שתף קטע נבחר

מטוס ביון, מסוקים ימיים ו-F-18: "בוש" מול חיפה

שבועיים אחרי שמטוס שהמריא מסיפונה יירט סוחוי 22 סורי - ההפלה האמריקנית הראשונה מאז 1999 - עוגנת נושאת המטוסים הענקית בישראל, בפעם הראשונה זה 17 שנה. טייסים, טייסות ומלחים אמריקנים פשטו על חיפה. צפו בהגעתה לנמל

 

 

נושאת המטוסים עוגנת מול הנמל, והאמריקנים כבר פושטים על חיפה: בפאבים ובמסעדות שליד החוף נמצאים כבר טייסים, טייסות, מלחים ואנשי צוות רבים מנושאת המטוסים "ג'ורג' ה.וו. בוש", נושאת המטוסים הראשונה זה 17 שנה שהגיעה לחופי ישראל. צפו בהגעתה לנמל חיפה ובמסוק צה"לי נוחת על סיפונה השבוע.

 

לנמל עצמו הגיעה נושאת המטוסים בוש לבדה, אבל בים התיכון שהו לצדה ספינות רבות נוספות, המהוות יחד את "קבוצת התקיפה" שלה. בין היתר מדובר במשחתות החמושות בטילים USS לבון ו-USS טרקסטון, בספינות הקרב USS הים הפיליפיני ו-USS הו סיטי ובפריגטה הדנית "פטר וילמואס".

 

 


מסוק צה"ל נוחת על נושאת המטוסים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מסוק צה"ל נוחת על נושאת המטוסים(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
עוגנת במרחק 4 ק"מ מהנמל. "ג'ורג' בוש" באופק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עוגנת במרחק 4 ק"מ מהנמל. "ג'ורג' בוש" באופק(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מומי גבאי נמל חיפה) (צילום: מומי גבאי נמל חיפה)
(צילום: מומי גבאי נמל חיפה)

 (צילום: מומי גבאי נמל חיפה) (צילום: מומי גבאי נמל חיפה)
(צילום: מומי גבאי נמל חיפה)

בחיפה עוגנת "בוש", אבל בתקופה האחרונה היה לה חלק משמעותי מאוד בלחימה נגד דאעש. מטוס F-18 שהמריא מנושאת מטוסים זו לפני שבועיים, בעת שהייתה בים התיכון, יירט מטוס סוחוי 22 סורי שארצות הברית אמרה כי הפציץ ליד כוחות אמריקניים. זו הייתה הפעם הראשונה שארצות הברית הפילה מטוס מאויש מאז 1999.

 

מדי יום שוגרו מטוסי F-18 מנושאת המטוסים הענקית להפצצת מטרות דאעש בסוריה ובעיראק. מלבד מטוסים אלו, נמצאים על נושאת המטוסים גם מסוקים ימיים כמו "סיהוק", מטוסי מטען כ"גרומן C-2" ומטוס הביון הוקאי. בסך הכול, נמצאים על סיפונה של נושאת המטוסים כ-80 מטוסי קרב, וכן מסוקים ואמצעי לחימה שונים להגנה על הספינה עצמה.

המטרה - דאעש. F-18 מעל נושאת המטוסים (צילום: AP) (צילום: AP)
המטרה - דאעש. F-18 מעל נושאת המטוסים(צילום: AP)

הטייסת נטשה קונקר (צילום: AP) (צילום: AP)
הטייסת נטשה קונקר(צילום: AP)

מבט מבפנים (צילום: AP) (צילום: AP)
מבט מבפנים(צילום: AP)

עושים ספורט על נושאת המטוסים (צילום: AP) (צילום: AP)
עושים ספורט על נושאת המטוסים(צילום: AP)

כוח האדם בספינה מונה קרוב ל-5,700 חיילים, כאשר כ-2,500 מהם שייכים לגף האווירי. היתר נחשבים אנשי צוות של הספינה. אורכה של נושאת המטוסים 333 מטרים, ואורכו של מסלול הטיסה שעל סיפונה הוא כ-200 מטר. היא מתנשאת לגובה של 20 קומות מעל לפני הים, ומונעת באמצעות שני כורים גרעיניים.

 

נושאת המטוסים תשהה באזור עד יום רביעי, ובעוד שלושה ימים יציינו אנשי צוות הספינה את יום העצמאות האמריקני, החל ב-4 ביולי. במהלך השבוע אמורים לבקר בה אישים ואנשי צבא ישראלים, בראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן.

 

בשנות ה-80 וה-90 היה נמל חיפה נמל בית של ספינות הצי השישי של צבא ארה"ב. עשרות אלפי מלחים הגיעו אליה מדי שנה, ותרמו רבות לכלכלת העיר. עם פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, הפסיקו הספינות האמריקניות לפקוד את הנמל. רק בשנת 2007 הגיעה שוב ספינה אמריקנית לחיפה, אולם נושאת מטוסים לא פקדה את העיר זה 17 שנה, עד הבוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, AP
נושאת המטוסים מול חופי חיפה
צילום: AFP, AP
מומלצים