שתף קטע נבחר

האסון הסביבתי בנחל אשלים: חקירה פלילית נגד מנהלי המפעל וחברת האם כיל

במשרד להגנת הסביבה ערכו שימוע לבעלי תפקידים במפעל רותם אמפרט ובחברת האם כיל ובסופו הוחלט על פתיחה בחקירה פלילית. ביום שישי קרסה בריכת מי גבס חומציים של המפעל וגרמה לזיהום הנחל לאורך יותר מ-20 ק"מ

 

 

המשרד להגנת הסביבה הודיע הערב (יום ב') כי הוא פותח בחקירה פלילית נגד מנהלי חברת רותם אמפרט וחברת האם כימיקלים לישראל, זאת בעקבות האסון הסביבתי שאירע בנחל אשלים במדבר יהודה בסוף השבוע.

 

בהודעה שפרסם המשרד נמסר כי "בתום שימוע שנערך היום במחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה בראשותו של מנהל המחוז ברוך ובר, לבעלי תפקידים במפעל רותם אמפרט ובחברה האם כימיקלים לישראל (כיל), החליט המשרד להגנת הסביבה על פתיחה בחקירה פלילית, בשל האירוע הסביבתי הקשה שאירע ביום ו', כאשר קרסה בריכת מי גבס חומציים של המפעל, וגרמה לזיהום נחל אשלים באורך של יותר מ-20 קילומטר.

 

"המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תנהל את החקירה, שתכלול שורת פעולות חקירה כנגד בעלי תפקידים בתאגיד. כמו כן, במהלך השימוע, נבחנו הדרכים בהן המפעל יימנע מפעילות תוך כדי יצירת נזק סביבתי נוסף.

 

"יצוין, כי המשרד הורה להפסיק לאלתר כל שימוש בקבוצת הבריכות שמאחת מהן אירעה הקריסה (בריכות 1-3), והעביר הנחיות לשימוש בבריכה תפעולית זמנית עד שתנוח דעתו כי המשך עבודת המפעל לא תייצר מפגעים סביבתיים נוספים.

פגר יעל באזור האסון (צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים) (צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים)
פגר יעל באזור האסון(צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים)

הדליפה לנחל אשלים (צילום: אריה רוזנברג רשות הטבע והגנים) (צילום: אריה רוזנברג רשות הטבע והגנים)
הדליפה לנחל אשלים(צילום: אריה רוזנברג רשות הטבע והגנים)
 

 השר להגנת הסביבה זאב אלקין מסר כי "המשרד רואה בחומרה רבה את האסון האקולוגי בנחל אשלים, ולכן מחובתנו להפוך כל אבן כדי לחקור לעומק את הסיבות ליצירת הזיהום הכבד ולמצות את הדין עם האחראים, וכן למנוע את הישנות המקרה בעתיד. ללא קשר להליך הפלילי, נדרוש שהמפעל יישא בעלויות ניקוי ושיקום הנחל. בהתאם להנחייתי, רשות הטבע והגנים מכינה אומדן ראשוני של הנזק ועלות השיקום".

 

ביום שישי קרס הקיר המזרחי של בריכת הפוספוגבס, שממנו החלה גלישה מסיבית של חומר חומצתי ומסוכן מאוד. תכולת הבריכה דלפה ופרצה בזרם אדיר במורד נחל אשלים לאורך כ-20 ק"מ ועד למאגר אשלים, תוך גרימת נזק לחי ולצומח, תוך חשש ממשי לגרימת נזק אקולוגי משמעותי וחשש לפגיעה בציבור.

 

ההערכה היא שזרמו לפחות כמאה אלף קוב נוזל חומצי. במשרד טוענים כי על פי המידע שברשותם, המפעל הפר את הוראות תקנות בריכות אידוי ואגירה. יש לציין כי למפעל ניתן היתר רעלים בשנת 2016 ועל פי החשד הוא הפר אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים
פגר יעל באזור האסון
צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים
מומלצים