זה לא הגיוני כי כפי שהוכח במחקר, שירות צבאי של טרנג'נדרים התברר כמוצלח".

 

לטרנסג'נדרים מותר לשרת בגלוי בצבא ארה"ב מאז השנה שעברה, כאשר מזכיר ההגנה לשעבר, אשטון קרטר, ביטל את האיסור על כך, והכריז כי זה הדבר הנכון לעשות. מאז 1 באוקטובר, טרנסג'נדרים יכולים לקבל טיפול רפואי ולשנות באופן רשמי את הזהות המגדרית שלהם במערכת כוח האדם של הפנטגון. עם זאת, קרטר נתן לשירותים המזוינים ארכה ל-1 ביולי כדי לפתח מדיניות שתאפשר לטרנסג'נדרים להתגייס לצבא, אם הם עומדים בסטנדרטים פיזיים, רפואיים ואחרים, והיו "יציבים" בבחירת הזהות המגדרית שלהם במשך שנה וחצי.

 

האיסור על שירות טרנסג'נדרים היה עד עתה אחד האיסורים האחרונים על שירות בצבא האמריקני. שירות של הומואים ולסביות בצבא הותר ב-2011 בתום מאבק ארוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טרנסג'נדרים יגויסו? לא בינתיים
צילום: AP
מומלצים