שתף קטע נבחר

גטאס החל לרצות את עונשו: "נכנס לכלא בראש מורם"

חבר הכנסת לשעבר שהורשע בהברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים הגיע לכלא גלבוע, שם ירצה את שתי שנות המאסר שנגזרו עליו. תומכיו ליוו אותו בשירה אל בין כותלי בית הסוהר. "אני נכנס גאה וזקוף קומה", אמר, "ונהנה מתמיכה ציבורית אמיתית של העם שלי"

 

 

תומכיו של ח"כ לשעבר באסל גטאס ליוו אותו הבוקר (יום א') בשירה ובקריאות עידוד בשעה שצעד אל שערי כלא גלבוע, שם ירצה את שתי שנות המאסר שנגזרו עליו . גטאס הורשע במסגרת הסדר טיעון בהברחת טלפונים סלולריים לאסיר ביטחוני בכלא קציעות. "אני נכנס לכלא בראש מורם", אמר חבר הכנסת שנשא שתי הצהרות - בערבית ובעברית. "אני נכנס גאה וזקוף קומה, ונהנה מתמיכה ציבורית אמיתית של העם שלי".

 

חבר הכנסת לשעבר הוסיף ואמר: "אני היום נכנס לכלא גלבוע לשנתיים, כמובן אני מקווה ואפעל כדי שאזכה לשליש. אצא מהכלא בעוד שנתיים זקוף קומה ובראש מורם, כדי להמשיך את הדרך של הפעילות הפוליטית שאני עושה מזה 40 שנה. אני אמשיך להגן על זכויות האסירים ולהביא את עניינם לסדר היום הציבורי". 

סימון תנועת ניצחון רגע לפני הכניסה לכלא ()
סימון תנועת ניצחון רגע לפני הכניסה לכלא

גטאס לצד בתו סוהילה עוזרו חאלד תיתי ()
גטאס לצד בתו סוהילה עוזרו חאלד תיתי

ח"כ לשעבר גטאס, הבוקר לפני כניסתו לכלא (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
ח"כ לשעבר גטאס, הבוקר לפני כניסתו לכלא(צילום: גיל נחושתן)
  

גטאס נושא דברים, הבוקר (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
גטאס נושא דברים, הבוקר(צילום: גיל נחושתן)

ח"כ ג'מאל זחאלקה, שהגיע הבוקר אל מחוץ לחומות הכלא, אמר כי בחברה הערבית יש הערכה גדולה מאוד לגטאס. "הוא הציף את העניין של האסירים הפוליטיים", אמר זחאלקה. "הוא הציף בעיה שהיא תמיד בחצר האחורית של העניין הציבורי היומיומי וזה חשוב כשלעצמו". חבר הכנסת מהרשימה המשותפת הוסיף ואמר: "אנחנו לא רוצים להבריח טלפונים סלולריים, התביעה שלנו היא שלאסירים תהיה זכות להשתמש בטלפון הציבורי כמו לכל אסיר אחר".

 

 

ח"כ חנין זועבי הוסיפה ואמרה: "אנחנו נפרדים מבאסל לשנתיים, אבל לא נפרדים מהסוגיה ומהמאבק שלנו להגן על הזכויות של האסירים הפוליטיים. באסל לא ברח מאחריות, הוא משלם את המחיר ומגיע לו על זה כבוד". זועבי סיפרה כי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת נפרדו אתמול מגטאס.  

 

גטאס, שנעצר בדצמבר האחרון, הורשע על פי הודאתו בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור והכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו והעברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר.

 

בחודש מרס הוא הגיש את התפטרותו מהכנסת כחלק מהסדר הטיעון. "החלטתי לקבל את ההסכם של מאסר בפועל לשנתיים", אמר גטאס יומיים לפני כן. "המחיר שאני משלם הוא לא לשווא והעינוי של האסירים שלנו יזכה לתשומת לב". בנוסף, הוא טען כי היה נתון ל"מסע הסתה תוקפני וגזעני, שכלל ניסיון של המשטרה לייצר אווירה שלפיה ביצעתי עבירות ביטחוניות חמורות".

 

 

גטאס תועד מבריח טלפונים לכלא. בכתב האישום שהוגש נגדו נכתב כי הוא ניצל את מעמדו וסיכן את ביטחון המדינה. כמו כן, צוין הקשר שניהל עם המחבל וליד דקה, שהורשע ב-1984 בחברות בחוליה שרצחה את החייל משה תמם ומרצה מאז מאסר עולם, ועם האסיר באסל ביזרה - חבר בארגון פתח ומי ששימש כדובר האסירים חברי פתח בכלא.

 

בהמשך כתב האישום נכתב כי "הנאשם נכנס לכלא כשהוא נושא עליו את החבילות מוסתרות בתוך חולצתו, וכן מסמכים נוספים. בעת כניסתו של הנאשם לכלא, עת עבר במכשיר המגנומטר, התריע המכשיר. אז טען הנאשם בפני הסוהר כי ההתרעה נובעת מחגורתו. כאשר ביקש הסוהר מהנאשם לעבור בשנית ללא החגורה, סירב הנאשם לעשות כן ואמר לסוהר כי בשל היותו חבר כנסת יש לו חסינות מבדיקה. בשל כך, נמנע הסוהר מעריכת בדיקה על גופו".

 

זמן קצר לאחר מכן נפגש גטאס עם האסיר וליד דקה: "כאשר האשם ו-וליד היו לבד בחדר המפגש, מסר הנאשם לווליד מסמכים. וליד קיפל את המסמכים והכניס לתוך מכנסיו. כאשר יצא ועלי מחדר המפגש ערכו הסוהרים חיפוש על וליד ומצאו את המסמכים הנ"ל". לאחר מכן תואר המפגש בין ח"כ גטאס לאסיר ביזרה, שבו הועברו לאחרון החבילות ובהן הטלפונים הסלולריים: "בשעה 13:35 נפגש הנאשם עם ביזרה. כאשר שניהם שהו לבד בחדר המפגשים, הנאשם פתח את כפתורי חולצתו והוציא מחולצתו את החבילות המכילות את ציוד התקשורת - ומסרם לביזרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ לשעבר באסל גטאס, הבוקר לפני כניסתו לכלא
מומלצים